Ciąża nas postarza?

Najnowsze badania naukowców z Northwestern University nas zaskoczyły. Według nich, każda kolejna ciąża postarza nasze komórki nawet o dwa lata.

Celem badań było sprawdzenie, dlaczego kobiety, które urodziły kilkoro dzieci, starzeją się szybciej i są narażone na różne choroby. Naukowcy przeprowadzali badania od 2005 roku, a ich wyniki opublikowano ostatnio w "Scientific Reports".

Naukowcy przeprowadzili badania na młodych Filipinkach, które były po kilku porodach, jak i tych, które urodziły jedno dziecko, lub nigdy nie były w ciąży. Eksperci przeanalizowali  dwa oddzielne markery starzenia komórkowego kobiet.

Wyniki badań zaskoczyły nawet samych badaczy.

Długość telomerów i wiek epigenetyczny to dwa markery komórkowe, które niezależnie przewidują śmiertelność. W obu przypadkach okazywały się większe, gdy kobieta urodziła już kilkoro dzieci - powiedział Calen Ryan z Northwestern University, główny prowadzący badania.

Naukowcy analizując wyniki badań doszli do wniosków, że po urodzeniu każdego kolejnego dziecka, komórki matki starzeją się nawet o dwa lata.

Ciąża odmładza - czy to tylko MIT?

Do tej pory panowało przekonanie, że ciąża odmładza, a kobiety będące w ciąży zawsze wyglądają kwitnąco. Czy to tylko mit? 

Okazuje się, że wcale nie. Naukowcy zauważyli, że w okresie ciąży komórki kobiet były młodsze, stąd stwierdzenie, że ciąża odmładza tymczasowo komórki matek.

Analizując wszystkie wyniki badań na przestrzeni lat, okazało się, że kobiety, które urodziły więcej dzieci żyły krócej i były bardziej narażone na różne choroby. Jednak jak zapewniają naukowcy, niech to nie będzie powód do zmartwień, bo jeszcze jest tyle kwestii do wyjaśnienia, że to nie koniec badań nad tym zagadnieniem.