GALA: Katarzyna Dowbor babcia... Zupełnie to do Ciebie nie pasuje.

KATARZYNA DOWBOR: Babcia Kasia... Moja Marysia ma dopiero 10 lat i pewnie dlatego nie chce się wierzyć, że mogę być babcią. Wymyśliłam sobie, że jestem bunią, bo babcia to takie poważne słowo. A bunia brzmi urokliwie i fajnie.

GALA: Wnuczka będzie do Ciebie mówiła buniu czy Kasiu?

KATARZYNA DOWBOR: Buniu, Kasiu to już za duże przegięcie.

GALA: Jak się z tym czujesz, ze jesteś babcia?

KATARZYNA DOWBOR: Dopiero to do mnie dotarło, kiedy pierwszy raz zobaczyłam Jankę w szpitalu. Pomyślałam, że jest najładniejsza, najmądrzejsza, najwspanialsza. Może nie było to tak silne doznanie jak wtedy, kiedy rodziłam Maćka i Marysię, ale dużo mocniejsze, niż się spodziewałam. Wydawało mi się, że będę się do Janki powoli przyzwyczajać, a ona od razu mnie ujęła. Działa na mnie uspokajająco.

GALA: Joasia i Maciek często proszą Cię o pomoc, radę?

Zobacz także:

KATARZYNA DOWBOR: Uważam, że nie należy się młodym rodzicom narzucać. Zawsze jestem do dyspozycji i oni doskonale o tym wiedzą. Joasia i Maciej mówią mi, że czegoś potrzebują, coś trzeba załatwić, ja przywożę, załatwiam i wychodzę. Nie siedzę im na głowie całymi godzinami.

GALA: Taka przesadna troska może stać się upiorna.

KATARZYNA DOWBOR: Niektóre moje koleżanki wbijają zęby w ścianę, bo teściowa siedzi u nich i za nic nie chce wyjść. Wychowała własne dzieci 30 lat temu, ale wszystko wie najlepiej: „A dlaczego ty nie myjesz pupy przegotowaną wodą, a dlaczego kąpiesz w takiej temperaturze?”. To sprawa rodziców i mnie nic do tego. Joasia i Maciek bardzo czekali na dziecko, pięknie przygotowywali się do rodzicielstwa, razem chodzili do szkoły rodzenia. I niech wszystko robią po swojemu, nie będę się do niczego wtrącać.

GALA: Maciek i Joasia bardzo chronią swoja prywatność.

KATARZYNA DOWBOR: Bardzo to szanuję. Oboje próbują funkcjonować w całym tym zamieszaniu medialnym. Maciek strasznie się złości, że wszędzie ścigają ich paparazzi, nie mogą spokojnie wyjść z Janką na spacer, pojechać do lekarza.

GALA: Czym najbardziej Maciek zaskoczył Cię jako ojciec?

KATARZYNA DOWBOR: Od czasu, kiedy zamieszkał z Joasią, zaskakuje mnie ogromną odpowiedzialnością i poczuciem obowiązku wobec niej, a teraz dziecka, rodziny, którą stworzyli. Cieszę się, że do tego dojrzał. Maciek wcześnie wyszedł z domu, zaczął sam mieszkać, kiedy urodziła się Marysia, i dopóki nie poznał Joasi, żył po studencku. Mógł jeszcze pobalować, jak wielu jego kolegów, ale odkąd zdecydował się na założenie rodziny, jest w tym bardzo konsekwentny.

GALA: Mama Joasi nie żyje, jesteś jedyną babcią Janki.

KATARZYNA DOWBOR: Tak. W Warszawie nie ma też żadnego dziadka. Tata Maćka mieszka w Toruniu, mają bardzo dobry kontakt, ale to jednak kawałek drogi. Joasia nie utrzymuje kontaktu ze swoim tatą, nie z jej winy. W Warszawie jest jeszcze moja mama, która bardzo rwie się do pomocy. Trochę ją powstrzymuję, bo – jak już mówiłam – nic na siłę.

GALA: Niedawno obchodziłaś swoje 50. urodziny...

KATARZYNA DOWBOR: Musisz mi to przypominać?

GALA: Czterdziestkę już oswoiłyśmy, pięćdziesiątki bardzo się boimy. Dla Ciebie był to trudny moment?

KATARZYNA DOWBOR: Przejrzałam zdjęcia z wcześniejszych lat i pomyślałam: „Całkiem niezły towarek ze mnie był”. Ale przypomniałam też sobie, co mi kiedyś powiedziała Ania Dymna: „Piękna, młoda i zgrabna już byłam, teraz jestem na innym etapie”. Tak sobie powiedziałam i zrobiłam fajną imprezkę dla przyjaciół. Ale nie będę ukrywać, że pięćdziesiątkę jednak poczułam. Pewnie dlatego, że trochę mnie bolało odsunięcie od anteny. Nikt mi niczego nie zarzucał, nie było żadnych merytorycznych rozmów.

GALA: Przykre...

KATARZYNA DOWBOR: Spędziłam w telewizji całą swoją młodość. Zaczynałam od noszenia herbaty Stasi Ryster, Wojtkowi Pijanowskiemu i Włodkowi Zientarskiemu. Mówili: „Młoda, skocz po herbatę”. Jak byłam spikerką, to pracowałam do trzeciej nad ranem. W garderobie są takie rozkładane fotele; tylko zmywałam makijaż i szłam spać. A o ósmej rano na górę do roboty.

GALA: Teraz wracasz do Dwójki po dwóch latach przerwy.

KATARZYNA DOWBOR: Jeszcze prowadzę rozmowy z nową dyrekcją. Moim marzeniem jest wrócić z kultowym programem „Apetyt na zdrowie”. Ludzie go uwielbiali. Zszedł z anteny, kiedy urodziłam Marysię. Ku mojej radości nie dało się zastąpić mnie i Domana Nowakowskiego. To był program, który uczył ludzi aktywnego spędzania wolnego czasu. Jako pierwsi pokazaliśmy rowery górskie. Maja Włoszczowska, nasza mistrzyni z Pekinu, powiedziała mi na jakiejś imprezie: „Pani Kasiu, ja dzięki wam jeżdżę na rowerze, zaszczepiliście mi bakcyla”. Pamiętam, jak kobiety do mnie pisały, że po czterdziestce wstydzą się jeździć na rowerze, ale jak zobaczyły, że ja jeżdżę, to też zaczęły. Ruch to świetne lekarstwo, żeby nie marudzić i dobrze się czuć w każdym wieku.

GALA: Niedawno Urszula Dudziak powiedziała mi: „Im dalej, tym lepiej”.

 

KATARZYNA DOWBOR: Coś w tym jest. Ja już się nie ścigam, nie pędzę, niczego nie udowadniam. Mam taki dom, jaki podoba się mnie, a nie znajomym. Nie bywam na imprezach, niech się lansują młodsze. Zaczęłam smakować każdy dzień. Cieszę się, kiedy mam wolne przedpołudnie, kot się kręci pod nogami, wyjdę z psem, zjem śniadanie, przeczytam gazetę w ogrodzie. Lubię siebie po pięćdziesiątce.

GALA: Zgodziłabyś się na tak odważną sesję, jak Sharon Stone dla „Paris Match”? W gorsecie, rękawiczkach i skórzanych butach. Nagi biust i napis: „Mam pięćdziesiąt lat i co z tego?”

KATARZYNA DOWBOR: Sharon jest fantastyczna, ma rewelacyjną figurę. Ale zastanawiam się, czy ona pomyślała o tym, co będą za ileś lat czuły jej dzieci, oglądając to zdjęcie. Tak samo można pokazać piękne ciało w superbikini, nie trzeba od razu epatować biustem. Mój syn miałby z tym problem. Po urodzeniu Marysi zaproponowano mi sesję zdjęciową do „Playboya”. Ze względu na dzieci podziękowałam. Pamiętałam, kiedy Maciek miał 17 lat i przyprowadził do domu o trzy lata starszego kolegę. Miałam wtedy 36 lat, bardzo dobre nogi, chodziłam w mini. Wróciłam właśnie z jakiegoś nagrania i ten dwudziestolatek zaczął mnie strasznie emablować. Usłyszałam, jak mówił do Maćka: „Ale dupa z tej twojej matki”. Mój syn strasznie się zdenerwował: „Jak ty śmiesz tak mówić o mojej mamie”. Nie chciałabym, żeby koledzy przynieśli Maćkowi moje zdjęcie na golasa. Ale gdybym miała ciało jak Sharon Stone, zgodziłabym się na sesję w superbikini. To byłoby fajne...

GALA: Także dla innych kobiet. Sharon pokazuje, że można mieć 50 lat i nie różnić się od trzydziestolatki.

KATARZYNA DOWBOR: Oprócz rozumu, bo trochę więcej wiem. Nie sądzę, żeby to zdjęcie pomogło kobietom. Raczej wpędzi pięćdziesięciolatki w kompleksy. Popatrzą i powiedzą: „W życiu tak nie będę wyglądać, po co mam się odchudzać, ćwiczyć”. Ostatnio pokazuje się młode gwiazdy Hollywood, które mają cellulit. Myślę, że to bardziej pomaga kobietom, jeśli widzą, że ich idolki nie są wcale takie idealne.

GALA: Denerwuje Cię wszechobecny kult pięknego ciała i młodości?

KATARZYNA DOWBOR: Nie można dać się temu owładnąć. Znam kobiety, które mają 50 i więcej lat, nie wyglądają jak filmowe gwiazdy i świetnie się ze sobą czują. Bo są spełnione zawodowo, życiowo, mają fantastycznych partnerów, wspaniałe dzieci i nie muszą niczego udowadniać nieskazitelną figurą.

GALA: Ale wiele kobiet myśli, że jak będą lepiej wyglądać, to wszystko stanie się lepsze, łatwiejsze.

KATARZYNA DOWBOR: Ciężką dietą, odsysaniem, robieniem sobie zastrzyków, cierpieniem, kupą kasy osiągają wreszcie wymarzony efekt i jest fajnie przez krótki czas. A potem znów pustka. Co z tego, że nie mam tłuszczu na pupie i biodrach? To przecież nie znaczy, że będę szczęśliwsza.

GALA: Twoja recepta na szczęście?

KATARZYNA DOWBOR: Wszystko, co robię, robię z pasją. Pracuję, urządzam domy, wychowuję dzieci. Zawsze mam plany. Teraz myślimy z przyjaciółmi o wyprawie późną jesienią do Argentyny na konie. Wracam i znowu sobie wymyślam następne marzenie, które staram się zrealizować.

GALA: To dobry czas w Twoim życiu?

KATARZYNA DOWBOR: Bardzo. Marysia już jest odchowana – otwarty, mądry, fajny dzieciak. Nawet Superniania ją pochwaliła. Na jakiejś imprezie usłyszałam od Doroty: „Bardzo dobrze ją wychowałaś”. Ojciec Marysi cały czas bardzo mi pomaga. Ważne, żeby dziecko miało poczucie, że ma oboje rodziców, nawet jeśli tata i mama ze sobą nie mieszkają.

GALA: Rok temu mówiłaś mi, że tęsknisz za kimś bliskim, z kim mogłabyś usiąść wieczorem, wypić lampkę wina, porozmawiać. Jest ktoś taki?

KATARZYNA DOWBOR: Tęsknię, jak każdy. Nie wierzę w szczęśliwych singli z wyboru. Ale nic na siłę. Nie wyobrażam sobie, że jestem z kimś tylko dlatego, żeby mieć z kim pójść na imprezę. Po pięćdziesiątce człowiek robi się bardziej wybredny. Ja już nie będę się do nikogo dopasowywać, nie pójdę na pewne kompromisy.

GALA: Ale nie mówisz: „Miłość jest już za mną”?

KATARZYNA DOWBOR: Absolutnie nie! Miłość może przyjść w każdym wieku. Fajnie, jeżeli przyjdzie. A jeżeli nie, to poradzę sobie sama. I nie będzie mi z tym źle. Miłość to kropelka śmietany do dobrych lodów. Jeżeli jej nie będzie, to lody też są pyszne.