Karta dużej Rodziny - jakie zmiany?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek dla rodzin wielodzietnych (co najmniej trójka dzieci), niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z szerokiej oferty kulturalnej, rekreacyjnej i transportowej na terenie całego kraju, oznaczone znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Od 1 stycznia 2019 r. z Karty Dużej Rodziny będą mogły korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. 

Będzie istniała możliwość przyznania Karty Dużej Rodziny rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje dzieci, niezależnie od tego, ile te dzieci mają dzisiaj lat, bo rodzicem dużej rodziny pozostaje się na całe życie - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dużą zmianą, która będzie dotyczyła Karty Dużej Rodziny jest taka, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na dofinansowanie na zakup pieca gazowego, nawet w wysokości 3 tysięcy złotych. Jest to efekt dołączenia PGNiG  do grona firm wspierających Kartę Dużej Rodziny. Rodziny, które zechcą skorzystać z dopłaty będą musiały usunąć z domu dotychczasowe źródło ciepła na paliwo stałe, a następnie zakupić i zainstalować piec gazowy.

Karta Dużej Rodziny - zniżki

Posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z szeregu zniżek w dziedzinie kultury, edukacji, usług, transportu, na stacjach benzynowych, czy służbie zdrowia. Pełna szczegółowa lista usług dostępna jest na rządowej stronie internetowej: www.rodzina.gov.pl. W ramach programu Karty Dużej Rodziny  zniżki oferuje około czterech tysięcy firm. Zniżki są oznaczone znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Karta Dużej Rodziny - jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny ubiegającej się o jej wydanie. Wniosek można otrzymać w gminie lub pobrać ze strony internetowej www.rodzina.gov.pl

Ważne jest, aby w chwili składania wniosku o Kartę Dużej Rodziny, spełniać wszystkie wymagania związane z wydaniem karty. Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, niezależnie od uzyskiwanych dochodów, którzy posiadają co najmniej trójkę dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia, w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej i bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej i elektronicznej. Karta dostępna jest również w formie aplikacji mobilnej. Do tej pory wydano 2 milion Kart Dużej Rodziny. 45 tys. osób korzysta z aplikacji na smartfonie.