Karmienie piersią protest

Grupa karmiących matek i ich dzieci zebrały się razem w Północnej Karolinie, aby ustanowić wyjątkowy rekord. Około 100 matek zaczęło jednocześnie karmić piersią w ramach ruchu Global Big Latch On. W zeszłym roku podobne wydarzenie zebrało 76 matek, natomiast w tym roku aż 94 kobiety wzięły udział w proteście, co stało nowym rekordem ze względu na liczbę osób. Ten protest jest częścią międzynarodowego ruchu, który ma na celu zmienić wizerunek publicznego karmienie piersią.

Na wydarzeniu pojawiły się nie tylko matki z dziećmi, a również ich bliscy: ojcowie, bracia, siostry. Matki twierdziły, że największa radość w życiu to karmić dziecko piersią, a zaraz na miejscu drugim - pomoc innym w karmieniu ich dzieci.  

"Dla mnie najbardziej zaskakujące było zobaczyć, jak wiele kobiet pojawiło się na tym wydarzeniu. To jest po prostu oszałamiające. Wszystko zaczęło się od tego, że garstka kobiet próbowała razem coś zmienić, i teraz to jest to, co naprawdę ma wpływ na społeczność w Wilmington ". – powiedziała Stephanie Bell, jedna z matek. 

Karmienie piersią: co mówią eksperci

Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Akademii Pediatrii, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6. miesięcy życia po porodzie. Oznacza to, że dziecko nie powinno ani jeść, ani pić nic oprócz mleka, w tym wody. Po pierwszych 6 miesięcy, dzieci powinny być karmione odżywkami przy kontynuacji karmienia piersią do 2 lat lub dłużej.

"Kobiety, które karmią piersią, są zdrowsze. Mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, raka jajnika i cukrzycę. Karmienie również pomaga utrzymywać swoją wagę w zdrowym balansie” – mówi Norma Escobar, koordynator organizacji Karmienia Piersią.

Karmienie piersią zalety

Po wydarzeniu zostało przeprowadzone szkolenie dla dziewczynek, podczas którego dzieci imitowały karmienie piersią swoich lalek. Podobne wydarzenie zachęca przyszłe mamy do karmienia piersią.

"Moja pierwsza córka teraz lubi karmić swoje lalki, ona naśladuje mnie, karmiącą małego synka. Zaangażowanie dziewczynek do karmienia swoich lalek sprawia, że czują się częścią tej podróży, i to jest naprawdę ważne. Mam nadzieję, że moje wnuki również będą karmione piersią". – powiedziała jedna z matek.

Według ekspertów, dzieci, które są karmione piersią, są mniej podatne na infekcje dróg oddechowych, układu pokarmowego, a również takich chorób jak rak, cukrzyca i otyłość.

Oprócz korzyści medycznych karmienie piersią pomaga wzmocnić więź między matką i jej dzieckiem.