Karl Lagerfeld nie żyje

Karl Lagerfeld zmarł we wtorek 19 lutego 2019 w wieku 85 lat w Paryżu, jak informuje serwis WWD. Informacje o jego złym stanie zdrowia pojawiały się w mediach już od kilku tygodni. To właśnie ze względów zdrowotnych dyrektor artystyczny Chanel nie był obecny podczas ostatnich dwóch pokazów haute couture w Paryżu. Lagerfeld wydał wówczas oświadczenie, że czuje się zmęczony i poprosił projektantkę Virginie Viard, by go reprezentowała. Nic nie wskazywało jeszcze na to, że dzieje się coś poważnego. Jednak nieobecność Karla Lagerfelda wydawała się niepokojąca. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mu się opuścić pokazu Chanel. Pytany o źródła swoich inspiracji i niekończące się pomysły, zwykł mówić:

- Projektowanie jest dla mnie jak oddychanie. Nikt nie pyta, czemu oddychamy - po prostu tak się dzieje.

Karl Lagerfeld był ikoną mody, jednym z największych współczesnych projektantów i wizjonerem, który przeprowadził dom mody Chanel niemal przez trzy dekady, stojąc na jego czele niezmiennie od 1983 roku. Był także dyrektorem kreatywnym włoskiej marki Fendi, a na przestrzeni lat współpracował z niezliczoną ilością marek oraz przy wielu wspólnych, artystycznych projektach. W 2006 roku założył własną markę. Karl Lagerfeld był wielkim kreatorem i tytanem pracy. Ku radości fanów i całej branży każdego roku tworzył osiem kolekcji. Do historii przejdzie jego charakterystyczny, ikoniczny look: związane w kucyk siwe włosy, czarny garnitur, biała koszula z wysokim kołnierzem, rękawiczki bez palców i obowiązkowo ciemne okulary. A także przygotowywane z rozmachem pokazy, które były najbardziej wyczekiwanymi wydarzeniami w świecie mody.

Karl Lagerfeld na co zmarł?

Póki co nie wiadomo, co było dokładną przyczyną śmierci, wiemy jednak, że stan Karla Lagerfelda już od kilku tygodni był bardzo ciężki. Jak podają nieoficjalne źródła, projektant zmagał się z rakiem trzustki, a w poniedziałek miał zostać przewieziony do szpitala, gdzie ostatecznie przegrał walkę z ciężką chorobą. Informacja o przyczynie śmierci Karla Lagerfelda nie została na razie oficjalnie potwierdzona. Jego odejście to niewyobrażalna strata dla świata mody. 

Karl Lagerfeld: kariera i twórczość

Karl Lagerfeld zaczynał jako asystent Pierre’a Balmain, zawdzięczając swoją posadę wygraną w konkursie projektowym. Po trzech latach zaczął współpracę Jean Patou, gdzie przez pięć lat tworzył dwie kolekcje haute couture rocznie. Już wtedy dał się poznać jako ciężko pracujący, niesamowicie ambitny i kreatywny młody twórca. Choć jego pierwsza kolekcja pod własnym nazwiskiem nie została dobrze przyjęta, Lagerfeld nie poddał się. W 1963 roku zaczął projektować dla Tiziani, a jego projekty doceniły gwiazdy takie jak Elisabeth Taylor, Gina Lollobrigida czy Doris Duke. Rok później projektant związał się z domem mody Chloe, a w 1965 został dyrektorem kreatywnym Fendi. W 1980 roku zaprojektował słynne logo dla Coco Chanel, złożone z dwóch połączonych ze sobą inicjałów, a trzy lata później objął stanowisko dyrektora artystycznego marki, przeprowadzając ją brawurowo przez kolejne trzy dekady.

Karl Lagerfeld: odszedł jeden z największych projektantów

Karl Lagerfeld był prawdziwym wizjonerem, który przywrócił Chanel świetność i tchnął w jej ID ducha współczesności. Ale potrafił również zadbać o stronę biznesową. Trudno zliczyć wszystkie przykłady twórczych kolaboracji, jakie miały miejsce za jego kadencji. Wystarczy wspomnieć choćby współpracę z takimi markami jak Diesel, H&M czy szwedzkim producentem kryształów Orrefors, a także gwiazdami: Justinem Bieberem, Kristen Stewart, czy Pharellem WilliamsemKarl Lagerfeld był nie tylko projektantem mody, ale również wnętrz, twórcą zapachów, reżyserem kampanii reklamowych i fotografem. Projektował też kostiumy (m.in. do filmu „Callas Forever”), był też autorek ikonicznych kreacji scenicznych Madonny i Kylie Minogue. Był jednym z najsłynniejszych projektantów mody na świecie, który pozostawał na szczycie przez ponad pół wieku. Jego odejście to ogromna strata nie tylko dla branży mody - lecz dla całego kreatywnego świata.