Karboksyterapia – na czym polega?

Karboksyterapia to skuteczny sposób na wyszczuplenie ciała i przywrócenie witalności skórze. Dzięki kuracji dwutlenkiem węgla można usunąć nadmiar tłuszczu, pozbyć się blizn i rozstępów oraz poprawić elastyczność skóry. Ta metoda przeciwdziała również wypadaniu włosów, zapobiegając łysieniu. Na czym to polega? Karboksyterapia to nowoczesny leczniczy zabieg zwany inaczej karbosyntezą, wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia z cienką igłą. Polega na wstrzykiwaniu do tkanki podskórnej lub podawaniu drogą śródskórną określonych dawek dwutlenku węgla. Wówczas wywołany zostaje tzw. kontrolowany stan zapalny i rozbicie tkanki tłuszczowej, która następnie jest wydalana z organizmu w trakcie procesów metabolicznych. To działanie dodatkowo pobudza mikrokrążenie i sprawia, że skóra staje się widocznie odżywiona i zregenerowana.

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od obszaru, na jakim aplikowany jest gaz, a także od ilości jego zużycia. Lekarz wykonuje też zwykle kilka poprawek, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Podczas karboksyterapii pacjenci na początku czują delikatne ukłucie, a następnie przy pomocy cienkiej igły dwutlenek węgla „wpychany” jest do wnętrza skóry. Po wstrzyknięciu tego gazu naczynia krwionośne natychmiast się rozszerzają, a przepływ krwi zostaje przyspieszony. Na końcu dwutlenek węgla ulega rozpadowi.

Karboksyterapia – zastosowanie

Karboksyterapia to idealna propozycja dla kobiet, które zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem - zwłaszcza tym, którego nie da się usunąć za pomocą diety i ćwiczeń. Komórki tłuszczowe reagują na wprowadzony do tkanek dwutlenek węgla. Jego część wewnątrz skóry zmienia się w kwas węglowy, który następnie rozpuszcza komórki tłuszczowe. Te w wyniku procesu lipolizy rozpadają się i zostają wydalone. Finalnie pacjentki uzyskują wyraźny efekt wyszczuplenia i wygładzenia skóry. Karboksyterapia, podobnie jak body wrapping czy endermologia, jest więc dobrą alternatywą dla popularnej (ale o wiele bardziej inwazyjnej) liposukcji. Może być także skutecznym sposobem na rozstępy. To powszechny problem, z którym bardzo trudno jest walczyć. Zabieg z dwutlenkiem węgla wstrzykiwanym pod skórę powoduje, że nieestetyczne blizny mogą się zmniejszyć nawet do 80 proc.

Karboksyterapia to także skuteczny sposób na wygładzenie zmarszczek. Po wstrzyknięciu w skórę dwutlenku węgla przyspieszony zostaje przepływ tlenu, krwi i składników odżywczych w organizmie, co wpływa na odnowę komórek skóry i na polepszenie mikrokrążenia. Dzięki karboksyterapii zwiększa się produkcja kolagenu, co ma wpływ na poprawienie jej elastyczności.

Dobroczynne działanie karbosyntezy pomaga także pozbyć się cieni pod oczami. Skóra w tym obszarze jest bardzo delikatna i wyjątkowo narażona na procesy starzenia. Wstrzyknięty dwutlenek węgla jest więc dobrym sposobem na pozbycie się niedoskonałości. Dzięki niemu wytwarzają się nowe naczynia krwionośne, a tkanka tłuszczowa w tym miejscu zostaje zmniejszona. Warto też wspomnieć o dobroczynnym działaniu karboksyterapii na włosy. Wstrzykiwany dwutlenek węgla wpływa na cebulki wzmacniając je, przez co ich wypadanie zostaje ograniczone.

Karboksyterapia – efekty

Efekty karboksyterapii są widoczne stosunkowo szybko. W przypadku usuwania zmarszczek, zauważalne zmiany pojawią się już po jednym zabiegu. Jeśli chodzi zaś o zastosowanie karboksyterapii w redukowaniu rozstępów, zwalczaniu cellulitu czy nadmiaru tkanki tłuszczowej, to pierwsze skutki widoczne są zazwyczaj po pięciu zabiegach. Przerwa pomiędzy kolejnymi sesjami powinna wynosić od tygodnia do kilku tygodni.

Czy karboksyterapia boli – opinie 

Jedno z najczęściej zadawanych pytań w przypadku tego zabiegu brzmi: czy karboksyterapia boli? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy bowiem od naszego progu bólu. Ponieważ proces rozszerzania się naczyń krwionośnych jest szybki i intensywny, naturalne jest, że odczuwamy rozpieranie, szczypanie czy pieczenie. Gaz dosłownie rozchodzi się pod skórą i lekko ją rozpycha. Niektóre osoby odbiorą to jako dyskomfort, a inne nazwą już bólem. Z pewnością nie jest to jednak skrajne doświadczenie, które mogłoby zniechęcić fanów karboksyterapii do zrezygnowania z kolejnych zabiegów. 

Karboksyterapia – efekty uboczne

Po skończonym zabiegu z dwutlenkiem węgla mogą pojawić się nieznaczne efekty uboczne. W dużej mierze zależą one od obszaru ciała, na którym została wykonana karboksyterapia. W przypadku twarzy i okolic oczu najczęściej pojawiają się zaczerwienienie, siniaki oraz obrzęki. To konsekwencje zwiększonego ciśnienia pod skórą, która w tej częściej jest cieńsza i delikatniejsza. 

Zabieg przeprowadzona na udach może z kolei powodować uczucie ciężkich i zmęczonych nóg.Efektem ubocznym karboksyterapii brzucha są czasem chwilowe wzdęcia.

Oprócz tego skóra we wszystkich miejscach może być lekko rozgrzana oraz bardziej wrażliwa na dotyk. Bardzo rzadko pojawia się stan zapalny. 

Karboksyterapia – zalecenia po zabiegu

Aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych karboksyterapii, przez pierwsze cztery godziny po zabiegu nie powinno się rozmasowywać ani moczyć skóry w wodzie. Ponadto przez kolejne dni należy powstrzymać się od używania kosmetyków innych niż te, które zalecił specjalista wykonujący zabieg. Tuż po kuracji należy także zrezygnować z uprawiania sportu oraz nie korzystać basenu i sauny. Ponadto konieczne unikanie promieniowania słonecznego. Jeśli wystawiamy skórę na słońce, trzeba zastosować filtr o minimalnej wysokości 30 SPF. 

Jaka jest cena karboksyterapii?

Koszt karboksyterapii zależy od wybranego obszaru leczenia i częstotliwości wykonywania zabiegów. Cena pojedynczej kuracji z dwutlenkiem węgla waha się między 100, a 350 zł.