Kamień księżycowy: właściwości

Kamień księżycowy to kamień, który potrafi oczarować każdego. W zależności od tego, jak pada na minerał światło, powstaje na nim wyjątkowa paleta barw, dodatkowo wzmocniona połyskiem. Nie bez przyczyny kamień zyskał nazwę księżycowego. Tak jak Księżyc wysyła z nieba odbite promienie Słońca, tak i kamień księżycowy je odbija, wprawiając obserwatorów w zachwyt. Kamień ten ma srebrzystoperłową poświatę przypominającą światło Księżyca. Właśnie dlatego starożytni Rzymianie, Arabowie i Grecy widzieli w tym kamieniu moc Księżyca i przypisywali mu właściwości uzdrawiające.

Kamień księżycowy traktowano jako źródło energii dla kobiet. Nie bez powodu nazywany jest często "kamieniem kobiet". Przypisuje się mu duży wpływ na organy płciowe kobiet. Wierzono, że reguluje gospodarkę hormonalną i wpływa na płodność. Co więcej zapewnia harmonię, witalność i siłę. Kiedy kobieta nosi przy sobie kamień księżycowy, wówczas staje się bardziej atrakcyjna dla płci przeciwnej. Mężczyznom zaś pomaga uzyskać równowagę emocjonalną.

Minerał ten nazywany jest także "kamieniem kochanków", ponieważ potęguje uczucie miłości i wzbudza pożądanie. 

Kamień księżycowy przez długi czas był uważany za odmianę opala, ze względu na srebrzystą lub perłową poświatę, która wydobywa się kiedy ustawimy minerał pod odpowiednim kątem. Mówiono nawet o nim jako "opalizującym skaleniu". Jednak badania składu chemicznego potwierdziły, że opal i kamień księżycowy to dwa różne minerały.

Kamień księżycowy oprócz swoich niezwykłych właściwości wizualnych, posiada również inne właściwości, których nie posiadają inne minerały. 

Kamienie księżycowe można znaleźć na Sri Lance, w Indiach, na Madagaskarze, w Brazylii, Australii, ale i w Europie, np. w Szwajcarii. W Polsce występują rzadko.

Kamień księżycowy jest odmianą skalenia potasowego (ortoklazu) o składzie chemicznym K(AlSi3O8).

Zobacz także:

Jak wygląda kamień księżycowy?

Kamień księżycowy charakteryzuje się połyskiem szklistym albo perłowym z charakterystycznym niebieskawym blaskiem. 

Znany mineralog i chemik Cornelio August Doelter y Cisterich (1850-1930) opisał to jako „bardzo piękny niebieskawy, zbliżony do srebrzystego, promień księżycowego światła na nieco mlecznej do żółtej masie”. Zjawisko to daje warstwowa struktura minerału pod wpływem padania światła.

Wyjątkowo cenne są kamienie księżycowe bezbarwne i prawie przezroczyste.

Barwa kamienia zależy od miejsca wydobycia. Bardzo cenne niebieskie kamienie pochodzą głównie z Madagaskaru. Z kolei w Indiach wydobywa się minerały nieco mętne, mniej promienne o pomarańczowym blasku. Najważniejsze złoża kamieni księżycowych znajdują się na Sri Lance. 

Fot. Kamień księżycowy, iStock/wanderluster

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Kolory kamienia księżycowego a właściwości

W zależności od koloru, kamień księżycowy cechuje się następującymi właściwościami:

 • kamień księżycowy w odcieniach niebieskiego pomaga w komunikacji także telepatycznej,
 • kamień księżycowy w odcieniach brzoskwiniowych uzdrawia emocje,
 • kamień księżycowy w odcieniach bieli wspomaga rozwój duchowy,
 • kamień księżycowy w odcieniach szarości - wspomaga zdolności jasnowidzenia.

Kamień księżycowy: właściwości magiczne

Kamień księżycowy w związku z tym, że od początku był kojarzony z Księżycem, a Księżyc z boginią Selene, przypisywano mu właściwości magiczne.

Kamień księżycowy odpowiada za czakrę sakralną (czakra podbrzusza czyli krzyżowa). Oznacza to, że powinno się nosić go blisko ciała, najlepiej w kontakcie ze skórą. Przykładowo możemy nosić kamień księżycowy na szyi lub kłaść na ciało dokładnie w miejscu, na które ma wpłynąć. Kamień można także kłaść pod poduszkę na jedną fazę Księżyca, licząc od nowiu.

Właściwości magiczne kamienia księżycowego:

 • Traktowano go jako talizman na dobre sny.
 • Noszony przez kobiety miał zapewniać płodność.
 • Miał wpływać na miłość dwojga osób.
 • Był talizmanem dla zakochanych ludzi, aby ich miłość była wieczna.
 • Tworzono z nich amulety ochronne na czas podróży.
 • Pielgrzymom i wędrowcom amulet z kamienia księżycowego wskazywał drogę do domu.
 • Polecany jest do medytacji.
 • Działa uspokajająco.
 • Wyostrza wrażliwość i czułość.
 • Wspomaga zdolności jasnowidzenia.
 • Wpływa pozytywnie na naszą intuicję.
 • Pomaga odczytać złe intencje innych względem nas.
 • Wprowadza harmonię do naszego życia.

Kamień księżycowy: właściwości zdrowotne

 • W kamieniu księżycowym specjaliści od litoterapii upatrują się właściwości leczniczych.
 • Wpływa na układ hormonalny w okresie dojrzewania i menopauzy.
 • Wzmacnia kości.
 • Wspomaga leczenie trądziku, kurzajek i innych problemów skórnych.
 • Wspomaga leczyć niepłodność - szczególnie na poziomie blokad psychicznych.
 • Pomaga w dolegliwościach menstruacyjnych.
 • Wzmacnia układ odpornościowy.
 • Przyczynia się do regulacji przemiany materii.
 • Wspomaga leczenie cukrzycy, problemów z ukrwieniem, otyłości.
 • Wpływa pozytywnie na naszą psychikę.
 • Wspomaga w stanach lękowych i stresie.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Jak pracować z kamieniem księżycowym?

Kamień księżycowy należy do tych minerałów, które można używać tylko od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie należy kamień oczyścić i dać mu odpocząć. Oto kilka ważnych wskazówek, jeśli chcesz pracować z kamieniem księżycowym:

Jak ładować kamień księżycowy?

Kamień księżycowy ładujemy przy użyciu światła Księżyca, najlepiej podczas pełni.

Jak oczyścić kamień księżycowy?

Kamień oczyszczamy pod bieżącą wodą.

Jak rozładować kamień księżycowy?

Minerał rozładowujemy przy pomocy hematytów.

Kamień księżycowy biżuteria

Kamień księżycowy stanowi nieodłączny element biżuterii dla kobiet. Pięknie eksponuje się zarówno w pierścionkach, jaki i naszyjnikach i kolczykach. Nic dziwnego, że biżuteria z kamieniem księżycowym jest coraz częściej kupowana. Kamień księżycowy pięknie współgra ze złotem i diamentami. 

Coraz większą popularnością cieszy się biżuteria wiktoriańska, a w połączeniu z kamieniem księżycowym zyskuje na wyjątkowości. Jak ta od marki Tilsam z najnowszej kolekcji Goddess Shield. Jak mówi założycielka marki, Karolina Richter: - "Bądź świadoma tego, dokąd zmierza Twoja energia i czy to dokąd zmierza, jest warte tego, aby ją tam umieścić."

Fot. Pierścionek i naszyjnik z kamieniem księżycowym z kolekcji Goddess Shield, Tilsam. 

 

Dla kogo jest kamień księżycowy?

Kamień księżycowy szczególnie polecany jest kobietom. Każdej z nas da siłę i odwagę do działania. Singielkom przyniesie szczęście w miłości, a tym, które pragną zajść w ciążę pomoże w płodności. Minerał ten doda odwagi kobietom o niskim poczuciu własnej wartości. Kamień księżycowy chroni przed złem, więc jeśli przezywasz aktualnie trudny moment w życiu i otaczasz się osobami, które niekoniecznie dobrze ci życzą, warto zaopatrzyć się w kamień księżycowy. Łatwiej będzie przetrwać sytuacje kryzysowe i znaleźć w sobie odwagę do działania.

Kamień księżycowy a znaki zodiaku

Kamień księżycowy polecany jest szczególnie trzem znakom zodiaku.

 1. Ryby dzięki kamieniowi staną się bardziej otwarte na innych. Z natury są bardzo wrażliwe i mają ogromną chęć niesienia pomocy innym. Powinny uważać, żeby nie zostały wykorzystane.
 2. Strzelcom kamień księżycowy pomoże stać się bardziej kreatywnym. Te z natury radosne i optymistyczne znaki zodiaku chcą iść przez życie naprzód i zdobywać nowe doświadczenia.
 3. Skorpion jest uważany za bardzo tajemniczy znak zodiaku. Mają w sobie dużo pasji, odwagi i energii. Kamień księżycowy uniesie nieco kurtynę tajemnicy, która go otacza.

NIE PRZEGAP: