JAK DOCHODZI DO POWSTANIA KAMICY?

Okamicy żółciowejmówimy wtedy, kiedy w pęcherzyku żółciowym znajdują się złogi; powstają one z różnych substancji chemicznych wchodzących w skład żółci. Chociaż normalnie substancje te nie stanowią żadnego zagrożenia, to przy dużym zagęszczeniu żółci nie jest możliwe ich rozpuszczenie i wydalenie z organizmu. Dochodzi zatem do ich wytrącania i tworzenia się słynnych „kamieni”. Warto wiedzieć, że mogą być one zbudowane z wielu różnych typów substancji, do tego łączących się w zróżnicowanych proporcjach. Większość chorych zmaga się z kamieniami cholesterolowo-barwnikowymi; mogą one powstać też m.in. z jonów wapniowych czy białek. Kamica żółciowa jest dość powszechnie występującą chorobą – najczęściej przytrafia się kobietom w starszym wieku. Nie bez znaczenia są również inne czynniki ryzyka, takie jak np.otyłość, wysoki poziom trójglicerydów we krwi, głodzenie się bądź infekcje dróg żółciowych. Skłonność do powstawania kamieni żółciowych możemy również odziedziczyć; narażone na tę chorobę są też osoby po operacjach, mające protezy czy szwy chirurgiczne. Warto wiedzieć, że przy kamicy pęcherzyka żółciowego bardzo często występuje też kamica przewodów żółciowych.

ZOBACZ, JAK ROZPOZNAĆ KAMICĘ ŻÓŁCIOWĄ

Niestety, kamica żółciowa zazwyczaj przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Często o istnieniu kamieni dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy pojawia się tzw. kolka żółciowa, czyli nagły, bardzo silny ból nadbrzusza – może on promieniować do prawego barku lub okolicy pomiędzy łopatkami. Dzieje się tak wtedy, kiedy kamień żółciowy zatyka przewód pęcherzykowy; zwykle do sytuacji takiej dochodzi po bogatym w tłuszcze i dużym posiłku. Bólowi towarzyszyć mogą wymioty, nudności, potliwość lub uczucie niepokoju. Sam ból trwać może od kilkunastu minut nawet do kilku godzin; co więcej, często występują jego nawroty. Musimy pamiętać, że nieleczona kamica żółciowa prowadzić może do poważnych powikłań, takich jak np. wodniak pęcherzyka żółciowego lub zapalenie pęcherzyka.

KAMICA ŻÓŁCIOWA – JAK SOBIE PORADZIĆ?

W większości przypadków leczenie polega na łagodzeniu objawów – przyjmujemy sprawdzone leki rozkurczowe, które okazują się skuteczne w takim przypadku jak kamica żółciowa – np. No-Spa zawierająca drotawerynę. Przy pierwszym ataku lub ataku przebiegającym z wymiotami czy gorączką zawsze powinnyśmy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania (np. USG) i ustali odpowiednie leczenie. Całkowite wyleczenie choroby jest jednak możliwe tylko na drodze operacji chirurgicznej, poprzez usunięcie zajętego nią pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa może być przyczyną nawracających i bardzo bolesnych dolegliwości. Warto wiedzieć, jak postępować w razie ataku kolki żółciowej – i które z nas znajdują się w grupie ryzyka.