Kalendarz pylenia 2018: co to jest i do czego służy?

Katar, łzawienie, swędzenie oczu, kaszel, duszności - to bardzo częste objawy alergii, która szczególnie dotyka osoby w okresie nasilonego pylenia roślin. Okres pylenia roślin trwa praktycznie przez cały rok, jednak w niektórych miesiącach stężenie pyłków w powietrzu może być większe, a w innych mniejsze. Kalendarz pylenia roślin pokazuje nam, w których miesiącach, jakie rośliny pylą najbardziej. Kalendarz pylenia roślin pozwoli nam przygotować się na spotkanie z wysokim stężeniem alergenów w powietrzu. Mając taką wiedzę, co pyli w danym miesiącu, będziemy mogli zaplanować sobie wyjazdy, weekendy i urlopy. 

Kalendarz pylenia 2018: co pyli wiosną?

Musimy mieć świadomość, że praktycznie przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie alergenów. Jednak zgodnie z kalendarzem pylenia 2018 okres najintensywniejszego pylenia przypada na czas od marca do sierpnia, chociaż pierwsze stężenie pyłków roślin rozpoczyna się już w połowie lutego, kiedy zaczyna pylić leszczyna i olcha. Zgodnie z kalendarzem pylenia 2018, w marcu alergicy muszą spodziewać się w powietrzu natężenia pyłków brzozy i topoli. Osoby uczulone na pyłki topoli mogą odczuwać łzawienie i katar sienny. W marcu musimy liczyć się z tym, że zaczynają pylić Cladosporium (rodzaj grzybów).

Kwiecień to czas, kiedy jak pokazuje kalendarz pylenia 2018 jest najwyższe stężenie pyłków brzozy i dębu, natomiast w średnim stopniu pylą: topolę, babka, i szczaw. Kwiecień to również początek pylenia traw, które pod koniec miesiąca, aż do początku czerwca mogą dawać silne objawy alergiczne. Kumulacja pylenia traw zgodnie z kalendarzem pylenia 2018 przypada na ostatni tydzień kwietnia, cały maj i początek czerwca. W maju alergicy szczególnie muszą uważać na pylenie traw, pokrzywy oraz grzybów z gatunku: Cladosporium i Alternaria.

Musimy pamiętać, że kalendarz pylenia 2018 różni się w różnych regionach Polski. My podajemy pylenie drzew i traw dla Polski centralnej i północno-zachodniej, natomiast około tygodnia wcześniej pylą rośliny w części południowo-zachodniej, a tydzień później w części północno-wschodniej. 

Kalendarz pylenia 2018: co pyli latem?

Początek czerwca to okres intensywnego pylenia traw, pokrzywy i grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria. Zgodnie z kalendarzem pylenia 2018 zaczyna również pylić bylica. W lato możemy zarejestrować średnie stężenie pyłków babki, szczawiu i komosy. W sierpniu w średnim stopniu pyli już trawa i pokrzywa, dzięki czemu alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Przez cały lipiec i sierpień w powietrzu jest duże stężenie bylicy. Najdłuższy okres intensywnego pylenia mają grzyby Cladosporium i Alternaria, które mocno pylą od maja do września. 

Kalendarz pylenia 2018: co pyli jesienią?

Praktycznie już od października alergicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ jest to już końcówka pylenia grzybów Cladosporium oraz niskie Alternaria. Zgodnie z kalendarzem pylenia 2018 do końca roku w powietrzu nie występują pyłki żadnych roślin.

Kalendarz pylenia jest bardzo cennym źródłem informacji dla alergików, dzięki czemu osoby uczulone na pyłki mogą świadomie przejść przez ten trudny czas.