Pylenie roślin kwitnących jest różne w zależności od regionu, pogody, a nawet organizacji przestrzeni. Mapa pylenia umożliwia sprawdzenie, kiedy w danej lokalizacji rozpocznie się kwitnienie drzew, kwiatów, czy traw.

Najcieplejszy obszar Polski, to jej część zachodnia i środkowa. Tutaj pylenie rozpoczyna się najszybciej. Po około tygodniu zaczyna się sezon kwitnienia na północy i wschodzie kraju. Najzimniejsze obszary Polski to tereny górskie. Okres wegetacji roślin rozpoczyna się nawet dwa tygodnie później, niż w rejonie najcieplejszym. Pylenie chwastów najczęściej zaczyna się od części południowo – wschodniej Polski.

Chcąc być przygotowanym na czas, w którym mogą występować u ludzi objawy alergii, warto śledzić kalendarz pylenia roślin. W każdym roku, w zależności od długości zimy, czas wegetacji może być różny. Warto poznać kalendarz pylenia 2020, aby być przygotowanym na tegoroczne objawy alergii. Jeżeli poznamy dokładny czas wegetacji danego gatunku, nie zaskoczy nas alergiczny katar, kaszel i łzawienie oczu. Będziemy wiedzieć, że nie są to objawy związane z przeziębieniem, więc łatwiej będzie precyzyjnie dobrać sposób leczenia.

Kalendarz pylenia roślin 2020

Pyłek roślin wiatropylnych jest czynnikiem, wywołującym alergię sezonową. Ma on mikroskopijne wielkości i unosi się w powietrzu. Jego stężenie w przestrzeni jest zmienne w całym roku. Okres pylenia roślin trwa od połowy lutego do końca października. Największe problemy stwarza alergikom pogoda sucha, słoneczna i wietrzna. Mieszkańcy miast są bardziej narażeni, gdyż pyłek roślinny doskonale przenika przez zanieczyszczenia atmosferyczne.

Kalendarz pylenia dla alergików jest wskazówką, dzięki której będzie im łatwiej funkcjonować w jakże trudnym czasie. Alergia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dla uczulonych jest barierą w pracy i w czasie wolnym. Leczenie uczuleń polega na unikaniu kontaktu z alergenami oraz na łagodzeniu objawów lub odczulaniu. Kalendarz zawiera najpopularniejsze gatunki i intensywność pylących roślin, na przestrzeni całego roku.

Wśród popularnych roślin we florze polskiej można wyróżnić: 

 • babkę zwyczajną – największą aktywność w pyleniu wykazuje od kwietnia do września,
 • pokrzywę – kwitnie od czerwca do sierpnia. Wytwarza spore ilości pyłku, który rzadko jest alergenem,
 • komosę – kwitnie od lipca do sierpnia i wtedy też powoduje najwyższe reakcje alergiczne,
 • szczaw – pyli w okresie wakacyjnym: lipiec, sierpień,
 • bylice pospolitą – najintensywniej pyli od lipca do września. Odpowiada za sporą liczbę reakcji alergicznych w Polsce,
 • ambrozję – pylenie niskie występuje od połowy sierpnia do października. Najpowszechniejszy alergen w Stanach Zjednoczonych.

Kalendarz pylenia 2020: pylenie drzew

Kalendarz pylenia drzew uwzględnia najpopularniejsze gatunki, występujące na terenie Polski. W ciepłe zimy, pylenie drzew może rozpocząć się nawet w styczniu.

Zobacz także:

Gatunki drzew i czas ich pylenia:

 • leszczyna – zaczyna kwitnąć w sprzyjających warunkach temperaturowych. Najintensywniejsze pylenie osiąga jednak w lutym i marcu. Początek kwietnia oznacza spadek zawieszenia pyłków leszczyny w powietrzu,
 • topola – niski poziom pylenia pojawia się w marcu, a czas najintensywniejszy przypada na koniec tego miesiąca i początek kwietnia,
 • olsza – szczyt pylenia przypada na koniec lutego i marzec, w kwietniu obserwuje się już niskie stężenie pyłków olszy,
 • cis – pyli bardzo wcześnie, bo już w lutym, w niektórych regionach kwitnie dopiero w marcu i kwietniu,
 • brzoza – największa intensywność pylenia przypada na kwiecień, niskie pylenie drzewo osiąga pod koniec marca i na początku maja. W Europie to właśnie brzoza odpowiada za najwięcej alergii, wywołanych przez kwitnące drzewa.
 • jesion – zaczyna pylić z początkiem kwietnia, szczyt z wysokim stężeniem osiąga w połowie miesiąca i trwa do początku maja,
 • dąb – najintensywniejsze pylenie przypada na koniec kwietnia i trwa do połowy maja. Pylenie dębów rozpoczyna się i kończy ich średnim stężeniem w powietrzu.

Kalendarz pylenia brzozy podpowiada, że drzewo to będzie pyliło najmocniej w kwietniu. Jeden kwiat może wytworzyć nawet dwadzieścia tysięcy alergenów. Pyłek leszczyny jest w stanie wejść w reakcję krzyżową z pyłkiem brzozy i olchy. Powoduje to wydłużenie silnej reakcji alergicznej na okres kwitnienia wszystkich tych gatunków drzew.

Kalendarz pylenia 2020: pylenie traw 

Kalendarz pylenia traw jest szczególnie przydatny alergikom od maja do połowy października. Początek ich pylenia przypada na koniec kwietnia. Najintensywniejsze kwitnienie obserwuje się od końca maja, do drugiej dekady lipca. Do połowy września pylenie jest średnie. Najwyższe stężenie pyłków traw w parkach i na łąkach można zaobserwować rano w godzinach: od 5:00 do 8:00 i po południu - od 17:00 do 19:00. 

Trawy są roślinami o długim kwitnieniu i dużej liczbie gatunków, dlatego objawy alergii mogą utrzymywać się niemal przez cały rok. W Polsce rośnie około dwustu gatunków traw. Do najpopularniejszych z nich, dających najwięcej uczuleń należą: kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa oraz tymotka. Do grupy traw, będących alergenami zalicza się także zboża - szczególnie żyto. Nawet zjedzenie otrębów i mąki zbóż może wywołać objawy uczulenia.

Kalendarz pylenia 2020: pylenie grzybów pleśniowych

Najczęstszymi alergenami występującymi w środowisku naturalnym oraz w domach są zarodniki grzybów pleśniowych. Rzadko jest się uczulonym tylko na jeden rodzaj lub gatunek grzyba. Najczęściej obok alergii na Cladosporium wyróżnia się uczulenie na grzyby Alternaria i Aspergillus. Objawy uczulenia mogą występować przez cały rok, znacznie dłużej niż w przypadku alergii wywołanej pyłkiem roślin wiatropylnych. 

Od lutego do listopada obserwuje się pylenie Cladosporium i Alternaria. Największe stężenie pierwszego rodzaju utrzymuje się od połowy maja, aż do końca września. Siedliskiem, w którym występują pleśnie są butwiejące liście, gnijące rośliny, owoce, warzywa, sery, a także zboża. Można je także znaleźć w okolicy zbiorników wodnych, na ramach okiennych, lodówkach i pomieszczeniach o złej wentylacji.    

Zarodniki grzyba Alternaria mają wysokie pylenie od końca czerwca do połowy września. Rzadziej uczula sama grzybnia. Kolonizują warstwy gleby oraz obumierającą roślinność. Zarodniki tych grzybów są przyczyną alergicznego nieżytu nosa i astmy.

Grzyby z rodzaju Aspergillus można znaleźć w sianie, lub kompoście. Znajdują się także na roślinach i ich szczątkach. Penicillium to szczep kolonizujący pomieszczenia. Występuje także na pleśniejących resztkach produktów spożywczych np. na chlebie. Zarodniki grzybów, znajdujących się w pomieszczeniach mogą powodować alergię przez cały rok.

Całoroczny kalendarz pyleń 

Kalendarz pylenia 2020 pozwoli precyzyjnie przewidzieć czas narażenia na alergeny, na które organizm jest uczulony. Dzięki temu, właściwie będzie można dobrać sposób leczenia. Warto korzystać z przygotowanych przez naukowców, najnowszych kalendarzy. To pozwoli precyzyjnie oszacować termin największego zapylenia na obszarze regionu, w którym się znajdujemy.

Znajomość całorocznego kalendarza pyleń pozwoli dostosować alergikowi plan dnia, a także ułatwi zaplanowanie czasu i miejsca urlopu. Przebywanie na obszarze z wysokim stężeniem alergenów, spowoduje pojawienie się objawów. Dlatego warto mieć kalendarz alergika, który pozwoli w miarę normalnie funkcjonować i wyeliminować wyjścia na łąki, do lasów, parków w niekorzystnym czasie. Jest to ważny element profilaktyki reakcji alergicznych.

Całoroczne kalendarze pyleń są przygotowywane przez ośrodki badawcze w porozumieniu z uniwersytetami. Przeprowadzają one badania w punktach pomiarowych w miastach i monitorują stan środowiska od 1990 roku. W identyfikacji wykorzystują unikalną metodę automatycznego rozpoznawania ziaren pyłku roślin.

Na podstawie analizy kalendarza dla alergików, można prześledzić stopień pylenia. Dzięki niemu warto w okresie największego zawieszenia alergenów w powietrzu, stosować się do poniższych rad:

 • unikać miejsc, gdzie rosną alergizujące rośliny,
 • warto zrezygnować z wycieczki do lasu, pikniku na łące, czy spaceru po parku,
 • na miejsce wypoczynku wakacyjnego wybierać obszary o niskim zapyleniu,
 • zwracać uwagę na porę dnia, w której wychodzimy z domu, tak by pylenie było wtedy jak najmniejsze,   
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych zabezpieczy śluzówkę oka przed dostaniem się alergenów,
 • warto wziąć prysznic po powrocie do domu, umyć włosy i wyprać ubrania,
 • nie suszyć ubrań na zewnątrz,
 • w czasie intensywnego pylenia – unikać otwierania okien. Można wietrzyć pomieszczenia wieczorem,
 • unikać jazdy samochodem z otwartymi oknami.