Kalendarz księżycowy 2020 – od 8 do 14 lutego

8 lutego to ostatni dzień przed pełnią, a tym samym ostatni dzień przybywającego Księżyca, z kolei 9 lutego jest dniem pełni – wówczas Księżyc jest widoczny w całości. Kolejne dni tygodnia są czasem znikającego Księżyca, jednak widać będzie więcej niż połowę jego tarczy. W pierwszych dwóch dniach tego okresu Księżyc będzie znajdował się w znaku Lwa. Następne dwa dni przynależą do znaku Panny. 12 oraz 13 dnia lutego to czas Wagi, a 14 lutego należy do Skorpiona.

Pełnia ma duży wpływ na jakość snu. Podczas niej wiele osób ma problem z zaśnięciem, a niektórzy mogą nawet lunatykować. To czas koszmarów sennych i lekkiego snu, gdy o poranku obudzimy się niewyspani, rozdrażnieni i obolali.

Czas pełni to okres obniżonego nastroju i najgorszy dzień miesiąca pod tym względem. Ogólnemu zniechęceniu oraz myślom depresyjnym można zapobiegać planując odpoczynek, relaks, chwile odprężenia i mało wymagające zajęcia. Nie jest to dobry moment na rozpoczynanie realizacji nowych wyzwań.

W czasie pełni warto zadbać o paznokcie. Wykonany wtedy manicure będzie trwalszy, a paznokcie bardziej podatne na pielęgnację. To dobry czas na podcinanie włosów oraz pierwsze strzyżenie dla niemowląt. Również mycie włosów przyniesie długotrwały efekt odświeżenia, a zapach szamponu będzie dłużej odczuwalny.

Pełnia jest doskonałym czasem na mrożenie owoców i warzyw oraz ziół. Tego dnia warto przewietrzyć mieszkanie i posadzić rośliny, jednak lepiej wystrzegać się ich nawożenia.
Faza ubywającego Księżyca to doskonały czas na przeprowadzanie operacji i zabiegów medycznych. W tych dniach można nie stosować diet, ponieważ to okres wzmożonego metabolizmu i osłabienia procesu magazynowania tkanki tłuszczowej.

Drugi tydzień miesiąca sprzyja osobom z krótkimi fryzurami, ponieważ włosy będą rosły wolniej i znacznie lepiej się układały. Z tego samego powodu to doskonałe dni na zaplanowanie zabiegów depilacji i wszelkiego rodzaju pielęgnacji skóry.

12. oraz 13. lutego warto zaplanować wizytę u dentysty oraz lekarza. Zabiegi będą mniej bolesne, a plomby i koronki będą się dobrze trzymać.


Kalendarz księżycowy 2020 – od 1 do 7 lutego

1-go lutego 2020 roku Księżyc będzie przybywający, ale nadal widoczny w części mniejszej niż połowa. 2-go lutego to dzień pierwszej kwadry, gdy widoczna będzie cała prawa część Księżyca. Kolejne dni od 3-go do 7-go dnia miesiąca to dni księżyca przybywającego, w których widać więcej niż połowę tarczy naszego satelity. W pierwszych dwóch dniach lutego Księżyc będzie znajdował się w znaku Byka. Kolejne trzy dni należą do znaku Bliźniąt, a następne dwa do Raka.

Pierwsza kwadra sprzyja osobom, które planują zapuścić włosy – końcówki podcięte w tym czasie będą szybciej odrastać. Warto również zainwestować w pielęgnację włosów, ponieważ będzie jeszcze bardziej skuteczna. Lepiej nie planować wówczas zabiegów depilacji, bo efekty mogą być wyjątkowo mało trwałe. Również wizyta u fryzjera w celu radykalnej zmiany fryzury może okazać się nie najlepszym pomysłem.

Dni Księżyca przybywającego są łaskawe dla osób przyjmujących preparaty witaminowe, które będą działać ze zdwojoną mocą. W tym czasie warto też zaplanować wizytę u kosmetyczki w celu wykonania zabiegów wygładzających lub urządzić domowe SPA i nałożyć maseczkę na twarz.

Faza przybywającego Księżyca ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. W tych dniach będziemy posiadać sporo zapasów energii z poprzedniej kwadry, ale nastrój z dnia na dzień będzie się pogarszał, skutkując nadmierną drażliwością.

To dobry czas na sadzenie i sianie roślin, ale nie najlepszy na ich podlewanie. Nawadniania należy unikać szczególnie pomiędzy dniami 3 a 5 lutego, ponieważ będzie to sprzyjać pojawianiu się szkodników. 2-go lutego warto zbierać wszelkie owoce i zioła, które będą się doskonale przechowywać, natomiast 6 oraz 7 dzień lutego to najgorszy moment na wykonywanie tego typu czynności. W tym czasie lepiej zadbać o ogród kosząc trawę i pozbywając się chwastów.

Dni pomiędzy 3 a 5 lutego to najbardziej odpowiedni czas na dłuższe wietrzenie mieszkania oraz ścieranie kurzu na sucho.

Zobacz także:


Co to jest kalendarz księżycowy?

Kalendarz księżycowy często określany jest również mianem lunarnego. Opiera się on na kolejnych fazach Księżyca. Rok księżycowy składa się z 354 dni, a w starożytności dzielony był na 12 miesięcy, z których każdy miał po 29 lub 30 dni. Rok słoneczny posiada 365 lub 366 dni, dlatego różnica 11 bądź 12 dni w latach przestępnych powodowała przesuwanie się pór roku kalendarza Księżyca w stosunku do roku kalendarzowego. Problem ten nie był obcy starożytnym ludziom, którzy aby uzgodnić czas mierzony ruchem Księżyca z czasem mierzonym ruchem Słońca średnio raz na trzy lata dopisywali do kalendarza lunarnego kolejny, trzynasty miesiąc.

Powstało wiele odmian kalendarzy lunarnych, a każdy z nich ma za zadanie wskazać najlepszy czas na podejmowanie konkretnych działań. Mamy więc:

  • kalendarz ogrodnika, który podpowiada, kiedy jest najlepszy czas na wykonywanie konkretnych działań ogrodowych i rolnych,
  • kalendarz księżycowy, który wskazuje odpowiedni czas na wykonywanie zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich,
  • kalendarz księżycowy pokazujący odpowiedni czas na podejmowanie leczenia i wykonywanie zabiegów lekarskich,
  • kalendarz lunarny dobrej gospodyni,
  • diety oparte na kalendarzu księżyca,
  • kalendarz księżyca pomagający wychodzić z nałogów.

Ludzie żyjący w zgodzie z kalendarzem księżycowym wierzą, iż obserwowanie ruchu gwiazd i Księżyca pozwoli im na polepszenie swojego życia i zwiększenie skuteczności podejmowanych działań. Osoby takie są przekonane, że rytm Księżyca wskaże im korzystny moment na dokonywanie ważnych życiowych decyzji, rozpoczęcie leczenia, wzmożenie skuteczności przyjmowanych leków, wzmocni siły witalne i fizyczne oraz pozwoli odzyskać równowagę psychiczną i duchową.

Pewne jest, iż życie w zgodzie z Księżycem pozwala na usystematyzowanie swoich działań, pomaga wdrażać system planowania oraz wzmaga konsekwentność w działaniu. To dobry sposób na oderwanie się od współczesnego świata przepełnionego konsumpcjonizmem, egoizmem oraz wyścigiem szczurów.