Joaquin Phoenix walczy o środowisko 

Płonie Australia, a obszar, który dotknął ogień jest wielkości Słowacji, zginęło ponad 500 mln zwierząt, płonie też środkowa część Afryki (o czym się mówi zdecydowanie mniej), topnieją lodowce, giną lasy deszczowe, a świat szokują kolejne klęski żywiołowe (powodzie, susze, trzęsienia ziemi) - takie są skutki wieloletnich zaniedbań wielkich korporacji, niekontrolowanego jedzenia i picia, produkcji plastiku i innych niebiodegradowalnych materiałów na szeroką skalę. Jedzenie mięsa, wykorzystywanie skór i futer, toksyczne odpady - Joaquin Phoenix jest jedną z wciąż niewielu gwiazd, które walczą o zmiany. Zmiany, które jeszcze przez bardzo krótki okres czasu są jeszcze możliwe. 

Na początku tego roku organizacja PETA nazwała tego genialnego aktora człowiekiem roku 2019 i pokazała jego aktywność na rzecz środowiska. Aktualnie również szersza publiczność ma szansę poznać ekologiczną stronę gwiazdy "Jokera". Podczas rozdania Złotych Globów Phoenix, nagrodzony za pierwszoplanową rolę, pojawił się w czarnym smokingu, który będzie mu towarzyszył przez cały rok. To marynarka smokingowa i spodnie projektu Stella McCartney, projektantki, która od początku jest przyjazna środowisku - wykorzystuje eko wyroby skóropodobne, dobrej jakości nieszkodliwe dla klimatu materiały i nawołuje do niejedzenia mięsa oraz bardziej ekologicznego stylu życia. 

"Joker" stawia na jeden strój na wszystkie gale

Aktor, tuż po wręczeniu Złotego Globa za "Jokera" przypomniał dziennikarzom o tym, jak bardzo szkodliwa dla środowiska jest szybka moda i nadprodukcja ubrań, z których większość i tak jest utylizowana. Zapowiedział tym samym, że on ogranicza nadprodukcję i wspiera ideę zrównoważonej mody, dając innym dobry przykład - przez cały sezon będzie się pojawiał w tym samym smokingu na wszystkich imprezach i galach branżowych. 

Joaquin Phoenix z kolei od trzeciego roku życia jest weganinem i od zawsze wspiera organizacje charytatywne, które działają na rzecz praw zwierząt. W 2019 roku wziął udział w kampanii PETA na rzecz zwierząt pod hasłem "Wszyscy jesteśmy zwierzętami". Wyprodukował też dokument "The Animal People" pokazujący, jak korporacje testują produkty na zwierzętach. 

Z pewnością Phoenixa zobaczymy na rozdaniu Oscarów 2020, BAFTA 2020 (11 nominacji dla "Jokera") i innych galach, ponieważ grozi mu co najmniej kilka nagród za brawurową rolę "Jokera", człowieka z marginesu, balansującego na granicy szaleństwa, którego w jego ramiona popycha społeczeństwo. Za każdym razem więc ten sam smoking z metką Stella McCartney (projektantka podziękowała i wsparła Joaquina Phoenixa na Instagramie) będzie dowodem i przykładem na wspieranie środowiska. To bardzo ważny ruch, ciekawe, które aktorki zdecydowałby się pokazać dwa razy w tej samej sukience na czerwonym dywanie?