Mózgi ARTYSTÓW/TEK mają odrobinę inną budowę niż osób nie zajmujących się sztuką. Skanowanie VBM potwierdziło, że w obszarach związanych z wykonywaniem precyzyjnych ruchów i przetwarzaniem obrazu artyści mają więcej tkanki nerwowej.

Kierująca badaniami Rebecca Chamberlain z Uniwersytetu w Leuven w Belgii chciała sprawdzić, czy artyści faktycznie inaczej widzą świat. Jej zespół obserwował pracę mózgów u 21 studentów sztuk plastycznych, a wyniki porównali z analogicznymi obserwacjami u 23 osób nie mających nic wspólnego ze sztuką.

Artyści mieli więcej szarej materii w części mózgu zwanej przedklinkiem, leżącej w obrębie płata ciemieniowego. To region mózgu, który ma duży związek z twórczością np. zdolność do przetwarzania obrazów w mózgu.

Chris McManus z University College London, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, zwraca uwagę, że trudno ustalić, w jaki stopniu struktura mózgu artysty jest wrodzona, a w jakim jest efektem treningu. - Musimy prowadzić badania dalej i zbadać nastolatków - mówi.

Badania opublikowano w pismie "NeuroImage".

Zobacz także: