Przesilenie to zespół objawów fizycznych i psychicznych przychodzące zazwyczaj podczas zmian pór roku. Pojawiają się u osób będących meteopatami, czyli osobami wrażliwymi na zmiany pogody. Przesilenie nie jest chorobą, ale osłabienie organizmu. Trwają one krótko, ale potrafią być uciążliwe.

Najbardziej uciążliwą zmianą jaką odczuwamy jesienią jest mniejsza ilość światła. Słońce zachodzi już dużo wcześniej, często też rano wstajemy kiedy jest ciemno. Wkrótce nastąpi zmiana czasu i będziemy wracać z pracy po zmroku.  Deficyt światła doprowadza do choroby sezonowej zwanej SAD zwanej depresją sezonową.

Objawami SAD jest senność, rozdrażnienie, brak motywacji i apatia. Często występująca w czasie dnia senność spowodowana jest problemami ze snem w nocy. Mamy także wahania nastroju i nieuzasadniony brak motywacji. Występuje też brak apetytu, lub przeciwnie – jego nasilenie. W ślad za tym idzie  też niechęć do spotkań towarzyskich i ogólne znudzenie.

Jak walczyć z przesileniem jesiennym?

Podstawą jest oczywiście odpowiednie samodzielne zmotywowanie się do działania. Bardzo ważna jest zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Humor poprawią nam produkty z magnezem i potasem (np. migdały) które świetnie zastępują słodycze.

Jeśli jednak jesteś ich miłośniczką postaw na gorzką czekoladę – jedna kostka dziennie z pewnością ci nie zaszkodzi.

Wydzielanie endrofin skutecznie podnosi też wysiłek fizyczny. Warto wybrać się na basen czy siłownię. Jeśli nie możesz się sama zmotywować spróbuj namówić przyjaciółkę na wspólne wyjście.
Dbaj też o ciepłe ubieranie się, organizm osłabiony przez SAD jest bardzo podatny na wirusy i infekcje.

Zobacz także: