Katar, kichanie czy drapanie w gardle to tylko niektóre efekty kontaktu
z alergenami wziewnymi, czyli antygenami zdolnymi do wytwarzania reakcji alergicznych. Roztocza kurzu domowego to główne źródło alergenów
w pomieszczeniach zamkniętych. Lubią ciepło, dlatego ogrzewane mieszkanie to dla nich odpowiednie środowisko do rozwoju i namnażania.

- Roztocza często osiadają na łóżku. Kołdra i poduszki to dla nich idealne miejsce. Alergicy powinni wybierać modele pościeli wykonane ze specjalnych materiałów, które są odporne na przenikanie roztoczy. Firma Wendre jako ekspert w dziedzinie zdrowego snu wytwarza kołdry i poduszki, które są przyjazne dla alergików. Przykładem mogą być modele Laponia, których poszycie z mikrofibry doskonale przepuszcza powietrze, ale nie przenikają przez nie roztocza, a dzięki specjalnej strukturze nie osiada kurz – wyjaśnia Beata Przybylak, ekspert Wendre.

Produkty z linii Laponia mają wypełnienie z włókien HCS - poliestrowych włókien z domieszką silikonu. Dzięki temu są miękkie i puszyste. Kołdra utrzymuje optymalne parametry izolacyjne, więc jest to odpowiedni model na chłodne jesienne i zimowe noce. Została zgłoszona jako wyrób medyczny oraz posiada certyfikat Tekstylia Godne Zaufania.

- Alergicy muszą pamiętać też o regularnym praniu kołdry i poduszek, przynajmniej raz na cztery tygodnie. Temperatura prania powinna wynosić minimum 55oCelsjusza, ponieważ w takiej temperaturze giną roztocza – dodaje Beata Przybylak.

Korzystanie z przyjaznych dla alergików przedmiotów codziennego użytku to podstawa. Oprócz tego jesienią warto pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania – przynajmniej po przebudzeniu oraz przed snem. W domu powinno być chłodno i sucho, ponieważ w takich warunkach roztocza nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

 Przeczytaj również artykuł o alergiach

Czy odczulanie na roztocza jest skuteczne?