Szukasz pomysłu na elegancką, a jednocześnie prostą wieczorową fryzurę? Zwiąż włosy w kucyk! To najlepsze rozwiązanie. Wystarczy bowiem odrobina fantazji i ozdobna gumka, spinka lub wstążka, by w ciągu kilku minut wyczarować bardzo modne, dodające uroku uczesanie. Świetnie będzie wyglądał kucyk zarówno z włosów sięgających ramion, jak i tych długich do pasa. Ten rodzaj upięcia wspaniale odsłania szyję, eksponuje ładną linię głowy, a nawet wysmukla całą sylwetkę. Kucyk ma również tę zaletę, że dzięki swojemu dziewczęcemu charakterowi działa jak odmładzająca kuracja i każdej kobiecie odejmuje lat. Warto jednak pamiętać, że koński ogon będzie dobrze się prezentował jedynie na włosach zadbanych, odpowiednio nawilżonych i błyszczących. Przesuszone pasma czy rozdwojone końce pozbawią go uroku.

NASZ EKSPERT RADZI

Agnieszka Płusa stylistka marki Wella; czesze znane polskie gwiazdy kina i estrady; chętnie stosuje w pracy kosmetyki Wellaflex

Kucyk jest seksowny i kobiecy, ale czy pasuje do każdego kszatałtu twarzy?
Oczywiście. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej grzywce. Pucołowatą buzię wyszczuplą pojedyncze proste pasemka swobodnie opadające wokół twarzy. Zbyt pociągłą skróci grzywka sięgająca brwi. Jeśli zaś buzia jest trójkątna, najlepsza będzie asymetryczna (panie o takiej twarzy nie powinny kucyka upinać wysoko, lecz tuż nad karkiem).

Jak powinny poradzić sobie kobiety, które mają krótkie włosy, a chciałyby nosić kucyk?
Pomogą dopinki. Można je kupić w sklepach z artykułami fryzjerskimi i drogeriach lub… po prostu doczepić kucyk u fryzjera.

Czym pielęgnować w domu długie włosy, aby były lśniące i dobrze nawilżone?
Obowiązkowym kosmetykiem jest odżywka z aminokwasami i witaminami z grupy B. Regeneruje i wygładza pasma. Należy wmasowywać ją w umyte włosy, od połowy ich długości aż po końcówki. Dwa razy w miesiącu zaś sięgnij po silniej działającą maskę i nałóż ją na włosy na 10–15 minut. 

W stylu Brigitte Bardot

Lekko wilgotne włosy spryskaj sprayem dodającym objętości i wysusz, podkręcając grubą szczotką. Oddziel szerokie pasmo grzywki. Resztę włosów polakieruj i podtapiruj u nasady (zwłaszcza pasma na czubku głowy). Sczesz je do tyłu, wygładzając z wierzchu grzebieniem. Zwiąż kucyk wstążką nad karkiem. Grzywkę podziel przedziałkiem i wygładź.

Elegancka hipiska

Wszystkie pasma sczesz do tyłu. Włosy na czubku głowy wygładź płaską szczotką. Resztę kosmyków zbierz w koński ogon i zepnij dosyć luźno nad karkiem ozdobną klamrą. By nadać kucykowi bardziej swobodny wygląd, wybrane z niego pasma podkręć grubą lokówką i rozburz palcami. Pojedyncze kosmyki grzywki powinny opadać wokół twarzy. Fryzurę polakieruj.

Słodkie lata sześćdziesiąte

Nałóż na włosy piankę i wgnieć ją, po czym włosy wysusz, podkręcając szczotką. Oddziel szerokie pasmo grzywki, a pozostałe włosy sczesz do tyłu. Zbierz je wysoko na czubku głowy i zwiąż gumką. Wybierz pojedynczy kosmyk z kucyka i opleć nim gumkę. Grzywkę wygładź, załóż za ucho, lekko polakieruj.

Niesforne loczki

Wilgotne włosy spryskaj sprayem dodającym objętości. Wysusz je, zaczesując do tyłu. Zwiąż nad karkiem w kucyk. Ogon podziel na pojedyncze kosmyki i podkręć je grubą lokówką. Potem spryskaj lakierem i podtapiruj. Upięcie możesz zamaskować ozdobną klamrą.

Uwodzicielski glamour

Pasma z boku zbierz na wysokości ucha i zwiąż gumką. Oddziel z kucyka kosmyk, polakieruj i opleć fantazyjnie wokół nasady końskiego ogona. Podepnij wsuwką. Kucyk zawiń na dłoni, robiąc tzw. koszyczek. Koniec podepnij wsuwkami pod węzłem ogona.

Niebanalna klasyka

Sczesz włosy do tyłu, załóż za uszy i zwiąż mocno gumką, robiąc kucyk nisko nad karkiem. Postaraj się, by ogon był nieco z boku, dzięki temu fryzura zyska elegancką linię. Włosy na czubku głowy wygładź lakierem, a te w kucyku ? odrobiną żelu. Gumkę możesz zamaskować pasemkiem włosów lub błyszczącą klamrą.

Zmysłowa plecionka

Oddziel szerokie pasmo grzywki. Polakieruj je i podziel na trzy części. Resztę włosów wygładź i zwiąż w kucyk na czubku głowy. Jedno z oddzielonych skrajnych pasm sczesz do tyłu, zwiń i podepnij wsuwką nad karkiem. To samo zrób z drugim skrajnym. Pasmo środkowe sczesz do tyłu i opleć nim nasadę kucyka. Fryzurę polakieruj.

ZDJĘCIA: T. PISIŃSKI; STYLIZACJA: E. CHOMKA; MAKIJAŻ: J. JASKÓŁKA; FRYZURY: A. PŁUSA/WELLA, CYFRA G+J (6)