1 Nie wierz w rady typu: „codziennie jedno jabłko” czy „przez trzy dni tylko sok z grejpfruta”. Twój metabolizm, podobnie jak linie papilarne, jest wyjątkowy. Dieta powinna być dopasowana jak dobrze skrojone dżinsy.
LIDIA TRAWISKA

2 Stosuj zasadę pięciu U: urozmaicenie, umiarkowanie, unikanie (tłuszczu – także tego ukrytego, cukru, soli), uregulowanie (jedz pięć razy dziennie), uprawianie (ćwiczeń i nie tylko) i na deser U jak uśmiech.
JUSTYNA MARSZAŁKOWSKA

3 Tarka kuchenna pomoże ci „odchudzić” wiele dań. Używaj jej do rozdrabniania sera, gorzkiej czekolady czy orzechów. Pozwoli ci to stworzyć wrażenie większej objętości, choć w rzeczywistości użyjesz mniejszej ilości produktów niż zazwyczaj.
BARBARA DĄBROWSKA-GÓRSKA

4 Zamiast dosładzanych soków owocowych w kartonach i kalorycznych napojów gazowanych pij wodę, soki warzywne, herbaty ziołowe lub owocowe.
JUSTYNA MARSZAŁKOWSKA

5 Postaw na zboża pełnoziarniste w postaci kasz. Poza gryczaną czy jęczmienną, wprowadź też do jadłospisu kaszę jaglaną i orkiszową. Możesz jeść je zarówno na słono, jak i na słodko. Są bardzo odżywcze.
ANNA KRASUCKA

6 Główny ciepły posiłek (obiad, obiadokolację) jedz o tej samej porze, nie później niż trzy godziny przed snem.
IZA CZAJKA

7 Rób zakupy w internetowych supermarketach, korzyści jest wiele: unikniesz impulsywnego kupowania, będziesz miała większy wybór żywności ekologicznej i zakupy zostaną dostarczone do domu.
BARBARA DĄBROWSKA-GÓRSKA

8 Jedz to, co rośnie w twoim kraju w danej porze roku i co możesz przechować zimą bez lodówki.
IZABELA PALETKO

9 Zastąp tradycyjną sól (jej dzienna dawka nie powinna przekraczać jednej płaskiej łyżeczki!), solą niskosodową lub różnego rodzaju mieszankami ziołowymi i przyprawami. W soli jest zawarty sód, który spełnia ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie, jednak jego zbyt wysoki poziom w diecie może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.
JUSTYNA MARSZAŁKOWSKA

10 Uważaj na suszone owoce. To wprawdzie świetna i wartościowa przekąska, ale bardzo łatwo niepostrzeżenie zjeść ich całą paczkę. Zanim to zrobisz, pomyśl, że każdy suszony owoc był kiedyś świeży, a czy byłabyś w stanie zjeść kilkanaście moreli prosto z drzewa? Najlepiej od razu podziel paczkę suszonych owoców na jednorazowe porcje po trzy–cztery sztuki.
BARBARA DĄBROWSKA-GÓRSKA

11 Zabieraj do pracy przygotowane dzień wcześniej posiłki. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, postaw na zdrowe przekąski kupione po drodze: jogurt naturalny, banana, batonik musli, chrupkie pieczywo, suszone owoce.
IZA CZAJKA

12 Co najmniej raz–dwa razy w tygodniu zjedz porcję tłustej ryby. Badania naukowe dowodzą, że osoby, których dieta jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach morskich, są przyjaźnie nastawione do świata i mniej podatne na depresję. Kwasy omega-3 to m.in. budulec naszej tkanki mózgowej.
AGNIESZKA ZIELIŃSKA

13 Tylko taka dieta, która ci smakuje, może być skuteczna. Każdą inną szybko rzucisz.
MACIEJ JAŚKIEWICZ

14 Nie głoduj całymi dniami, by wieczorem zjeść całą zawartość lodówki. Jest na to sposób. Po pierwsze, rano zawsze jedz śniadanie. Jak pokazują badania, niejedzenie śniadań sprzyja atakom wieczornego obżarstwa. Lepiej zjeść wafle ryżowe, serek czy nawet kawałek ciasta drożdżowego do kawy z mlekiem niż wypić samą kawę.
IZA CZAJKA

15 Nie bój się węglowodanów, one też są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Staraj się czerpać je np. z ciemnego pieczywa z ziarnami czy razowych makaronów – dzięki nim dłużej zachowasz sytość i wytrwasz do kolejnego posiłku.
KAROLINA ŁĄKOWSKA

16 W chłodne dni używaj więcej aromatycznych ziół i przypraw. Rozgrzewają organizm, a także przyspieszają przemianę materii.
IZA CZAJKA

17 Staraj się codziennie zacząć dzień od ciepłego śniadania – twój żołądek ma temperaturę 39 stopni i nie lubi chłodnych poranków, więc okaż mu trochę ciepła... Spróbuj przełamać swoje stare nawyki żywieniowe i zacznij gotować na śniadanie zupy warzywne, ziemniaczane czy dyniowe.
IZABELA PALETKO

18 Jedz w miłym towarzystwie, to ułatwia trawienie!
ANNA KRASUCKA

19 Kolację możesz zjeść nawet przed samym snem, ale jeśli nie chcesz przytyć, uważaj na węglowodany. Żadnego pieczywa, makaronów, ryżu, kaszy, płatków, ziemniaków. Za to np. kurczak lub pieczony łosoś z sałatką.
MACIEJ JAŚKIEWICZ

20 Zwracaj uwagę nie tylko na to, co jesz, ale też kiedy. Przerwy między posiłkami powinny być równomierne (śniadanie zjedz w ciągu 40 minut po obudzeniu), nie krótsze niż dwie godziny i nie dłuższe niż cztery.
MACIEJ JAŚKIEWICZ

21 Jeżeli chcesz uczcić karnawał, to zamiast piwa (wzmaga apetyt!) czy wódki, zamów wytrawne czerwone wino. Zawarte w nim flawonoidy wzmacniają układ odpornościowy i działają na organizm przeciwzapalnie.
KATARZYNA RING