Jedwabny materiał - CHARAKTERYSTYKA

Jedwab to włókno, które pozyskuje się z kokonu hodowanego specjalnie w tym celu jedwabnika morwowego lub dębowego. W ten sposób określa się także tkaniny produkowane z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Po miesiącu od wylęgu gąsienice jedwabnika owijają się w jedwabny kokon. Z uzyskanego włókna powstają najpiękniejsze tkaniny jedwabne: szyfon, satyna, tafta, krepdeszyn, organdyna. Z kokonów jedwabników żyjących w środowisku naturalnym produkuje się tzw. dziki jedwab, który jest grubszy, a jego nitki mają nieregularną strukturę. W efekcie powstaje mniej błyszcząca tkanina o przytłumionych kolorach.

Jedwab - KROJENIE

Tkaniny jedwabne należy przed przystąpieniem do krojenia rozłożyć i rozprasować linię złożenia beli materiału. Jeśli to niemożliwe, należy przy układaniu papierowych części wykroju na materiale pominąć złożenie, gdyż zagięcie nie zniknie nawet po wypraniu tkaniny.
Przenoszenie linii szwów: do kopiowania linii i oznaczeń można używać papieru do kopiowania i radełka, najlepiej o gładkiej krawędzi. Do delikatnych, przezroczystych i jasnych tkanin należy używać tylko białego papieru. W przypadku użycia papieru w kontrastowym kolorze linie mogłyby byc widoczne na prawej stronie materiału. Najlepiej przeprowadzić wcześniej test na skrawku materiału. Linie szwów kopiuje się zawsze na lewą stronę tkaniny.

ZOBACZ TEŻ:

Tkaniny jedwabne - SZYCIE

Tkaniny jedwabne szyje się uniwersalnymi igłami grubości 70 lub 80. Szyją z bardzo delikatnych materiałów, warto sięgnąć po jeszcze cieńszą igłę do mikro tekstyliów (grubość 60 lub 70). Bardzo ważne jest, aby igła miała ostry i gładki czubek. W przeciwnym razie może uszkodzić włókna tkaniny lub nawet podziurawić ją. Szwy powinno się szyć ściegiem długości 2-2,5 mm; drobniejszy ścieg nie sprawia, że szwy są trwalsze, a większy ściąga szwy. Szyjemy uniwersalnymi poliestrowymi nićmi. Do obrzucania zapasów szwów najlepiej nadają się cienkie nici do haftu maszynowego.

Jedwab - jak prasować?

Jedwab prasuje się na sucho żelazkiem ustawionym na 2 punkty. Prasując żelazkiem na parę, trzeba najpierw opróżnić zbiorniczek na wodę, gdyż krople wody mogą zostawić na jedwabiu plamy. O ile to możliwe, należy zawsze prasować na lewej stronie. Jeśli trzeba prasować na prawej stronie materiału, to tylko przez cienką, np. batystową szmatkę - w przeciwnym razie na materiale mogą powstać błyszczące miejsca.

Ubrania z jedwabiu - PIELĘGNACJA

Do profesjonalnego czyszczenia koniecznie należy oddać stroje uszyte z tafty, jedwabnego brokatu, szyfonu, satyny, żorżety i organdyny. Podobnie jest z tkaninami jedwabnymi ozdobionymi nadrukiem - podczas prania kolory mogą farbować. Jednokolorowe bluzki i topy można prać ręcznie w letniej wodzie lub w pralce ze specjalnym programem do prania jedwabiu. Jedwabiu nie wolno wykręcać, wirować i suszyć w suszarce, ani bezpośrednio na słońcu. Prasujemy, gdy jest lekko wilgotny.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jedwab - RADA

Narażone na silne napięcia szwy (np. środkowy szew spodni) nie rozprują się i nie będą się na nich przesuwać nitki (efekt mereżki), jeśli po skrojeniu naprasujemy na nie paski szer. 2 cm, skrojone ze skosu z flizeliny G785.