Dla wielu z nas jaskółka to oznaka nadejścia ciepłych dni. Choć "jedna jaskółka wiosny nie czyni", i tak pojawienie się tego ptaka bywa równoznaczne z bliskością wiosny. Niemal każdy uwielbia jej zwinny los i przyjemny świergot. Jednak jaskółka zwiastuje nie tylko wiosnę. Bywa też posłańcem wieści. Gdy ją zobaczysz, czeka cię jedna z 3 możliwości. Sprawdź, jaką wróżbę niesie dla ciebie.

Co zwiastuje jaskółka?

Ten uroczy ptak od zawsze był powiązany ze światem ludzi. Chętnie osiedla się przy domach i budynkach gospodarczych. Od dawna mówi się też, że gdzie jaskółka zbuduje gniazdo, tam w domu jest szczęście, nie ma sporów i problemów. Jak większość ptaków, jaskółki uważane były niegdyś za łączniczki świata niebiańskiego i ziemskiego, dlatego ich zachowanie bacznie obserwowano. Nietypowe zachowanie tego ptaka odczytywano jako wyraźny znak na przyszłość. Co może wróżyć jaskółka? W zależności od tego, w jakiej sytuacji spotkasz tego ptaka, czeka cię jedna z 3 możliwości:

  1. Jeśli jaskółka wleci przez okno do domu – oznacza do nadchodzące zmiany: rano – odznacza pozytywne zmiany, wieczorem – negatywne;
  2. Gdy jaskółka puka w okno – wróży to, że czeka cię nowa miłość lub szybki ślub, jeśli jesteś w związku.
  3. Jaskółka lata blisko ciebie lub nawet wleci na ciebie – to ostrzeżenie od zmarłych przodków, że czeka cię niebezpieczeństwo. W tym dniu najlepiej odłożyć dalsze wyjazdy i ryzykowne działania.

Ponadto bliskość jaskółki zawsze zapowiada pewne zmiany, a skrzywdzenie jej lub uszkodzenie jaskółczego gniazda ściąga na daną osobę klątwę i nieszczęścia. To jednak nie wszystko, co wiąże się z tym ptakiem. Na temat jaskółki powstało sporo przesądów.

Zobacz też:

Przesądy o jaskółkach

Czy wiesz, dlaczego jaskółka występuje w przysłowiu o wiośnie? W bajce Ezopa przedstawiono losy człowieka, który stracił swój majątek i został mu już tylko płaszcz. Zobaczył jednak jaskółkę i uznał, że nadchodzą ciepłe dni, więc i okrycie można sprzedać. Wróciły jednak chłody, a człowiek marzł. Gdy spotkał jaskółkę, oskarżył ją o oszustwo i zgubę.

Ta historia pokazuje nam, że jaskółki od dawna wspominano w kulturze. Stanowiły część naturalnego krajobrazu ludzi. Wszyscy znają przesąd mówiący, że gdy jaskółka nisko lata, nadejdzie deszcz. Jakie przesądy o jaskółce jeszcze powstały?

  • Szczebiot jaskółek uznawano kiedyś za obgadywanie i wyśmiewanie, dlatego stanowiły symbol pojawiających się plotek na czyjś temat.
  • Kiedyś wierzono, że jaskółki nie odlatywały na zimę, tylko spędzały ją na dnie stawu. Takie motywy możemy znaleźć nawet w "Balladynie" Juliusza Słowackiego. Co więcej, jaskółki w wodzie miały się lęgnąć, więc wiosną ze stawu wylatywały już młode ptaki, stare zaś zamieniały się w żaby.
  • Dom, na którym jaskółka uwije gniazdo, miał być chroniony przed piorunami, pożarem i wszelkimi nieszczęściami.
  • Widok jaskółki budującej gniazdo to wróżba powiększenia się rodziny.
  • Bawiące się jaskółki, zwłaszcza w okolicy koni, zapowiadały niespodziewaną podróż.
  • Widok lecącej jaskółki miał przysparzać bogactwa, ale tylko wtedy, gdy ktoś miał symboliczne pieniądze przy sobie.
  • Gdy jaskółka opuszcza swoje gniazdo i nie wraca do niego kolejnej wiosny, oznacza to złą wróżbę dla domu. Może się zburzyć, spalić lub inne nieszczęście.

Sprawdź także:

Zobacz także: