Janina Ochojska odbierze Transatlantyk Glocal Hero Award 2018

Transatlantyk Glocal Hero to nagroda, która jest przyznawana wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata, ludziom z pasją, odwagą i misją. W tym roku ta prestiżowa nagroda trafi w ręce działaczki społecznej, fundatorki i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej - Janiny Ochojskiej.

Przyznając tytuł Transatlantyk Glocal Hero szukamy wybitnych umysłów, które wbrew wszystkiemu rozpoczynają w pojedynkę batalię ważną dla nas wszystkich, a efekty ich lokalnych, początkowo jednostkowych działań, zaczynają być globalne, wpływając na kontekst życia wielu ludzi. Swoją postawą uczą, że każdy z nas ma moc i obowiązek starać się zmieniać otaczający świat na lepsze. Nagroda Transatlantyk Glocal Hero Award chce inspirować pokazując, że każdy z nas ma siłę rozpoczynania procesów, które mogą wykraczać znacznie poza nasze pierwotne wyobrażenia. Wyróżnieniem tym honorujemy współczesnych bohaterów, którzy przekraczają granice swojej profesji, a także stereotypów kulturowych, środowiskowych i wielu innych, wyznaczają kierunek i dają nadzieję na lepszy świat - mówią organizatorzy.

Janina Ochojska: jej mottem życiowym jest pomaganie

Janina Ochojska jest idealną kandydatką do tej nagrody. W 1992 roku Janina Ochojska założyła Polską Akcję Humanitarną i wspiera potrzebujących na całym świecie.

Janina Ochojska od dzieciństwa zmaga się z niepełnosprawnością. Doświadczona chorobą Heinego-Medina wie, co to ból i cierpienie, dlatego w życiu stara się tego zaoszczędzić innym. Ochojska wspomina, że swoją niepełnosprawność zaakceptowała dopiero po pobycie w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci Kalekich, prowadzonym przez doktora Lecha Wierusza. W 1984 roku przeszła we Francji operację i to właśnie tam spotkała się z ideą pomocy humanitarnej.

Janina Ochojska jako wolontariuszka działała dla fundacji EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 roku współtworzyła polski oddział tej fundacji. W 1992 roku zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. 

Janina Ochojska: niezwykłe odznaczenia

Działalność Janiny Ochojskiej od lat jest zauważana, a Ochojska odznaczana wyjątkowymi odznaczeniami. W 2011 roku Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Janina Ochojska od Ministra Spraw Zagranicznych dostała Odznakę Honorową "Bene Merito", a Francja dała jej najwyższe odznaczenie, jakie może nadać państwo francuskie, czyli Order Narodowy Legii Honorowej.

Janina Ochojska ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia: tytuł "Kobiety Europy" przyznany przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), nagroda Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), nagroda im. ks. Józefa Tischnera (2006), Nagroda Lecha Wałęsy (2010).

Janina Ochojska odbierze nagrodę Transatlantyk Glocal Hero podczas gali zamknięcia Transatlantyk Festival 20 lipca w Łodzi.