Alergia na zwierzaki to obronna reakcja organizmu dziecka na kontakt z białkowymi antygenami zwierząt. Organizm ludzki traktuje te antygeny jako zagrożenie i rozpoczyna silną reakcję obronną.  Objawy tej reakcji to wysypka, katar sienny, astma lub pokrzywka. Uczulają nie tylko antygeny żywych zwierząt, ale także wyroby ze skóry, pierza czy futra.

Spośród zwierząt domowych najbardziej niestety uczula kot. Dodatkowo alergen koci utrzymuje się w mieszkaniu nawet gdy zwierzaka nie ma od dłuższego czasu.

Z psami jest dużo łatwiej, ponieważ występują rasy, które mało się ślinią (białkowe antygeny kryją się głównie w złuszczonym naskórku, ślinie, moczu lub sierści zwierząt) i prawie nie gubią sierści. 
Popularne rasy, które są polecane przy alergii to yorkshire terrier, pudel, grzywacz chiński (ze względu na to że jest praktycznie pozbawiony sierści), maltańczyk, sznaucer miniaturowy. Alergia jest jednak sprawą bardzo indywidualną więc najlepiej, aby przed zakupem dziecko miało kontakt z wybraną rasą, a rodzice upewnili się że jest ona bezpieczna. Należy też pamiętać że jedne rasy są mniej, a inne bardziej wymagające i także tymi kryteriami kierować się przy zakupie pieska.

Niestety także takie maleństwa jak chomiki, myszy i świnki morskie są bardzo alergenne. Podobnie jest także z ptakami, uczulają nie tylko ich odchody ale także unoszący się w powietrzu meszek z piór. Bezpieczne są oczywiście rybki, choć i tutaj trzeba uważać bo uczulać może ich pokarm. Dobrym pomysłem jest żółw, zwierze jest bardziej interaktywne niż rybki, dziecko może też „wyprowadzać” go na spacery.
Warto jednak wiedzieć, że wychowywanie dziecka w domu, w którym mieszkają zwierzęta sprawia, ze dziecko wyrabia w sobie empatię, obowiązkowość, rozwija wrażliwość i uczy tolerancji.