Łupież jako schorzenie dermatologiczne

Mówiąc „łupież”, najczęściej mamy na myśli jego tradycyjną formę, czyli tzw. łupież zwykły bądź suchy. U osób dotkniętych tym problemem dochodzi do silnego złuszczania się skóry głowy. Martwy naskórek w postaci niewielkich, białawych łusek jest zazwyczaj najbardziej widoczny na czubku głowy – szczególnie przy przedziałku – a także na skroniach. W intensywnej fazie choroby płatki łupieżu stają się tak obfite, że pokrywają okolice obojczyków i ramion.

Co powoduje łupież? Przyczyn jest co najmniej kilka. Bardzo często schorzenie rozwija się w wyniku zakażenia grzybami z rodzaju drożdżaków, które co prawda naturalnie występują na ludzkiej skórze, jednak w nadmiarze mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Zazwyczaj jednak symptomy nasilają się na skutek zaburzenia mechanizmów obronnych skóry. Zwykle ma to związek z nadmiernym wysuszeniem – może być to wynik stosowania nieodpowiednich kosmetyków, kontaktu z twardą wodą czy też suchym powietrzem.

Przesuszona skóra usiłuje się bronić, w związku z czym gruczoły wytwarzają zwiększoną ilość łoju obciążającego włosy, szczególnie u nasady. Łupieżowi często towarzyszy uporczywy świąd, na dodatek trudno wówczas zadbać o świeżość kosmyków, które bardzo szybko stają się przetłuszczone i oklapnięte.

Fazy łupieżu – kiedy warto reagować?

Warto wiedzieć, że łupież jest niestety chorobą nawrotową – oznacza to, że nawet jeśli uda nam się pokonać objawy, to w przyszłości mogą one powrócić. Dlatego istotne jest nie tylko skuteczne leczenie, ale także odpowiednia profilaktyka. By skutecznie zapobiegać schorzeniu, należy stosować właściwie dobraną pielęgnację i możliwie jak najbardziej unikać czynników, które mogą zaburzyć naturalną barierę ochronną skóry głowy, jak chociażby korzystanie z urządzeń do stylizacji włosów wykorzystujących gorące powietrze (suszarka, lokówka czy prostownica).

Na początku łupież może nie być zauważalny. W pierwszej chwili możemy dostrzec jedynie szybsze przetłuszczanie się włosów czy też swędzenie skóry głowy. Już wówczas powinniśmy poświęcić temu więcej uwagi i sprawdzić, czy na fryzurze nie osiadają małe białe płatki. Jeśli nasze przypuszczenia okażą się zgodne z rzeczywistością, należy już wtedy zareagować i zmienić swoje dotychczasowe nawyki związane z pielęgnacją czy trybem życia.

W zaawansowanym etapie rozwojowym choroby świąd staje się niezwykle uporczywy. Często, wręcz odruchowo, drapiemy się, czym możemy jeszcze bardziej podrażniać skórę. W skrajnych przypadkach nadmiernie złuszczający się naskórek może zostać poważnie uszkodzony, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych. W takim przypadku konieczna będzie już interwencja lekarza.

Rodzaje łupieżu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod nazwą „łupież” kryje się tak naprawdę kilka chorób, które mogą dawać dość podobne symptomy, jednak znacząco się od siebie różnią. Warto się dowiedzieć, w jaki sposób się objawiają, by móc odpowiednio zareagować i przede wszystkim jak najszybciej pozbyć się problemu.

Zobacz także:

•    Łupież zwykły, nazywany też suchym – to pospolita odmiana łupieżu i zarazem najczęściej spotykana. Zazwyczaj nie występują w niej stany zapalne, zamiast tego mamy do czynienia niemal wyłącznie z sypiącymi się z głowy białymi płatkami.
•    Łupież tłusty – jego podłożem bardzo często jest łupież suchy. Tutaj pojawiają się już stany zapalne, odczuwalne jest także silne swędzenie. Oprócz wzmożonego łojotoku na powierzchni skóry głowy pojawiają się żółte, tłuste łuski, które są bezpośrednim objawem infekcji. Zdarza się, że łupież tłusty przyczynia się powstawania strupów, a nawet do wypadania włosów.
•    Łupież pstry – to poważna choroba, która dość rzadko pojawia się na owłosionej skórze głowy, a zamiast tego dotyka tułowia, okolic klatki piersiowej czy ramion. Jest wywoływana przez zakażenie drożdżakami i dotyczy niemal wyłącznie osób dorosłych. Zmiany skórne przyjmują postać nieregularnych, różowych bądź brunatnych plam, które często powodują uciążliwy świąd.
•    Łupież biały – często towarzyszy łojotokowemu zapaleniu skóry. Zmiany skórne są odbarwione i dostrzegalne na twarzy, rękach oraz nogach.
•    Łupież różowy Giberta – pierwszym symptomem w przypadku tej choroby jest okrągła, różowa plamka na klatce piersiowej, której towarzyszy łuszczenie się i swędzenie. Z czasem plam pojawia się więcej, jednak schorzenie ustępuje po pewnym czasie samoczynnie. Jest wywoływane przez wirusa opryszczki.
•    Łupież rumieniowy – choroba bakteryjna. Zaognione, łuszczące się ślady pojawiają się głównie w tak trudno dostępnych miejscach, jak pachwiny czy pomiędzy palcami u stóp.
•    Łupież czerwony mieszkowy – objawia się rogowaciejącymi grudkami oraz rumieniem zlokalizowanym tuż przy mieszkach włosowych na skórze głowy, ale także twarzy, dłoni czy kolan.

Jak zapobiegać występowaniu problemów na skórze głowy?

Profilaktyka łupieżu musi być oparta przede wszystkim na właściwej pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko dobrania odpowiednich kosmetyków, ale także częstotliwości i rodzaju mycia. Włosów z całą pewnością nie należy myć zbyt często, np. codziennie, ponieważ może to prowadzić do ich wysuszania.

Dodatkowo należy unikać korzystania z suszarki czy też innych sprzętów, które podczas pracy wytwarzają gorące powietrze. Wysoka temperatura prowadzi do otwarcia łusek włosowych, co z kolei naraża kosmyki na uszkodzenia. Dlatego też szampon bądź odżywkę trzeba spłukiwać letnią lub chłodną wodą.

Dobrze dobrana pielęgnacja, która ma wspomóc zapobieganie łupieżu, jest szczególnie istotna zimą. O tej porze roku łatwo o nadmierne wysuszenie ze względu na powietrze o niskiej wilgotności, noszenie czapki i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jeśli mamy predyspozycje do łupieżu, warto też wykonać badania lekarskie, ponieważ do powstawania choroby mogą się przyczynić zaburzenia hormonalne. Nierzadko winowajcą jest też nieodpowiednia dieta – należy dbać o to, by spożywać produkty bogate w witaminy i minerały, które wspomogą naturalne funkcje obronne organizmu.

Kosmetyki do włosów a łupież

Dobrze opracowana rutyna pielęgnacyjna może nie tylko skutecznie usunąć łupież, ale także zapobiec jego nawrotom. Konieczne jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, które usuwają nadmiar sebum, a jednocześnie nie podrażniają. Dzięki korzystaniu z zaufanych kosmetyków możemy mieć pewność, że już wkrótce objawy łupieżu odejdą w zapomnienie.

Zbyt obciążające produkty mogą naruszyć skórę głowy i prowadzić do stanów zapalnych. Dodatkowo będą prowadziły do przetłuszczania się włosów. Jeśli na dodatek nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny, to złuszczanie się naskórka ulegnie nasileniu, co później może być trudne do zredukowania.

Poszukując szamponów przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry głowy z tendencją do łupieżu, zdecydowanie warto pochylić się nad gamą Dercos od Vichy. Znajdziemy w niej aż trzy warianty takiego produktu, które są dostosowane do konkretnego typu włosa:

•    Dercos DS Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche – doskonale oczyszcza, a jednocześnie nawilża. Stosując go regularnie, możemy uzyskać efekt świeżych, nieobciążonych włosów, całkowicie wolnych od nieprzyjemnych objawów łupieżu;
•    Dercos DS Szampon przeciwłupieżowy, włosy normalne i przetłuszczające się – sprawia, że włosy wyglądają zdrowo już po pierwszym użyciu. Znakomicie przywraca równowagę mikrobiomu i eliminuje łupież;
•    Dercos Szampon przeciwłupieżowy, wrażliwa skóra głowy – produkt o łagodnej formule, który koi wszelkie podrażnienia, dzięki czemu błyskawicznie przywraca komfort. Jednocześnie natychmiastowo likwiduje objawy łupieżu.

Dodatkowo, jeśli choroba jest wyjątkowo uciążliwa, do pielęgnacji możemy włączyć także Dercos Micro Peel – Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież. Dzięki połączeniu silnych składników aktywnych znakomicie oczyszcza włosy i skórę głowy, hamuje nadprodukcję sebum, a jednocześnie pozostaje łagodny.

W codziennej pielęgnacji niezwykle ważna jest systematyczność. Dlatego w chwili, kiedy łupież jest już szczególnie widoczny, warto ustalić sobie plan działania – np. mycie 3-4 razy w tygodniu, olejowanie co dwa tygodnie (by zadbać o właściwe nawilżenie) oraz stosowanie ziołowych płukanek dla jeszcze skuteczniejszego oczyszczania i odświeżania.

Łupież – leczenie zalecane przez lekarza

W chwili, kiedy nie radzimy sobie w walce z łupieżem, warto zasięgnąć pomocy trychologa, czyli lekarza, który zajmuje się chorobami skóry głowy. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu podstawowych badań specjalista z pewnością zaproponuje korzystanie z łagodnych preparatów, w tym ekstraktów, lotionów czy emulsji.

Działanie produktów zalecanych przez lekarza powinno mieć charakter kreatolityczny i przeciwgrzybiczy, a także wpływać na odbudowę bariery ochronnej skóry. To trycholog wspólnie z nami ustali częstotliwość korzystania z takich kosmetyków i jednocześnie doradzi, co jeszcze możemy zrobić, by jak najszybciej pozbyć się łupieżu.

Lekarz najczęściej zaleca unikanie nadmiernego stresu oraz używek, jednocześnie wskazując na dobroczynność aktywności fizycznej. Dodatkowo z pewnością podkreśli, jak ważne w eliminacji łupieżu jest zdrowe odżywianie – czyli takie, które jest oparte na produktach zawierających wapń, magnez, potas, kwasy omega-3 czy też witaminę B6.