Składniki przeciwstarzeniowe: witamina C

Witamina C jest silnym antyoksydantem, czyli substancją neutralizującą wolne rodniki – cząsteczki uszkadzające białka odpowiadające za jędrność i elastyczność skóry. Mowa o kolagenie i elastynie, które można opisać jako włókienka budujące tkanki. Ponadto witamina C ma zdolność rozjaśniania plam posłonecznych (inaczej starczych), które powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Swoją skuteczność zawdzięcza bardzo małym cząsteczkom, które swobodnie przenikają do głębszych warstw skóry.

Składniki przeciwstarzeniowe: witamina A

Witamina A to tak naprawdę cała grupa związków organicznych, w której znajdziemy między innymi: retinol, retinal, kwas retinalowy czy beta-karoten. Wraz z upływem lat zasoby tej witaminy zaczynają się zmniejszać, co stanowi jeden z powodów pojawiania się oznak starzenia. Możemy temu przeciwdziałać stosując kosmetyki z witaminą A, a w szczególności retinolem. Substancja ta zwiększa grubość skóry, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz wzmacnia zdolność obrony komórek przed czynnikami zewnętrznymi.

Składniki przeciwstarzeniowe: kwasy AHA i BHA

Eksfoliatory chemiczne, takie jak alfa- i beta-hydroksykwasy, są znane przede wszystkim z działania oczyszczającego skórę z łoju i martwych komórek. Nie należy jednak zapominać o ich działaniu przeciwstarzeniowym. Kwasy AHA i BHA pobudzają skórę do regeneracji i odbudowy. W rezultacie powodują wygładzenie drobnych zmarszczek, rozjaśnianie brązowych plam oraz rozpromienienie cery. Tym samym skóra zyskuje młodzieńczy i świeży wygląd.

Składniki przeciwstarzeniowe: filtry UV

Filtry przeciwsłoneczne chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, więc spowalniają jej starzenie się. Nie mogą go odwrócić, ale zapobiegają kolejnym szkodom. Dzielimy je na filtry chemiczne i fizyczne (mineralne). Pierwsze z nich absorbują promienie UV, a drugie je rozpraszają. Filtry fizycznie są polecane w przypadku skóry alergicznych i wrażliwych. Ich minusem jest fakt, że musimy aplikować ich gruba warstwę, która częstio bieli skórę. Plusem z kolei – ich długotrwałość. Nie musimy ich nakładać co 2 godziny. Obecnie za najskuteczniejsze uważa się filtry mieszane.

Składniki przeciwstarzeniowe: kwas hialuronowy

Ten składnik zaliczamy do grupy humektantów, czyli substancji absorbujących wodę. Jedna jego cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody. Tę właściwości wykorzystujemy między innymi w zabiegu powiększania ust. Na co dzień kwas hialuronowy świetnie sprawdza się jako nieinwazyjny wypełniacz zmarszczek. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra staje się bardziej miękka, nawilżona i jędrna.