Czym jest tętno?

Puls to nic innego jak ruch falisty naczyń tętniczych, jego ruch zależny jest od skurczów serca i elastyczności ścian tętnic. Ważna dla naszego zdrowia jest nie tylko jego częstotliwość, ale także miarowość czy symetryczność po obu stronach ciała.

Jakie jest prawidłowe tętno?

Im wolniejszy puls tym prawdopodobnie dłuższe życie, szybsze bicie serca to często oznaka wysokiego ciśnienia. Puls najlepiej mierzyć rano lub po odpoczynku, nigdy bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Tętno to ilość uderzeń na minutę, możemy je zmierzyć przez 15 sekund i pomnożyć razy cztery. Prawidłowe tętno zależne jest od wieku:

- ok. 130 uderzeń na minutę u niemowląt,

- ok.100 uderzeń na minutę u dzieci,

- ok. 85 uderzeń na minutę u młodzieży, młodych dorosłych,

- ok. 70 uderzeń na minutę u dorosłych,

- ok. 55-60 u ludzi starszych.

Zakres może być jednak dużo szerszy. Jeśli czynnie uprawiasz sport twoje tętno spoczynkowe (czyli na przykład rano po przebudzeniu) może być dużo niższe. U sportowców dochodzi do 50, a czasem nawet mniej! Sportowcy w trakcie treningów wyposażeni są często w pulsometry pokazujące na bieżąco ich puls co pomaga lepiej poznać ich ciało i zaplanować ćwiczenia.

Co może powodować zaburzenia?

Zbyt wysokie tętno występuje w trakcie wysiłku, po wypiciu alkoholu, w sytuacjach stresowych – kiedy odczuwamy strach lub zdenerwowanie. Jeśli jednak masz dużo wyższy puls bez przyczyny skonsultuj się z lekarzem bo może być to objaw nadczynności tarczycy, anemii, choroby płuc czy serca.

Tętno zbyt niskie również może być objawem chorób serca czy chorobach metabolicznych, ale często też jest zupełnie naturalne. Na wszelki wypadek lepiej udaj się do lekarza, szczególnie jeśli wcześniej Twój puls był w normie, a nie jesteś sportowcem.