Kiedy nerki dają nam o sobie znać, warto baczniej przyjrzeć się jadłospisowi. To, co jemy, bywa wtedy tak ważne, jak zażywanie leków. Chociaż wydaje się to zaskakujące, czasami musimy unikać nawet, uważanego za zdrowe, chudego mięsa, niektórych warzyw oraz owoców. Lista zalecanych i niewskazanych produktów zależy od tego, co zawierają piasek czy kamienie. Dlatego przy kłopotach z nerkami trzeba zgłosić się do urologa. Zleci on odpowiednie badania, m.in. ustalające skład osadu moczu, i na podstawie wyników przygotuje dla nas wskazówki dietetyczne.

Pamiętajmy jednak, że przy kamicy (nie ma tu znaczenia jej rodzaj) oraz innych chorobach nerek nie powinniśmy potraw nadmiernie solić. Dzięki temu unikniemy dodatkowego obciążenia nerek. Wbrew obiegowej opinii picie piwa również nie jest wskazane. Co prawda działa moczopędnie, ale jak każdy alkohol w nadmiarze niekorzystnie wpływa na nerki.

Kamica moczanowa

Jedzmy: jak najwięcej zarówno surowych, jak i gotowanych warzyw i owoców. W diecie nie może zabraknąć też chudego mleka, jogurtów i kefirów. Należy pić lecznicze wody i ziołowe herbatki zawierające np. nawłoć, mącznicę, brzozę czy glistnik.

Unikajmy: produktów, które zawierają substancje sprzyjające zakwaszaniu moczu. Jego odczyn (pH) musi być zbliżony do zasadowego (zapobiega to wytrącaniu się kryształów kwasu moczowego). Dlatego trzeba ograniczyć jedzenie mięsa do jednego posiłku (zaleca się drób, ryby podawane tylko podczas obiadu). Nawet wywary, na których gotujemy zupy, powinny być bezmięsne. Ponadto niewskazane są podroby (wątróbka, cynaderki), warzywa strączkowe, grzyby i drożdże oraz wszystkie rodzaje serów. Trzeba zrezygnować również z orzechów oraz czekolady i słodyczy z dodatkiem kakao.

Kamica szczawianowa

Jedzmy: jak najwięcej bogatych w białko ryb, chudego mięsa, zwłaszcza drobiu oraz nabiału. Lekarze zalecają picie wód mineralnych i naparów przyrządzonych z ziela nawłoci, rdestu czy skrzypu.

Unikajmy: tego, co zawiera kwas szczawiowy. Z jadłospisu należy wykluczyć więc warzywa: szczaw, rośliny strączkowe, szpinak, rzepę, buraki, oraz owoce: grejpfruty, cytryny, rabarbar, agrest, suszone figi i śliwki, a także kakako i czekoladę. Tylko od czasu do czasu można sięgać po produkty mączne czy zawierające skrobię (ziemniaki) i słodycze. Zawarty w nich cukier sprzyja powstawaniu szczawianów.

Kamica fosforanowa

Jedzmy: chude mięso i bogate w węglowodany kasze, makarony, owoce i warzywa. Jeśli takie produkty staną się podstawą każdego posiłku, odczyn moczu będzie bardziej kwaśny (zapobiega to gromadzeniu się osadów zawierających fosforany). Równie ważne jest, by w diecie znalazły się produkty zawierające dużo witaminy C (np. porzeczki, żurawina, truskawki, agrest, cytrusy, papryka, pomidory, ziemniaki). Warto też codziennie pić soki ze świeżych owoców lub warzyw oraz napary z kwiatem wiązówki, żurawiną czy skrzypem.

Zobacz także:

Unikajmy: produktów mlecznych i warzyw strączkowych. Powodują one bowiem, że mocz staje się zasadowy. Należy także ograniczyć wędliny, konserwy czy pieczywo o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Dodawane do nich konserwanty sprzyjają temu rodzajowi kamicy.

Nasz ekspert radzi

Piotr Marczyński, dr n. med., specjalista urolog

O tym, że mamy kamicę nerkową, dowiadujemy się zwykle, kiedy dopada nas atak kolki. Wówczas trzeba jak najszybciej złagodzić ból (najlepiej zażywając leki rozkurczowe i przeciwbólowe) i zgłosić się do urologa. Takiej wizyty nie wolno odkładać także wtedy, gdy miewamy nawracające infekcje pęcherza lub w moczu pojawia się krew. Mogą to być sygnały tworzących się w nerkach złogów.