"Le Liste" - ranking najlepszych restauracji na świecie

W 2015 roku stworzono prestiżowy ranking "Le Liste", który jest spisem najlepszych restauracji na świecie. Znajduje się w nim 1000 najlepszych restauracji na świecie, w tym dwa lokale z Polski! Jak można się domyślić, są nimi "Atelier Amaro" i "Senses", mające po jednej gwiazdce Michelin. Jaka jest najlepsza restauracja na świecie? 

Według tej listy to, po raz drugi, "Guy Savoy" mieszcząca się w Paryżu. Jej właściciel, noszący tytułowe imię i nazwisko, jest uznanym szefem kuchni i mecenasem sztuki. Wspiera rozwój młodych artystów, a w menu jego restauracji znajduje się "ulgowy lunch" - tańszy posiłek, który jakościowo nie odbiega od reszty dań. Drugie miejsce zajął nowojorski lokal "Le Bernardin", a trzecie tokijski "Kyubey". Za podium znalazła się paryska "Plaza Athenee" szefa kuchni Aleina Ducasse'a, najwyżej ocenianego przez przewodnik Michelin. 

Gdzie znajdują się najlepsze restauracje?

W pierwszej dziesiątce "La Liste", z oceną 99, znalazły się jeszcze hiszpańskie restauracje - "El Celler de Can Roca" w Geronie i "Martin Berasategui" w Lasarte, "La Vague d'Or" w Saint-Tropez i "The French Laundry" w Yountville (USA). Najwyżej oceniona chińska restauracja "Huai Yang Fu" w Pekinie zdobyła ocenę 98,5. Okazało się, że najwięcej najlepszych restauracji znajduje się w Japonii. Jest tam 134 jadłodajni znajdujących się na prestiżowej liście. W Chinach wyróżnionych restauracji jest 123, a we Francji 118. Na czwartym miejscu zakwalifikowano USA z 88 lokalami. 

50 najlepszych restauracji na świecie

Jak powstaje prestiżowa, kulinarna lista? Specjalny algorytm tworzy ją na podstawie danych wykorzystujących 550 różnych źródeł. Informacje są zbierane z przewodników kulinarnych, recenzji restauracji w ważnych mediach (np. na stronie Tripadvisor) czy publikacji gastronomicznych. To drugi taki ważny ranking na świecie. Do najbardziej cenionych należy brytyjska klasyfikacja "World’s 50 Best Restaurants". Na niej lokal "Guy Savoy" zajął dopiero na 12 .miejsce. W czołówce "La Liste" brak natomiast nowojorskiej "Eleven Madison Park", którą angielski ranking uznał za najlepszą restaurację na świecie.