1. Dbaj o poprawny recykling plastiku

Uważnie segreguj produkowane w domu śmieci - powstaną z nich między innymi worki na śmieci, plastikowe pudełka i kosze, ekrany akustyczne, doniczki i meble ogrodowe. Pamiętaj, że plastikowe opakowania, w większości gmin, należy wrzucać #DoŻółtegoKosza.

2. Wybieraj produkty, których opakowania pochodzą z recyklingu

Twój ulubiony produkt jest w plastikowym opakowaniu? Nie musisz z niego rezygnować! Odpowiedzialność za ilość produkowanego plastiku spoczywa również na producentach, dlatego stawiaj na takie marki, które podchodzą do tematu opakowań plastikowych w sposób odpowiedzialny. Dla przykładu, grupa spółek DANONE, projektuje opakowania, które w 100% nadają się do recyklingu lub ponownego wykorzystania. Co więcej, wybrane opakowania produktów DANONE powstają z materiałów pochodzących z recyklingu. Marka bierze też odpowiedzialność za budowanie świadomości ekologicznej wśród konsumentów - zachęca do właściwej segregacji i recyklingu plastiku.

3. Naprawiaj

Rzeczy ulegają zniszczeniu. Jeżeli coś przestaje działać jak należy, w pierwszej kolejności postaraj się to naprawić. Kup zamiennik, jeśli naprawa nie jest możliwa.

4. Nadawaj plastikowym opakowaniom nowe życie

Plastikowe opakowania możesz ponownie wykorzystać. Plastikowe butelki możesz wielokrotnie napełniać, a pudełka wykorzystać do przechowywania jedzenia i rzeczy. Wszystko zależy od twojej kreatywności. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, zajrzyj na grupy DIY w mediach społecznościowych. Są pełne inspiracji.

5. Posprzątaj swoją okolice

Jeśli zwrócisz na to uwagę, zdziwisz się, jak wiele plastikowych przedmiotów zalega na trawnikach czy w parkach. Na kolejny spacer z przyjaciółmi, rodziną albo psem zabierz rękawiczki i torbę na śmieci. Posprzątaj swoją najbliższą okolicę, aby móc wypoczywać w czystym środowisku, a zebrane opakowania wrzuć do odpowiedniego pojemnika, by nadać im drugie życie. 

6. Korzystaj z toreb wielorazowego użytku 

Zastanów się w supermarkecie, zanim kilka owoców i warzyw zapakujesz do plastikowego worka. Na zakupy zabieraj torby wielokrotnego użytku oraz własne pojemniki na żywność. Jeśli nie jesteś przygotowana, korzystaj z papierowych toreb — z pewnością znajdziesz je na dziale pieczywa.

7. Kontroluj ilość plastiku zużywanego w kuchni

Zmiany możesz wprowadzić również w kuchni. Wybieraj produkty zapakowane w opakowania papierowe lub nadające się do recyklingu. Zrezygnuj z przechowywania żywności w plastikowych opakowaniach, chyba, że wykorzystujesz już te, które masz.