Dlaczego nie udaje nam się zrealizować postanowień noworocznych?

Najczęściej pragniemy schudnąć, jeść zdrowiej, zacząć uprawiać sport, zmienić pracę i więcej oszczędzać. Lista jest naprawdę długa i do tego najczęściej chcemy to wszystko zrobić jednocześnie.

Łatwo myśleć o schudnięciu, kiedy w czasie świąt zjedliśmy więcej niż przez miesiąc. Czujemy się przejedzeni i z tej perspektywy łatwiej przyjąć wizję lekkości w żołądku. Tym bardziej kiedy nie dopina się nam sukienka noworoczna. Opowieści przy stole rodzinnym, to często moment, gdy padają pytania „a co u ciebie?”. To szybka weryfikacja naszych barwnych zeszłorocznych opowieści o tym, co planujemy. Daje to nam samym dużo do myślenia… dlaczego jeszcze się nie jesteśmy w punkcie o którym marzyliśmy? Tym bardziej, kiedy z zazdrością patrzymy na kuzynkę, chwalącą się podwyżką albo nowym autem. Narasta, więc w nas przekonania, że już czas i że to właśnie „ten” nowy rok będzie przełomowym. Kiedy patrzymy na fajerwerki o północy, a bąbelki szumią nam w skroniach, sił nam nie brakuje! …aż tu nagle zastaje nas ten Nowy Rok pełen wyzwań … O ile po nieprzespanej nocy i zbyt dużej ilości alkoholu nie chce nam się dużo jeść, o tyle w głowie szumi tylko jedno zdanie… „to postanowione - zacznę od jutra!”.

Lubimy takie kluczowe momenty, bo wierzymy, że dadzą nam dodatkową motywację do osiągnięcia celu. Poza tym nie jesteśmy sami - inni robią podobnie, a w tłumie siła.

Dlaczego się więc nie udaje? Bo plany są zwykle zbyt ambitne! Tysiące pragnień spada na nas jak lodowa góra. Nie dziwne, że do głosu dochodzą stare obronne nawyki. Wszystko by nie robić! Latami je trenujemy, więc trudno oczekiwać, że zmienimy to w jeden dzień. A z każdym potknięciem idzie kolejne i nawyk porzucania staje się kolejnym demotywatorem.

Co robić, by postanowienia realizować? Mamy kilka wskazówek, zajrzyj do galerii.

To Cię może również zainteresować: Nowy Rok, nowe postanowienia. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych jak najdłużej?