W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi hormonalną rewolucję

Już podczas ciąży zachodzą zmiany w obrębie narządów rodnych kobiety. Patrząc pod kątem składu hormonalnego, ciąża podobna jest do okresu menopauzy. – Zanik estrogenów powoduje, że śluzówka pochwy oraz sromu staje się cienka, wiotka i bardziej wrażliwa. Również pH pochwy przeistacza się z kwaśnego na obojętny lub zasadowy, przez co jest ona wtedy bardziej narażona na infekcje – wyjaśnia ginekolog i położnik, l dr n med. Tomasz Basta założycie karkowskiej Intima Clinic. – Poza tym gospodarka wapniowa w organizmie staje się inna, co niesie za sobą zmiany w kośćcu i więzadłach, np. kości miednicy rozchodzą się, ponieważ powiększa się kanał rodny, w efekcie biodra stają się szersze. Powstają również typowe dla ciąży przebarwienia narządów płciowych, czy brzucha, bardzo często ciemnieje kreska idąca od pępka do narządów płciowych (nazywana fachowo linea negra). Bywa, że zwiększa się też ilość owłosienia na brzuchu i w okolicach łonowych – dodaje specjalista.

Jak zmienia się ciało po porodzie?

To niestety dopiero początek zmian. Wiele z nich przynosi sam poród naturalny. Mimo tego, większość specjalistów podkreśla, że poród siłami natury jest najlepszym sposobem rodzenia dla organizmu kobiety. A co więcej, jest bardzo korzystny i ważny dla samego rozwoju dziecka. Cesarskie cięcie bardziej obciąża organizm młodej mamy i może być groźniejsze niż zwykły poród. Ponadto według badań, większy odsetek astmy oraz alergii występuje u maluchów, które urodziły się poprzez cesarkę.

Rodząc jednak siłami natury musimy się liczyć z tym, że struktury wieszadłowe pochwy oraz macicy ulegają w jego trakcie mocnemu rozciągnięciu. Poza zmianami w kościach miednicy, kość łonowa również ulega sporemu rozciągnięciu. W przypadku kobiet o małym kanale rodnym, ich więzadła cewkowo-łonowe podtrzymujące cewkę moczową mogą zostać uszkodzone. Te wszystkie zmiany prowadzić mogą do problemu nietrzymania moczu, obniżenia przedniej ściany pochwy, a nawet do jej wypadania. Kobiety po trudnych porodach, gdzie dziecko było duże, narzekają na spadek satysfakcji seksualnej, przez mocne rozciągnięcie pochwy. Nie jest ona już tak ciasna jak kiedyś, a czasami wydobywają się z niej podczas stosunku krępujące odgłosy. Taki stan nazywany jest fachowo zespołem rozluźnionej pochwy i oprócz mniejszych doznać seksualnych powoduje on również silniejsze wysychanie pochwy, co w skrajnym przypadku przybiera postać atrofii, czyli zaniku śluzówki pochwy, problem z nawalającymi stanami zapalnymi i infekcjami.

Podczas porodu warto szczególnie chronić krocze, które może ulec pęknięciu. Na szczęście położnicy są tak szkoleni, aby wiedzieli jak uniknąć tej komplikacji. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Basta czasem lepiej wykonać profilaktyczne nacięcie, niż dopuścić do samoistnego rozerwania, które może mieć nawet 3 stopień i być bardzo trudne potem do wyprowadzenia.

Jak poprawić stan miejsc intymnych po porodzie

Specjalista zapewnia, że współczesna ginekologia estetyczna i plastyczna są w stanie naprawić bądź zregenerować większość negatywnych przemian, które zachodzą w kobiecym ciele w trakcie porodu oraz ciąży. – Na rozciągnięte struktury pochwy najlepiej zadziała laseroterapia. Ja działam za pomocą specjalistycznych laserów (CO2 i erbowo-yagowy), dedykowanych zabiegom ginekologicznym – wyjaśnia ekspert Intima Clinic.

Jak to dokładnie przebiega? Lasery wysyłają wiązki fali świetlnej, które podgrzewają wewnętrzne warstwy tkanki. Wywołanie odpowiedniej temperatury, będzie powodować optymalne obkurczanie istniejących już włókien elastyny oraz kolagenu. Dzięki temu, można obkurczyć je nawet o 75 proc. Dzięki temu śluzówka pochwy staje się jędrniejsza i ciaśniejsza. Po takim zabiegu poprawa jest wyraźnie odczuwalna, jednak na pełne efekty neokolagenezy, czyli wytworzenia nowego kolagenu, należy poczekać do 6 tygodni. Zabiegi laserowe najlepsze są więc do obkurczenia pochwy. Poza tym powodują one dzięki frakcjonowaniu również odnowę śluzówki pochwy, a więc jej pogrubienie.

Jeśli chodzi o leczenie rozciągniętego układu wieszadłowego macicy oraz wysiłkowego nietrzymania moczu, najlepiej sprawdzają się skoncentrowane ultradźwięki czyli HIFU. Jak tłumaczy dr n. med. Tomasz Basta jego działanie jest głębsze oraz bardziej punktowe, w porównaniu do laserów. - Dzięki temu można dostać się bliżej cewki moczowej. Ponadto HIFU nie powoduje uszkadzania zewnętrznej warstwy śluzówki -

Kiedy potrzebna jest plastyka narządów płciowych?

Oczywiście, pęknięcia i nacięcia krocza są zszywane bezpośrednio po porodzie, jednakże efekt końcowy może okazać się nierówny bądź za luźny. Źle zrośnięte krocze wywołuje ból oraz gorsze doznania seksualne. Zmniejszona odległość ujścia pochwy od odbytnicy bądź nadmierne otwarcie pochwy na drobnoustroje mogą być ponadto przyczyną nawracających infekcji. Także poporodowe, niezszyte pęknięcie szyjki macicy może powodować ból miejsc intymnych. W takich sytuacjach lekarze wykonują perinoplastykę, czyli plastykę krocza bądź waginoplastykę czyli plastykę pochwy. Te zabiegi ginekologii plastycznej są mało inwazyjne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym oraz nie wymagają skomplikowanych przygotowań – poza podstawowym wykonaniem wymazu z pochwy, posiewu moczu czy badań krwi. Jak zapewnia nasz ekspert po takim zabiegu można spokojnie wrócić do domu.

- Perineoplastyka polega w dużym skrócie na odbudowaniu prawidłowego wyglądu krocza i wejścia do pochwy. Wykonywana jest przy użyciu lasera bądź diatermii radiofalowej, nici lub poprzez chirurgiczną operację. Podczas laseroterapii lekarz przykłada głowicę lasera w okolicy krocza. W wyniku jej promieniowania wytwarzają się nowe włókna kolagenowe i elastyna, a skóra w okolicy krocza i sromu napina się. Podczas zabiegu z wykorzystaniem nici, wprowadza się w okolice krocza nici z haczykami ustawionymi w dwóch kierunkach, a następnie zszywa się nimi nadmiernie rozciągniętą tkankę. Nie narusza się w tej sposób głębszych warstw skórnych. Może się zdarzyć, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Lekarz wycina wówczas nadmiar śluzówki oraz skóry i zszywa tak, by możliwie precyzyjnie odtworzyć przestrzeń przedsionka pochwy i zbliżyć do siebie wargi sromowe. Gdy pęknięcia lub rozciągnięcia są głębsze wykonuje się waginoplastykę. Przeprowadzana jest w obszarze wejścia do pochwy. Lekarz wykonuje nacięcie na jej tylnej ścianie, pozbywa się niepotrzebnej tkanki oraz zaszywa ranę  - wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta.

Zbyt wrażliwe bądź uwierające blizny można zniwelować oraz spłycić przy pomocy zabiegu laserem frakcyjnym. Większe blizny ponadto można usunąć zabiegiem chirurgicznym. By zabieg był najskuteczniejszy, powinno się go wykonać, gdy rozstępy są jeszcze świeże i mają czerwony kolor.

Dr n. med. Tomasz Basta zaleca, by pamiętać przede wszystkim, że po porodzie regeneracja kobiecego ciała trwa około pół roku. Warto ten okres odczekać i po upływie kilku miesięcy umówić się na wizytę, by skonsultować ewentualne leczenie dolegliwości. Jeśli poporodowe problemy w dalszym ciągu nie znikną, zawsze można zdecydować się na terapię zabiegami ginekologii estetycznej i plastycznej.

 

Dr n. med. Tomasz Basta - Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.