Jak zatrzymać okres na jeden dzień?

,,Jak zatrzymać okres pokrywający się z ważnym dla nas dniem?" Podobne pytanie pojawia się w głowach wielu kobiet, które zaplanowały szczególne wydarzenie, nie biorąc pod uwagę daty spodziewanej menstruacji. W takiej sytuacji można zatrzymać okres przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych, o ile przyjmujemy je na co dzień. Oznacza to, że tabletka pożyczona od innej osoby nie zadziała na nasz organizm, o ile nie przyjmujemy stale danego specyfiku.

Jak zatrzymać okres tabletkami?

Jak zatrzymać okres tabletkami? Jest to zależne od ich rodzaju:

  • Tabletki w blistrach po 21 sztuk – jeśli chcemy, aby okres nadszedł spóźniony, wystarczy po skończeniu blistra pominąć tygodniową przerwę, przyjmując następnego dnia tabletkę z nowego opakowania.
  • Tabletki w blistrach po 28 sztuk – w tym przypadku należy zacząć nowy blister następnego dnia po zażyciu 21. tabletki. Pozostałe 7 tabletek z opakowania nie zawiera hormonów – służą jedynie do zachowania systematyczności dawkowania, należy więc je pominąć.
  • Tabletki dwu- lub trójfazowe – na pytanie, jak zatrzymać okres za ich pomocą odpowie jedynie ginekolog. Tabletki w blistrze występują w podziale na kolejno 2 lub 3 rodzaje hormonów, nie należy więc eksperymentować na własną rękę z ich dawkowaniem.

Przeczytaj także: Ta korporacja wprowadziła urlop miesiączkowy. Skorzystają nie tylko kobiety

Jak zatrzymać okres na zawsze?

Zazwyczaj myślimy o tym, jak zatrzymać okres jednorazowo, jednak czy da się wprowadzić taką terapię hormonalną, by zatrzymać lub mocno ograniczyć krwawienie na kilka lat lub dłużej? Otóż tak! Dostępne rozwiązania to m.in. tabletki antykoncepcyjne brane bez przerw, wkładka hormonalna czy implanty.

Jak zatrzymać okres tabletkami na stałe? Na świecie przeprowadzane są już testy tabletek w formie ,,na 365 dni", hamujących owulację przez cały rok. Dopóki jednak specyfik nie jest ogólnie dostępny, alternatywą pozostaje zażywanie zwykłych tabletek bez 7-dniowej przerwy. Ginekolodzy mogą jednak podchodzić niechętnie do przepisywania większej ilości blistrów jednocześnie – warto więc wprost przedstawić ginekologowi swoje zamiary, lub rozważyć inne rozwiązania hormonalne.

Jak zatrzymać okres przy pomocy innych metod? Z pomocą przychodzi wkładka antykoncepcyjna lub implant, ograniczające krwawienia do minimum. Te metody nie hamują więc miesiączki w pełni – krew menstruacyjna wydziela się w bardzo niewielkich ilościach (choć u niektórych kobiet krwawienia ustają całkowicie).

Czy sztuczne hamowanie miesiączki jest szkodliwe dla organizmu? Okazuje się, że nie udowodniono negatywnego wpływu braku menstruacji na organizm, problemem może być jednak zaburzona gospodarka hormonalna w tym czasie. To właśnie ona powoduje komplikacje – a nie samo ingerowanie w naturalny cykl! Kluczem do utrzymania zdrowia jest więc regularne badanie poziomu hormonów.

Przeczytaj także: 40% kobiet rezygnuje z zakupu środków higienicznych na rzecz posiłku - jaką skalę ma ubóstwo menstruacyjne w Polsce?

Jak skrócić okres?

Przy pomocy antykoncepcji hormonalnej można sprawić, że miesiączka nie nadejdzie, ale jak skrócić okres, który już się pojawił? Tabletki nie okażą się w tym wypadku skuteczne – jeśli zaczniemy nowe opakowanie podczas okresu, krwawienie nie ustąpi. Różnica poziomu hormonów w organizmie jest po odstawieniu tabletek zbyt duża, należy więc z wyprzedzeniem planować zatrzymywanie okresu.

Jeśli nie tabletki – to czy istnieje alternatywna metoda? Z pomocą przychodzą sposoby domowe, ich wpływ na organizm jest jednak zazwyczaj niewielki.

Jak zatrzymać okres - domowe sposoby na szybsze zakończenie okresu

Domowe sposoby na szybsze zakończenie okresu są niezwykle popularne, w większości przypadków stanowią jednak mit. Ich działanie można porównać do efektu placebo – wydaje nam się, że to kąpiel lub wino przyśpieszyły miesiączkę, w rzeczywistości jednak krwawienie ustępowało w naturalnym tempie.

Oto najpopularniejsze z domowych sposobów:

  • Gorąca kąpiel – wysoka temperatura poprawia wprawdzie krążenie krwi, nie ma to jednak większego wpływu na krew wydzielaną w wyniku złuszczania się endometrium. Działaniem ,,za" może być tu zwiększenie ciśnienia krwi – jednak zwykle nie jest to na tyle znaczący wpływ, żeby kąpiel mogła przynieść widoczne efekty.
  • Napar z czarnej malwy – pity regularnie przynosi ulgę w bólach menstruacyjnych i działa rozkurczowo, nauka nie określiła jednak wpływu rośliny na czas trwania miesiączki. Najlepiej przetestować jej działanie samemu.
  • Kieliszek wina – alkohol relaksuje, podobnie jak seks. Stresowanie się tym, czy okres minie na czas nie jest raczej tym, co pożądamy, wino może więc pomóc nam się rozluźnić. Czy jednak działa na skrócenie okresu? Ponownie – tego nie stwierdzono!
  • Seks – stosunek z partnerem relaksuje, a więc rozkurcza mięśnie macicy. Nie bez powodu po seksie w trakcie miesiączki wydzielamy dużo krwi naraz, efekt ten jest jednak raczej krótkotrwały i nie sprawi, że okres skróci się znacząco.

Czy należy zaprzestać stosowania domowych sposobów na szybsze zakończenie okresu? Wręcz przeciwnie – można testować je do woli, najważniejsze jednak, by podchodzić do ich rzekomej skuteczności z dystansem.

W pewnych przypadkach domowe sposoby mogą okazać się skuteczne: jeśli w ostatnim dniu miesiączki plamimy już bardzo skąpo na brunatny kolor, gorąca kąpiel czy kieliszek wina pomogą w ,,pozbyciu się" ostatnich kropli krwi. Wpływ takich metod na okres w najbardziej obfitych momentach jest jednak znikomy.

Jak opóźnić okres - cytryna jest pomocna?

Witamina C pojawia się wszędzie tam, gdzie widujemy pytania o to, jak opóźnić okres. Cytryna jest pomocna? A może nie ma większego wpływu na cykl menstruacyjny? Jak się okazuje – sprawa nie jest tak oczywista!

Nie wykryto naukowych powiązań pomiędzy witaminą C a długością czy terminem wystąpienia miesiączki. Odpowiedni poziom witaminy we krwi wpływa jednak pozytywnie na wchłanianie żelaza, którego niedobór może prowadzić do zbyt obfitych krwawień. Sok z cytryny może więc w niewielkim stopniu pomóc unormować ilości wypływającej krwi, nie opóźni i nie skróci jednak miesiączki w organizmie, w którym nie stwierdzono  niedoborów żelaza.

Przeczytaj także: W tych krajach podpaski i tampony są za darmo! Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w XXI wieku