Kiedy uprawiać seks, żeby zajść w ciążę?

Mamy dobrą wiadomość dla par starających się o dziecko. Naukowcy ze Szwajcarii, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychuod przeprowadzili badania na próbkach z nasieniem mężczyzn poddanych leczeniu niepłodności. W badaniu wzięło udział 7068 mężczyzn w wieku od 25 do 40 lat. Próbki z nasieniem od dawców sprawdzano krzyżowo pod względem stężenia plemników, całkowitej liczby plemników, postępującej ruchliwości i prawidłowej budowy.

Okazało się, że jakość nasienia zależy od rytmu dnia: okołodobowego i dobowego. Nasienie pobrane w miesiącach wiosennych: marzec, kwiecień, maj - miało największe stężenie plemników. Zaobserwowano również, że próbki pobrane przed godziną 7:30 zawierały najwięcej plemników o prawidłowej budowie

Naukowcy doszli również do wniosku, że znacznie słabsze są plemniki w miesiącach letnich, co oznacza, że trudniej nam zajść w ciążę.

Odkrycie naukowców to ważna informacja dla wszystkich par starających się o dziecko i lekarzy, którzy doradzają parom w tych staraniach. Pary, które starają się o potomstwo powinny uprawiać seks wczesnym rankiem, najlepiej w miesiącach wiosennych.

Statystyki są niepokojące: jak wynika z najnowszych badań, liczba plemników u mężczyzn na całym świecie w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszyła się o połowę. Ten spadek spowoduje, że będzie rodzić się mniej dzieci, co dalej będzie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę.

Jak zajść w ciążę: sposoby

  • Pilnuj dni płodnych

Największa szansa na zajście w ciążę jest wtedy, kiedy kobieta ma dni płodne. Dni płodne wypadają mniej więcej 3 dni przed owulacją i 1 dzień po niej, dlatego warto obserwować siebie i wiedzieć, kiedy warto uprawiać seks.

  • Prowadź zdrowy styl życia

Pary starające się o dziecko powinni zadbać o zdrowy tryb życia. Zrezygnujcie z używek, zacznijcie zdrowo się odżywiać i ruszać, a zobaczycie, że przełoży się to na wasze samopoczucie i płodność. Wprowadźcie do waszej diety owoce, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. Odstawcie używki. Okazuje się, ze palenie papierosów zmniejsza kobiecą płodność aż o 20 procent.

Zobacz także:

  • Nie stresuj się

Stres jest największym wrogiem par starających się o dziecko. Stres potrafi tak "zablokować" pary, że mają problemy z poczęciem dziecka. Zróbcie dla siebie coś miłego, wyjedźcie na romantyczne wakacje, zapomnijcie o rutynie w seksie. Jeśli do tej pory na siłę uprawialiście seks w dni płodne i przestaliście czerpać radość z seksu, to najwyższa pora powiedzieć sobie STOP. Seks ma być przyjemnością, nie zapominajcie o tym!

  • Badaj się

Kiedy zauważyliście, że macie problemy z zajściem w ciążę, warto się przebadać, bo może potrzebne będzie leczenie. Razem z partnerem zróbcie sobie podstawowe badania: morfologię krwi, poziom glukozy we krwi, badanie moczu i badania hormonalne. Dzięki tym badaniom może coś się wyjaśni.