Jak wzmocnić włosy? Zasady pielęgnacji

Zastanawiasz się, czym wzmocnić włosy? Podstawą jest to, by ich... nie osłabiać. Czasem nawet działając w dobrej wierze i kierując się dobrymi intencjami, nieświadomie pogarszamy ich stan. W jaki sposób? 

W całkiem sporej ilości przypadków winna jest zła pielęgnacja. Co się pod tym kryje? To przede wszystkim:

  • używanie kosmetyków nieodpowiednich do rodzaju i potrzeb włosów - zbyt agresywnie oczyszczających czy  zawierających składniki podrażniające skórę głowy, a tym samym mieszki włosowe. Częstym winowajcą jest również alkohol zawarty w składzie - to główny czynnik wysuszający, pozbawiający skórę naturalnego płaszcza lipidowego. Przesuszona, podrażniona i osłabiona skóra głowy jest jak sucha, spękana ziemia - o wiele łatwiej wyciągnąć z niej źdźbło trawy niż ze zbitej gleby dobrej jakości. Analogicznie rzecz ma się w przypadku skóry głowy i włosów;
  • niewłaściwe rozczesywanie włosów - włosy plączą ci się, dlatego co chwilę je rozczesujesz? One pomimo to zbijają się w kołtuny, więc... rozczesujesz je jeszcze częściej, a przy tym mocno - bo przecież musisz rozczesać pętle? To częsty błąd, podobnie jak rozczesywanie na siłę mokrych włosów. W ten sposób je uszkadzasz: zarówno na długości, po prostu je łamiąc, jak i nadwyrężając cebulki włosów - po prostu je wyrywasz. Jeśli włosy są suche, plączą się i trudno je rozczesać, to przed szczotkowaniem spryskaj je odżywką nawilżającą i ułatwiającą rozczesywanie. Nigdy nie szarp również pasm na siłę, a włosów nie rozczesuj od góry!
  • częste farbowanie chemiczne i stylizowanie na gorąco - jeśli często farbujesz włosy, w dodatku preparatami zawierającymi agresywne środki, jak amoniak, a do tego codziennie lub bardzo często je prostujesz lub kręcisz na gorąco, czy suszysz mocnym, gorącym strumieniem powietrza z suszarki... cóż, w efekcie będą przesuszone, łamliwe i osłabione.

Na wzmocnienie włosów przyda się więc w pierwszej kolejności... zaniechanie niszczenia ich. Do codziennej pielęgnacji wybieraj łagodne preparaty, najlepiej o jak najbardziej naturalnym składzie. Unikaj alkoholu i silikonów w kosmetykach. Silikony co prawda służą wielu rodzajom włosów, szczególnie puszącym się, jednak ich nadmiar sprawia, że osiadają na pasmach, utrudniając, a czasem wręcz uniemożliwiając przedostawanie się do nich składników odżywczych. Efekt? Pasma są suche i słabe, a tym samym bardziej podatne na łamanie się i wypadanie. Ogranicz stylizacje na gorąco do minimum, a jeśli już musisz użyć lokówki, prostownicy czy suszarki, pasma zabezpieczaj preparatami termoochronnymi. 

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?

W pierwszej kolejności, zaraz po zweryfikowaniu metod pielęgnacji, sięgnij po domowe metody regeneracji włosów. Co na wzmocnienie włosów sprawdzi się najlepiej? To przede wszystkim naturalne sposoby na wzmocnienie włosów, jak ziołowe wcierki, maski i płukanki. Świetnie zadziałają rośliny i zioła na włosy, takie jak:

Doskonale sprawdzą się także płukanki ziołowe na bazie kozieradki czy siemienia lnianego. To dobry sposób na to, jak wzmocnić cebulki włosów. Co jeszcze działa korzystnie na wzmocnienie włosów? Skuteczne metody na wzmocnienie włosów to także:

  • peeling skóry głowy - może być naturalny, jak z fusów kawy czy cukru, albo gotowy kosmetyk. Pelling złuszczy martwe komórki naskórka, dzięki czemu składniki odżywcze z masek, wcierek i płukanek będą się wchłaniać lepiej. Pobudzi również mikrokrążenie, dzięki czemu wypadanie włosów zostanie zredukowane. Pelling wpłynie także korzystnie na porost włosów;
  • masaże skóry głowy - zadziałają podobnie jak peeling: poprawią ukrwienie skóry głowy.

Jak wzmocnić włosy zabiegami?

Włosy na długości to martwa struktura, dlatego tym, co wzmacnia włosy najlepiej, jest dbanie o skórę głowy. Włosy na długości można jednak zabezpieczyć przed postępowaniem zniszczeń, a te zawsze pną się w górę. Jeśli masz długie lub półdługie włosy, które są bardzo zniszczone, miej świadomość tego, że będą się kruszyć, a zniszczenia będą wędrować w górę. Stąd często wrażenie, że włosy nie rosną. Rosną, jednak się wykruszają. Jeśli więc są bardzo zniszczone, najlepszym rozwiązaniem będzie ścięcie ich, by degradacja nie postępowała, a następnie zapuszczanie ich od nowa, już z pielęgnacją wzmacniającą i ochronną. 

Jeśli masz dość krótkie, ale zniszczone włosy, lub bardzo nie chcesz tracić długości, ratunkiem mogą być profesjonalne zabiegi u fryzjera. Dzięki nim ubytki we włosach zostaną wypełnione, a pasma zostaną zabezpieczone przed dalszą degradacją. Wiele profesjonalnych zabiegów jest stosowanych również na skórę głowy, dzięki czemu kompleksowo wzmacniają i regenerują włosy. Efekt? Błyszczące, sprężyste, nawilżone i zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych pasemka, cieszące oko pięknym i zdrowym wyglądem.

Zobacz także:

Jak wzmocnić włosy dietą i ziołami?

Pielęgnacja zewnętrzna to jedna kwestia. Druga, równie ważna, a nawet ważniejsza, to odżywianie organizmu od wewnątrz. To, co jemy, w bardzo dużym stopniu wpływa na samopoczucie oraz stan skóry, włosów i paznokci. Jeśli więc zauważasz spadek kondycji włosów, przyjrzyj się temu, co jesz. Uboga dieta, w której większość posiłków stanowią dania przetworzone, a także słodycze i słone przekąski, to prosta droga do osłabienia całego organizmu. 

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i wyglądem, niezbędne jest dostarczanie witamin i innych niezbędnych pierwiastków od środka. Zadbaj więc o to, by dieta była bogata w owoce i warzywa oraz kwasy omega-3. Również spożywanie ziół, szczególnie kozieradki i siemienia lnianego, ma nieoceniony wpływ na kondycję włosów.