Dlaczego tkanka tłuszczowa gromadzi się na twarzy?

Tkanka tłuszczowa jest nieodłącznym elementem struktur twarzy. Mają ją wszyscy: zarówno bardzo szczupłe osoby, jak i te z większą masą ciała. I całe szczęście, bo pełni ona wiele ważnych funkcji: od ochronnej po odżywczą. Mało kto wie, że to właśnie ona stanowi podłoże dla pracy mięśni mimicznych, które bez niej nie mogłyby normalnie funkcjonować. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy jej zbyt dużo, a skóra zaczyna tracić swoją jędrność. W efekcie zaczyna o sobie dawać znać drugi podbródek

- Rozrost tkanki tłuszczowej związany jest z nieprawidłową dietą, niemniej jej nadmiar w niektórych miejscach może być uwarunkowany genetycznie – mówi dr n med. Rafał Pokrowiecki z DeClinic. - Co gorsza, nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy bardzo ciężko się pozbyć. Często zdarza się, że chudniemy z ciała, a z twarzy ani trochę. Wynika to z faktu, że nie ma ćwiczeń ani diety, które zapewniają miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Po siódmym roku życia ilość komórek tłuszczowych w organizmie jest stała, a dietą i ćwiczeniami możemy regulować jedynie zawartość komórek tłuszczowych.

Jak wyszczuplić twarz – i co zaburza jej proporcje?

Pulchne policzki (tzw. pyzy), czy drugi podbródek mogą dotyczyć również bardzo szczupłych osób. Działa to na takiej samej zasadzie, jak odkładanie się tłuszczu w okolicy bioder czy brzucha u osób o prawidłowej masie ciała. Drugi podbródek często daje o osobie znać, gdy skóra szyi i twarzy traci swoje napięcie i jędrność.

- U osób szczupłych często może dochodzić do powstawania drugiego podbródka, nawet przy prawidłowych wartościach BMI. Według relacji pacjentów, takie przypadłości są często rodzinne i mogą współwystępować z innymi schorzeniami np. drugi podbródek wynikający z nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej oraz słabo rozwinięta, krótka żuchwa, która nasila efekt wizualny otyłej szyi – wyjaśnia dr Pokrowiecki.

Ale problemem nie zawsze jest tkanka tłuszczowa. Proporcje często zaburzają niewidoczne kości policzkowe albo zbyt szeroka linia żuchwy, która sprawia, że twarz wydaje się grubsza i masywniejsza. Jak wyszczuplić twarz, gdy dieta i ćwiczenia nie na wiele się zdadzą?

Po pierwsze: sprawdź stan swojego zdrowia

Zaokrąglona twarz może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Nadmiar tkanki tłuszczowej w tym miejscu może się wiązać m.in. z brakiem równowagi hormonalnej, zaburzeniami układu odpornościowego, układu krążenia czy infekcjami górnych dróg oddechowych. Wiele osób myli też nadmiar tłuszczu na twarzy z opuchlizną, którą mogą powodować różne czynniki, taki jak chociażby przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza tych zatrzymujących wodę w organizmie. Zanim zwrócimy się o pomoc do chirurga plastycznego, warto też zrobić testy alergiczne. Opuchlizna może być również efektem nieleczonej alergii.

Bichectomia – chirurgiczne wyszczuplanie policzków

To skuteczny sposób, by na trwałe zlikwidować pyzy. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu tłuszczu z policzków poprzez niewielkie nacięcie błony śluzowej jamy ustnej. Powoduje to wyszczuplenie twarzy oraz zaakcentowanie kości jarzmowych, które często są niewidoczne z powodu nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Jak mówi dr Rafał Pokrowiecki, jeszcze lepszy efekt wizualny można osiągnąć łącząc usunięcie tłuszczu policzkowego z innymi procedurami, np. augmentacją kości jarzmowych lub kątów żuchwy.

- Bichectomia jest bezpieczna i przewidywalna. U niektórych osób dodatkowo wykonywana jest liposukcja dolnego piętra twarzy celem przywrócenia prawidłowych proporcji twarzy i zredukowanie właśnie efektu pulchnych policzków i okrągłej twarzy - dodaje ekspert.

Augmentacja okolicy kości jarzmowych

Problem mało zaznaczonych kości policzkowych nie zawsze wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej na twarzy. Jak mówi dr Pokrowiecki, czasami może być to efekt niektórych wad twarzowo-zgryzowych. Dochodzi w nich do zaburzenia wzrostu górnej szczęki, przez co kości policzkowe są cofnięte i mało widoczne. Pomóc może tu augmentacja okolicy kości jarzmowych, która polega na umieszczeniu w tym miejscu silikonowych implantów. Odpowiednio dobrany kształt implantów umożliwia także wypełnienie zapadniętej okolicy pod oczami (tzw. doliny łez).

Co zrobić z drugim podbródkiem?

Jak mówi dr Rafał Pokrowiecki z DeClinic, wszystko zależy od tego, co jest przyczyną powstania drugiego podbródka.

- Cechą determinującą postępowanie lecznicze jest oczywiście wiek, stan ogólny oraz oczekiwania pacjenta. U osób młodych może on wynikać z nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry oraz obydwu. W grupie pacjentów, u których mamy do czynienia jedynie z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, najskuteczniejszym zabiegiem jest liposukcja szyi. Jest to procedura, która zapewnia trwały efekt estetyczny - tłumaczy ekspert.

U osób, u których drugi podbródek związany jest z nadmiarem skóry, liposukcja może się kazać niewystarczająca i zabieg należy rozszerzyć o miejscową plastykę skóry lub tkanek znajdujących się pod nią, przede wszystkim mięśnia szerokiego szyi. U osób starszych, oprócz liposukcji, najczęściej wykonywany jest pełny, chirurgiczny lifting szyi wraz z liftingiem twarzy.

Jak wymodelować zbyt szeroką linię żuchwy?

Szeroka linia żuchwy związana jest najczęściej z czynnikami genetycznymi. Duża, szeroka żuchwa, wysunięta u przodowi i dominująca nad pozostałymi elementami twarzy jest cechą męską, lecz w niektórych przypadkach wymaga korekty chirurgicznej.

- Gdy żuchwa jest zbyt mocno wysunięta do przodu, najlepiej skorygować tę wadę zabiegiem osteoplastyki bródki, który - mówiąc w skrócie - polega na jej skróceniu. W przypadku zbyt szerokich kątów żuchwy lub szerokich bocznych brzegów, można je również zmniejszyć poprzez zabiegi osteoredukcyjne. Niemniej, bardzo często zbyt duża żuchwa powoduje wady zgryzu, dlatego postępowanie chirurgiczne warto prowadzić we współpracy z ortodontą - mówi dr Rafał Pokrowiecki z DeClinic.