Jak wygląda wagina?

Chociaż w terminologii medycznej waginą określa się kobiecą pochwę, to przyjęło się, że wagina to także to, co ją otacza, czyli wargi sromowe, ujście cewki moczowej, łechtaczka i wzgórek łonowy. Wagina u każdej kobiety wygląda inaczej, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej części ciała, która pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie.

Każda z nas inaczej dba o swoją waginę: jedne przywiązują wielką wagę do tego, jak wygląda ta nasza sfera, dla innych nie ma większego znaczenia i oprócz podstawowych zabiegów higienicznych, jest im obojętna.

Wagina może mieć różne kolory: od różowego, przez fioletowy, do brązowego. Kolor nie powinien nas niepokoić, dopóki, kiedy wargi sromowe nie stają się czerwone i obolałe. To często sygnał, że pojawił się stan zapalny, albo wargi sromowe są podrażnione. Może to być wynikiem noszenia zbyt dopasowanej bielizny, czy długotrwałym jeżdżeniem na rowerze. Na Instagramie The Vulva Gallery znajdziemy cały przekrój kobiecych wagin z każdej szerokości geograficznej.

Każda kobieta powinna zainteresować się swoją waginą i nie traktować jej jak tematu tabu. Nasza wagina zasługuje na uwagę.

Rodzaje wagin ze względu na kształt

Myśląc o rodzajach wagin, warto wyróżnić je ze względu na kształt. Jedne z nas mają małe wargi sromowe, inne większe, a jeszcze inne łączą te dwie wielkości w zależności. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze:

  • Wagina Barbie: charakteryzuje się małymi wargami sromowymi - zarówno większymi, jak i mniejszymi. Kobiety z taką waginą mają praktycznie niewidoczne genitalia, jak u lalki Barbie. Wargi sromowe większe są nieduże, dobrze skrywają mniejsze i w rezultacie żadne inne części intymne spod nich nie wystają.
  • Wagina "bułeczka" opisuje duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze. Wargi sromowe większe są tu duże i mięsiste, natomiast wargi mniejsze są zupełnie niewidoczne.
  • Wagina "motylek" występuje u kobiet, które mają małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze. To powoduje, że wargi mniejsze wystają, przez co paradoksalnie mogą wydawać się większe od zewnętrznych warg sromowych. Dla wielu kobiet taka wagina sprawia dyskomfort, a nawet ból i powoduje wstyd. Wówczas decydują się na labioplastykę, czyli zmniejszenie warg sromowych.
  • Wagina asymetryczna to kolejny rodzaj, który występuje w przypadku asymetrycznych warg sromowych. Różnice w wielkości warg zazwyczaj są niewielkie, a sam typ jest dość często spotykany u kobiet.
  • Wagina "podkowa" - to sytuacja, kiedy zewnętrzne wargi sromowe częściowo zakrywają te wewnętrzne, a częściowo odsłaniają.

ZOBACZ TEŻ:

Rodzaje wagin: "wagina motylek"

Wagina "Motylek" i wagina "Bułeczka" to najczęściej spotykane i opisywane rodzaje wagin. Dlatego właśnie tym dwóm rodzajom poświęcimy więcej uwagi. Jak wygląda wagina typu "Motylek"? W tym przypadku, wargi sromowe mniejsze są na tyle duże, że wystają poza wargi sromowe większe. Taki rodzaj warg sromowych nie powinien na niepokoić. Jeśli natomiast wagina motylek powoduje u kobiet dyskomfort, na przykład w codziennym funkcjonowaniu (może ocierać podczas o bieliznę) lub podczas stosunku, warto skonsultować to z lekarzem, który może zalecić wykonanie waginoplastyki. Więcej na ten temat przeczytasz w wywiadzie ze specjalistką ginekologii w artykule:łechtaczka0.

Rodzaje wagin: "wagina bułeczka"

Wagina "Bułeczka" w przeciwieństwie do waginy "Motylka" charakteryzuje się tym, że wargi sromowe większe zakrywają wargi sromowe mniejsze. Posiadaczki tego rodzaju waginy mają wargi sromowe mniejsze praktycznie niewidoczne. Wargi sromowe większe są za to duże i mięsiste.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak na ilustracjach wyglądają opisane rodzaje wagin, koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Vulva Gallery (@the.vulva.gallery) on Feb 14, 2019 at 6:53am PST