Jak widzi pies? Czy psy widzą kolory?

Jak pies widzi świat? Psi wzrok jest uzależniony od konkretnej rasy, do której należy, ponieważ w jej ramach dokładna budowa siatkówki jest nieco inna. Rottweilery i owczarki niemieckie są krótkowzroczne – widzą ostry obraz przedmiotów z bliska i bardziej rozmyty z daleka. Charty są klasyfikowane jako dalekowzroczne – doskonale dostrzegają obiekty z dali, a te znajdujące się blisko widzą jako rozmyte. Ich zmysły w toku ewolucji dostosowały się bowiem do skutecznego polowania.

Pole widzenia psa znacznie różni się od perspektywy widzianej oczami człowieka. My jesteśmy w stanie objąć spojrzeniem pole 180 stopni wokół nas. Dla psów obszar ten jest znacznie szerszy – szacuje się, że jest to od 240 nawet do 270 stopni.
 

Jakie kolory widzą psy? Kwestia ta budzi duże kontrowersje wśród naukowców. Postrzeganie barw jest związane z budową oka. W ludzkim  oku znajdują się specjalne komórki wrażliwe na światło (określane jako czopki). Obraz kolorów tworzy się w wyniku odbicia światła. U osób bez wad wzroku występują trzy rodzaje czopków. Psy mają jedynie dwa czopki, dlatego  rozróżniają mniej kolorów. Powszechnie panuje przekonanie, że psi wzrok odbiera światło w czarno-białych odcieniach. Nie jest to jednak prawdą.

Oko człowieka rozróżnia w tęczy aż 6 barw: żółć, pomarańcz, czerwień, zieleń, niebieski i fioletowy. Jak widzą psy? Z tej palety rozróżniają one kolory w różnych odcieniach żółci, szarości i niebieskiego. Wzrok psa żółty może odbierać od jasnego złota aż po brąz, a niebieski od intensywnego granatu po delikatny błękit.

Czy zatem fakt, że budowa oka psa jest dopasowana do dostrzegania trzech barw, oznacza, że wszystkie pozostałe barwy czworonóg dostrzega jako czarno-białe? Nie! Zielony i pomarańczowy pies postrzega jako różne odcienie żółci. Fiolety w oczach psa widoczne są jako różne tonacje niebieskiego. Czerwień twój pupil widzi jako jasny bądź ciemny brąz.

Jak pies widzi człowieka?

To pytanie często nasuwa się na myśl właścicielom czworonogów. Warto uświadomić sobie, że pies widzi o wiele mniej wyraźnie niż człowiek. Ludzka skóra jest dla niego nudną szarością, obraz kształtów jest o wiele mniej wyraźny niż ten odbierany przez nasze oczy. W praktyce oznacza to, że twój pupil nie zapamiętuje i nie odróżnia twoich rysów twarzy czy dokładnych kształtów sylwetki.

Jak zatem pies rozpoznaje właściciela? Jest on bardzo wyczulony na wszelkiego rodzaju ruch. Genetycznie zwierzęta te są nastawione na tropienie zwierzyny i polowanie, dlatego wzrok psa jest w stanie wychwycić ruch obiektu nawet z odległości około kilometra.

Wysoka wrażliwość psiego wzroku na ruch pozwala im rozpoznawać znaną osobę z bardzo daleka. Zmysły czworonoga analizują sposób poruszania się i zapamiętują styl chodzenia właściciela. Warto jednak wiedzieć, że psiak może pomylić nas z kimś, kto chodzi w niemal identyczny sposób.

Jak pies widzi telewizor?

Psi wzrok w szczególny sposób odbiera migające światła, co ma wpływ na postrzeganie telewizji. Jak psy widzą obraz na ekranie? Specyficzna budowa oka człowieka sprawia, że obraz wyświetlany na ekranie odbieramy jako ciągły, gdy częstotliwość jego odświeżania następuje 50-60 razy na sekundę. Dzięki temu podczas oglądania filmu widzimy płynną całość.

Wzrok psa dostrzega zaś zbitek połączonych fragmentów scen obrazu, które są poprzerywane czarnym ekranem. Zwierzę to odbierałoby obraz na ekranie w sposób podobny do człowieka, gdyby częstotliwość odświeżania klatek wynosiła minimum 75 razy na sekundę.

Jak widzi pies w nocy?

Czy pies widzi w ciemności? Psi wzrok o wiele lepiej dostosowuje się do półmroku niż nasz. Wyniki licznych badań podają, że zwierzę to widzi w ciemności nawet siedem razy więcej szczegółów niż człowiek. Oko czworonoga posiada bowiem znacznie więcej fotoreceptorów odpowiedzialnych za dostrzeganie kształtów w półmroku. Dodatkowo pies wychwytuje ruch.

Psie oko posiada makatę odblaskową, która ponownie wyłapuje promienie świetlne. Następnie kieruje je na siatkówkę. Widocznym efektem obecności tej błony jest to, że psie oczy na zdjęciach ze światłem flesza mają zielony lub żółty odcień (oko człowieka odbija się wtedy na czerwono).