Jak wybielić zęby? Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego z nas, a wygląd zębów to nasza wizytówka. Niestety pewne nawyki, takie jak picie dużych ilości kawy i herbaty, czy palenie papierosów mają ogromny wpływ na kolor szkliwa. To normalne, że na zębach mogą pojawiać się przebarwienia i mikropęknięcia powstałe w wyniku żucia i użytkowania naszych zębów w życiu codziennym. 

Wybielanie zębów: czym są przebarwienia i skąd się biorą?

Przebarwienia występują, kiedy na zębach pojawią się plamki. Występują najczęściej na skutek nadmiernego spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów, a ich odcienie mogą być różne - od żółci po brązy. Jednak nie tylko te czynniki wpływają na tworzenie się nieestetycznych plamek. Istnieje grupa przebarwień, których źródeł należy szukać w czynnikach ogólnoustrojowych, np. zażywaniu antybiotyków z grupy tetracyklin, martwych zębów, zębów leczonych kanałowo oraz szeregu chorób o charakterze metabolicznym, w wyniku niedożywienia oraz szeregu chorób o charakterze metabolicznym, a nawet w schorzeniach tarczycy.

Jeśli decydujemy się na wybielanie zębów, mamy do dyspozycji dwie metody: wybielanie w gabinecie stomatologicznym lub stosowanie wybielających produktów samodzielnie, w warunkach domowych. Należy pamiętać, że oba sposoby powinny być poprzedzone wnikliwym badaniem stomatologicznym w celu określenia przyczyny przebarwień na zębach i dobrania odpowiedniej metody wybielania.

W obliczu panującej pandemii wiele osób rezygnuje z wizyt w gabinetach lekarskich z obawy o zdrowie swoje oraz najbliższych. Najczęściej decydują się na proste, ogólnodostępne rozwiązanie i sięga po specjalne preparaty wybielające do użytku domowego. 

Wybielanie zębów w domu: jak skutecznie poprawić wygląd szkliwa?

Wybierając pastę służącą do wybielenia zębów w domowych warunkach warto sięgnąć po taką, która zapobiegnie powstawaniu przebarwień spowodowanych pożywieniem lub stylem życia, np. Elgydium Brilliance & Care. Posiada ona specjalnie opracowaną recepturę, której działanie minimalizuje przebarwienia powstałe w wyniku spożywania kawy, herbaty lub nikotyny. Poleruje również powierzchnię zębów, chroniąc przy tym szkliwo.

Warto też zwrócić uwagę na pastę, która pomoże przywrócić naturalną biel zębów nie uszkadzając szkliwa, a także przedłuża ona także efekt wybielania zębów po profesjonalnym skalingu lub wybielaniu. Świetnie sprawdzi się do tego pasta Elgydium Wybielająca z wysoce rozdrobnionymi cząsteczkami wodorowęglanu sodu, który pomaga usuwać zewnętrzne przebarwienia z powierzchni zębów, jednocześnie ich nie uszkadzając. 

Zobacz także:

Aby efekt wybielenia był jeszcze lepszy, prowadzoną rutynę pielęgnacyjną warto uzupełnić odpowiednią szczoteczką. Szczoteczka Elgydium Whitening posiada miękkie włókna pokryte mikrokuleczkami z polerującej gumki. Jej włosie zostało przycięte w taki sposób, by docierało do przestrzeni międzyzębowych. Włókna szczoteczki pokryte są mikrogumkami, polerującymi powierzchnię szkliwa oraz usuwającymi do 48% więcej płytki nazębnej niż standardowe szczoteczki.

Pasta Elgydium pomaga zmniejszyć przebarwienia powierzchniowe w ciągu 2 tygodni stosowania. U ponad 90% stosujących obserwowano szybką i trwałą skuteczność działania (*badania tolerancji i skuteczności przeprowadzono pod nadzorem stomatologicznym u 52 osób przez okres 28 dni). Pasty te znajdziecie w aptece.

Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?

Istnieje ich tylko kilka i są jedynie czasowe. Nie zaleca się wybielania zębów u kobiet w ciąży i kobiet karmiących. Przeciwskazaniem czasowym są również krwawiące, opuchnięte i bolesne dziąsła (należy wtedy wstrzymać się z wybielaniem zębów do momentu wyleczenia dolegliwości). Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkie wypełnienia, uzupełnienia protetyczne bądź uzupełnienia stałe, nie ulegają zmianie koloru w procesie wybielania.

Dystrybutor: Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.