Usuwanie przebarwień: skąd się biorą ciemne plamy?

Głównym winowajcą są hormony. To właśnie one zaburzają funkcjonowanie melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli naturalny pigment w skórze. Pod wpływem zaburzeń, melanocyty produkują jej za dużo, a nadmiar barwnika kumuluje się na powierzchni skóry, tworząc nieestetyczne ciemne plamy. Powstawaniu przebarwień może sprzyjać przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a także leków i preparatów o działaniu światłouczulającym (np. niesterydowych środków przeciwzapalnych, czy pozornie „niewinnych” suplementów i herbatek wyszczuplających – zwłaszcza tych na bazie dziurawca). Problem często dotyka też osoby, u których występują wahania hormonalne, np. młode mamy i kobiety w ciąży. U niektórych przebarwienia pojawiają się tymczasowo, u innych zostają na stałe, a ich liczba może się nawet zwiększać wraz z wiekiem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - odpowiednia pielęgnacja może znacznie opóźnić powstawanie plam, ograniczyć ich ilość i sprawić, że będą mniej widoczne.

Usuwanie przebarwień: peelingi medyczne

Peeling chemiczny, czyli zabieg z użyciem kwasów, polega na zaaplikowaniu na skórę substancji aktywnych, które powodują jej złuszczanie i rozjaśnianie. Stężenie preparatów, wskaźnik pH oraz czas aplikacji dobierane są zawsze do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta (lekarz bierze pod uwagę m.in liczbę i wielkość przebarwień). Najskuteczniejsze w usuwaniu przebarwień są preparaty Cosmelan i Dermamelan. Likwidują one nawet głębokie przebarwienia i zmniejszają wydzielanie melaniny, dzięki czemu w ich miejscu nie powstają nowe plamki. Pomocne będą też inne, nieco delikatniejsze peelingi. np. Retix C lub kwas azelainowy. Odpowiednio dobrany peeling enzymatyczny może przynieść spektakularne efekty, trzeba jednak pamiętać o tym, że większość tego typu zabiegów wiąże się z widocznym złuszczaniem, zaczerwienieniem, a czasem też podrażnieniem skóry. Po peelingu wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji i bezwzględnej ochrony przed promieniowaniem UV.

Usuwanie przebarwień: zabieg Geneo

Zabieg Geneo NeoBright to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy preferują delikatne i mało inwazyjne zabiegi. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niewielkich przebarwień, a także wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na wyrównaniu kolorytu i delikatnym rozjaśnieniu skóry. Sporo osób traktuje go też jako zabieg bankietowy przed wielkim wyjściem, bo skóra po nim staje się wyraźnie gładsza i nabiera blasku. Składa się z trzech etapów: złuszczania, dotleniania i odżywiania skóry. Może być też uzupełnieniem innych, bardziej intensywnych zabiegów. Jeśli nie masz pewności, która metoda usuwania przebarwień będzie dla ciebie optymalna - najlepiej skonsultować to z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże dobrać odpowiednią kurację. 

Usuwanie przebarwień: laseroterapia

Usuwanie przebarwień nie jest łatwe i może wymagać czasu, ale do wyboru mamy przynajmniej kilka zabiegów, które pomogą uporać się z problemem. Ich celem jest poprawa kolorytu skóry i spowolnienie działania tyrozynazy (enzymu odpowiadającego za produkcję melaniny) – a także wyeliminowanie komórek ze zbyt dużą ilością pigmentu. Jedną z najczęściej wybieranych metod usuwania przebarwień jest laseroterapia. Najczęściej odbywa się przy użyciulasera frakcyjnego. Laseroterapia świetnie sprawdza się w przypadku usuwania przebarwień punktowych, niewielkich i wyraźnie odróżniających się od naturalnego odcienia skóry. Laseroterapia polega na termicznym, kontrolowanym uszkadzaniu komórek, w których nagromadziła się melanina, co powoduję redukcję zmian. Pożądane efekty można uzyskać w krótkim czasie, bez konieczności rekonwalescencji. W przypadku niewielkich plam wystarcza nawet jeden zabieg, usunięcie rozległych, ciemnych przebarwień może wymagać wykonania kilku powtórzeń.