Spis treści:

  1. Roztwór octu
  2. Maślanka naturalna
  3. Woda utleniona
  4. Boraks
  5. Soda oczyszczona

Roztwór octu

Do wykonania roztworu użyj najlepiej octu spirytusowego, a jeżeli nie masz wykorzystaj ocet jabłkowy. Wlej do dużej miski lub innego pojemnika wodę i dodaj 1,5 szklanki octu. Włóż zabrudzone ubranie i namaczaj w roztworze przez minimum 2 godziny. Jeżeli plama jest dość przestarzała i dość intensywna w zapachu, wtedy wydłuż namaczanie nawet na kilkanaście godzin. Bez obaw - zapach octu wyparuje z ubrań. Wypierz na koniec wybrane materiały w pralce z dodatkiem proszku do prania i wysusz. Możesz powtórzyć czynność dwukrotnie, jeżeli skala pleśni jest zbyt intensywna i zaległa na całej powierzchni ubrania.

Maślanka naturalna

Doskonałym patentem na wyczyszczenie plam z pleśni jest maślanka, serwatka lub kefir. Wystarczy przetrzeć tkaninę delikatnie w niej, a następnie namoczyć na 24 godziny, aby wyciągnęła plamę z głębszych warstw tkaniny. Po tym czasie wypłukujemy w wodzie i płuczemy w roztworze soli i amoniaki. Po tym zabiegu wkładamy do pralki i pierzemy wybranym detergentem. Jeżeli nie chcesz, aby to był silny środek, możesz wykorzystać orzechy piorące.

Woda utleniona

Jeżeli nie masz nic innego pod ręką, zajrzyj do domowej apteczki i wykorzystaj wodę utlenioną. Namocz plamę przez około 20 minut w wodzie. Następnie przetrzyj i wypierz wraz z proszkiem do prania w najwyższej temperaturze. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz program nawet do 60 stopni Celsjusza. Sposób jest skuteczny zwłaszcza przy ręcznikach, gdy czujemy, że wsiąknęła wilgoć lub były niedostatecznie wysuszone.

Boraks

Boraks jest jednym z najsilniejszych środków oczyszczania ubrań i innych tekstyliów. Należy jednak pamiętać, że to silny środek żrący, który jest także stosowany przy wabieniu i uśmiercaniu karaluchów. Wystarczy czubata łyżeczka boraksu, rozpuszczona w 4,5 litra wody. Płuczemy ubranie przez około 20 minut, a następnie pierzemy w dowolnym detergencie, a najlepiej w kapsułkach z płynem.

Soda oczyszczona

Sodę oczyszczoną możesz wykorzystywać w różny sposób, a zwłaszcza do czyszczenia garnków, przypaleń i innych zabrudzeń. W przypadku plam z pleśni i zapachu wilgoci, warto wykonać pastę na bazie wody i sody oczyszczonej i delikatnie wetrzeć za pomocą szczoteczki w odzież. Pozostaw na około 30 minut, aby soda mogła skutecznie wniknąć w głębsze partie materiału. Następnie zmyj i wypierz w dowolnym detergencie ręcznie lub w pralce.