Na początku ważna zasada: jeśli plama po praniu nie zniknęła, nigdy jej nie prasuj, bo tylko utrwalisz barwnik. Trzeba prać tak długo, aż pozbędziemy się plamy. Dopiero wtedy można ubranie wyprasować.

Sposoby na usuwanie plam z:

Plamy z flamastra
Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.

Plamy z farby plakatowej
Plakatówki są trudne do usunięcia z materiałów. Dlatego najlepiej usunąć świeżą plamę pod zimną bieżącą wodą, bez detergentów, a następnie wyprać. Jeśli plamy zaschną należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem. Po 12 godzinach zdrapać zaschnięte mydło i potrzeć wodą. Po chwili wyprać ubranie.

Plamy z czekolady
Najlepiej tkaninę namoczyć w mleku, a potem wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady, to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą.

Plamy z marchewki
To jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam. Plamy po marchwi trzeba zaraz, póki świeże ,zaprać w zimnej wodzie z mydłem. Nie wolno poplamionych ubranek wkładać pod gorącą wodę, bo plama się utrwali. Jeśli jest możliwość to wyprane ubranie wysuszyć na słońcu - działa najlepiej (beta karoten jest rozkładany przez uv) i plama znika.

Plamy z owoców (jeżyny, maliny, truskawki)
Świeże plamy zlewamy długo i dużą ilością wrzącej wody, plama powinna zniknąć. Jeśli to nie pomogło, należy natrzeć palmę sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Na bawełnie lub syntetyczne materiały pomaga zsiadłe mleko, które należy wcierać i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła.  Można też plamę przecierać wacikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Jeszcze innym sposobem jest przed praniem natarcie plamy solą. Potem trzeba tkaninę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.

Plamy z trawy
Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.

Zobacz także:

Plamy z długopisu
Plamy usuwamy octem spirytusowym lub spirytusem kosmetycznym. Plamę trzeba trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie wietrzymy i dokładnie płuczemy. Do usuwania takich zabrudzeń z ciała najlepszym środkiem jest pasta do zębów. Z materiałów skóropodobnych możemy usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka.

Plamy z pomadki do ust, szminki
Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścimy wywabiaczem do plam, a jeżeli barwnik nie rozpuści się trzeba zastosować alkohol metylowy, a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu.

Plamy z rdzy
Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. W tym przypadku trzeba uważać na delikatnie tkaniny. Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać. Plamę z rdzy można też usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym ( 1 łyżeczka kwasu na szklankę wody). Po wywabieniu dobrze wypłukać. 
Jeszcze innym sposobem na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać.

Plamy z żywicy
Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI, dostępnym w aptekach. Na koniec trzeba wyprać w wodzie z mydłem.

Plamy z gumy do żucia
Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci (aceton). Można też zamrozić a następnie zeskrobać ją. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Plamy z czerwonych soków owocowych
Plamy z czerwonych soków owocowych można wywabić posypując je dużą ilością soli i pocierając. Brudną sól trzeba strzepać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Pierzemy, gdy sól już będzie tylko biała.

Plamy z herbaty
Poplamione miejsca trzeba polać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy usuniemy 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Plamy z kawy i kakao
Świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Stare plamy zwilżamy i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym płuczemy i pierzemy w mydlanej wodzie.

Plamy z krwi
Plamę trzeba wyprać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama jest zaschnięta, trzeba ją długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec w proszku. Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest wyszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu. Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej.

Plamy ze smoły
Plamy takie nacieramy masłem lub gliceryną, zostawiamy na jakiś czas i spieramy. Można również do tego celu użyć benzyny. Gdy mimo to zostanie ślad, usuwamy go wodą utlenioną a następnie spieramy.

Plamy ze szpinaku
Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Nacieramy nim splamione miejsca.

Tłuste plamy i smary
Natrzeć zaplamione miejsce środkiem do mycia naczyń, a następnie wypłukać. Zatłuszczone miejsca możemy posypać kartoflanką (mąka ziemniaczana) i pozostawić na kilka minut i na koniec wyszczotkować. Możemy również przed praniem natrzeć szarym mydłem lub płynem do naczyń. Trudne do usunięcia plamy nacieramy alkoholem.

Plamy z tłuszczu
Posypać mąką, talkiem albo pianką morską (sepiolit) i poczekać aż naciągnie. Można również pod materiał podłożyć papierowy ręcznik, plamę zwilżyć benzyną od góry (z wierzchu) również papierowy ręcznik i kilka razy przeprasować żelazkiem. Na usuwanie plam ze swetrów i dzianin dobrze działa woda gazowana.

Plamy z wosku
Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać ręcznie w mydle. W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku.

Plamy z czarnej jagody
Usuwanie plam z czarnej jagody jest trudne. Najlepiej zastosować ocet. Tkaninę trzeba namoczyć w roztworze octowym przynajmniej na godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zaprać. Z materiałów lnianych można usunąć plamę mocząc przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wełny plamy usuwamy sokiem z cytryny. Usunąć plamy z jagód można też przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą.

Plamy z buraka
Żeby usunąć plamy z buraków trzeba natychmiast przetrzeć je mokrą gąbką lub wypłukać w zimnej wodzie i moczyć całą noc. Skuteczne jest też wtarcie nierozcieńczonego detergentu i wypłukanie. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Plamę z zaschniętych buraczków można usunąć płucząc ją w zimnej wodzie, a następnie posypać ich boraksem i pozostawić na około 8 godzin.

Jeśli żaden ze sposobów na usuwanie plam nie pomógł, można spróbować nanieść na plamę pastę do zębów, dać wyschnąć, a następnie wyszczotkować.