Jak szybko zapuścić włosy? Zacznij od diety

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym także na kondycję włosów. Niedobór określonych mikro- i makroelementów może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i spowalniać wzrost włosów, a nawet powodować ich wypadanie lub osłabienie. Aby włosy rosły, musimy dostarczyć mieszkom włosowym niezbędne substancje odżywcze. Podstawą jest oczywiście zbilansowanie jadłospisu i spożywanie jak najmniejszej ilości przetworzonych produktów. Zamiast nich stawiamy na te pokarmy, które zawierają dużo przeciwutleniaczy, fotzwiązków i witamin.

- Antyoksydanty są niezwykle ważnym składnikiem diety. Stres oksydacyjny jest bowiem związany z nasilonym wypadaniem włosów. W badaniach in vitro wykazano związek pomiędzy niedoborami antyoksydantów w diecie, a wystąpieniem łysienia androgenowego. W przypadku suplementacji należy być ostrożnym, gdyż nadmiar antyoksydantów może wręcz generować powstawanie reaktywnych form tlenu nasilających przebieg procesów zapalnych w organizmie. - mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii

Pamiętajmy też o dostarczeniu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Jak podkreśla Anna Mackojć, kluczowe jest zwłaszcza białko, ponieważ jedno z nich – keratyna – jest głównym budulcem włosa i odpowiada bezpośrednio za utrzymanie odpowiedniej struktury. Warto postawić również na naturalne suplementy. Zalecamy picie suszonej pokrzywy, skrzypu, siemienia lnianego czy łyżki oleju lnianego dziennie. W przypadku oleju bardzo ważne jest, aby był przechowywany w lodówce.

Jak zapuścić włosy? Regularnie rób peeling skóry głowy

Ostatnio mówią o nim wszyscy – i nie bez powodu. Peeling trychologiczny to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, niezbędnych do utrzymania włosów i skóry głowy w dobrej kondycji. Ma ogromny wpływ także na wzrost włosów. Pomaga bowiem zadbać o cebulki, których kondycja warunkuje pojawianie się nowych włosów oraz to, jak szybko rosną. Peeling skóry głowy służy oczyszczeniu powierzchni skalpu z martwych komórek naskórka, które często „blokują” włosom możliwość wydostania się na zewnątrz – i tym samym ograniczają ich wzrost. Połączony z masażem, pobudza także mikrokrążenie w skórze głowy, usprawniając wydalanie toksyn i poprawiając ukrwienie. Cebulki są dzięki temu lepiej dotlenione i odżywione.

W pielęgnacji skóry głowy pomóc mogą również wcierki i masaże. Dobrze sprawdzi się tu olej rycynowy albo gotowe mieszanki olejów przeznaczone do tego celu. Skórę głowy masuj delikatnie opuszkami palców przez kilkanaście minut.

Zobacz też: Peeling trychologiczny - najlepszy sposób na wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Jak go zrobić?

Jak szybko zapuścić włosy? Dopasuj pielęgnację

To właśnie w tym obszarze popełniamy najwięcej błędów. Przeciążamy włosy zbyt dużą ilością produktów stylizacyjnych, wysuszamy je stylizacją na gorąco i nie dbamy o podstawową ochronę. Tymczasem wystarczy podejść do pielęgnacji włosów wieloetapowo, tak jak do dbania o skórę. Jeśli chcesz szybko zapuścić włosy, stosuj kosmetyki, które przyspieszą naturalny porost. Specjalistyczna linia H Pharmaceris bazuje na naturalnych czynnikach wzrostu FGF oraz kofeinie. Preparaty stymulujące działają dwukierunkowo: wydłużają cykl życia włosa, zatrzymując wypadanie - i aktywują geny uśpionych mieszków włosowych do wzrostu całkowicie nowych włosów.

Jeśli codziennie suszysz, prostujesz lub podkręcasz włosy, na początek zadbaj o odpowiednią termoochronę. Na rynku jest mnóstwo produktów, które zabezpieczają pasma przed wysoką temperaturą, przy okazji ułatwiając stylizację i zwiększając trwałość fryzury.

- Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana indywidualnie, ponieważ problemy skóry głowy u każdego są inne. Zależą przede wszystkim od prowadzonego trybu życia, diety, gospodarki hormonalnej i mogą różnić się w zależności od pory roku. Po wakacyjnych kąpielach słonecznych włosy wymagają natychmiastowej regeneracji, ale jesień i zima również nie sprzyjają włosom. Są jednak rośliny, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji, zarówno w składzie preparatów, których używamy jak i indywidualnych terapiach. - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Należą do nich m.in. pokrzywa, łopian, koniczyna czerwona czy skrzyp polny. Aby chronić cebulki unikaj też mocnego szczotkowania włosów oraz upinania ich w ciasne koczki i kucyki.

Jak zapuścić włosy? Zadbaj o końcówki

Rozdwajające się końcówki to główny powód dla którego wydaje nam się, że włosy nie rosną. Końcówki robią się kruche i łamią się podczas czesania, stąd wrażenie że włosy „stoją w miejscu”. Jeśli widzisz, że końcówki się rozdwajają to nie masz innego wyjścia niż ich obcięcie. Umów się do fryzjera, obcinanie włosów domowymi nożyczkami nie jest dobrym pomysłem, bo takie narzędzie zniszczy je jeszcze bardziej. Aby końcówki nie rozdwajały się ponownie zadbaj o nie wyjątkowo. Po każdym myciu wcieraj w nie olejek lub serum do końcówek. Zadbaj tez o to, aby się nie przesuszały – unikaj suszenia suszarką, prostownic czy lokówek oraz nadmiernego eksponowania ich na słońcu. Także farbowanie, szczególnie rozjaśnianie sprzyja przesuszeniu.

Pomyśl też o zabiegach anti-aging

Tak, to nie pomyłka. Zabiegi odmładzające dotyczą nie tylko skóry na twarzy – ale również skóry głowy i włosów. Niestety, ten obszar – choć większość z nas o tym nie myśli – również się starzeje, a skutkiem tego procesu jest osłabienie, przerzedzenie i wypadanie włosów. Odmładzanie włosów wygląda nieco inaczej niż w przypadku zabiegów na twarz. Polega to głównie na przywracaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zaburzony przez różne czynniki (zła dieta, stres, niektóre leki). Pod wpływem ich działania, czas anagenu – czyli aktywnej fazy wzrostu włosa – skraca się. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na przywrócenie właściwego czasu wzrostu włosów jest np. terapia proteoglikanami.

- Proteoglikany wyrównują fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo mają wpływ na aktywację komórek macierzystych w mieszkach włosowych, aby finalnie zapoczątkować fazę anagenu. Suplementacja proteoglikanami polecana jest w terapii każdego typu łysienia, gdyż skutecznie wydłuża fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo bezpośrednio wpływają na rozpoczęcie fazy anagenu w uśpionych mieszkach włosowych. Na rynku są już dostępne preparaty wykorzystujące siłę proteoglikanów, które możemy stosować w terapiach domowych. - wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Korzystając z kuracji anti – aging i innych nowoczesnych rozwiązań, możemy nie tylko spowolnić proces starzenia się włosów, ale również przyspieszyć ich wzrost.