Sterta naczyń w zlewie, kuchenny parapet uginający się pod ciężarem różnego rodzaju papierów, ubrania leżące na sofie, dziecięce zabawki zalegające na podłodze… Tak wygląda Twoja domowa rzeczywistość? Cóż, legendarna amerykańska pani domu Martha Stewart ma na to kilka sposobów.

DODAJ SPRZĄTANIE DO SWOJEGO PLANU DNIA

To z czasem wejdzie ci w nawyk, jednak od czegoś trzeba zacząć. Włącz małe sprzątanie do swojej codziennej rutyny. 20 do 30 minut wystarczy, żeby dobrze posprzątać wybrane miejsce w domu. Nie próbujcie porządkować  całego miejsca jednego dnia, to może skutecznie zniechęcić.

POWIĘKSZ SWOJĄ PRZESTRZEŃ

Jeśli pozbędziemy się w skuteczny sposób stert gazet, dokumentów i listów uporządkujemy sobie przestrzeń również w naszej głowie. Będziemy się czuć lepiej psychicznie i emocjonalnie. Zaopatrzcie się w pudełka mniejsze i większe, najlepiej jeśli będą miały przegródki, i postawcie je w mało widocznym miejscu.

Zacznij organizację od największej sterty. Potem stopniowo przechodź do najmniejszych. Jak zmniejszyć ilość papierów? Może spróbuj subskrybować magazyny online, które nie zajmują miejsca w domu, a codzienne gazety wrzucajcie wieczorem do kosza z produktami do recyklingu.

 

SEGREGUJ I JESZCZE RAZ SEGREGUJ

Każda rzecz w Twoim domu powinna mieć swoje miejsce. Nieważne czy są to produkty, których używasz czy takie, które po prostu darzysz sentymentem. Szafa, kosz na drobiazgi, podpisane kartony w garderobie lub piwnicy to jest Twój cel doskonały. Nie kosztuje wiele wysiłku, a dzięki temu Twoje życie może być łatwiejsze.

POZBĄDŹ SIĘ BEZ SENTYMENTÓW

Posprzątanie w swojej garderobie raz wystarczy na kilka następnych miesięcy? Niemożliwe? A jednak ta teza może się sprawdzić. Wymaga ona jednak totalnego czyszczenia. Zatrzymaj tylko te rzeczy, które naprawdę nosisz w ciągu tygodnia lub które z jakiegoś powodu bardzo dobrze Ci się kojarzą. Wyrzuć wszystkie pozostałe albo po prostu oddaj na cele charytatywne.