Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strój na rozmowę o pracę jest pierwszą rzeczą, jaką ocenia rekruter. Spotkanie rekrutacyjne należy traktować jako sytuację służbową, a taka okazja, w każdym przypadku, zobowiązuje cię do zachowania elegancji i skromności. Oczywiście, twoje ubranie powinno być dopasowane do charakterystyki stanowiska, na które aplikujesz, ale powyższe dwie zasady obowiązują na każdym szczeblu, nawet menedżerskim - twój strój nie powinien bowiem sugerować, że starasz się przejąć kontrolę nad sytuacją. 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną: zasady

O ile ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien odpowiadać specyfice stanowiska, to jednak nie w każdej sytuacji należy odbierać tę zasadę w sposób dosłowny. To, że ubiegasz się o pracę w start-upie, nie oznacza, że powinnaś założyć na rozmowę kwalifikacyjną strój typu smart casual, o ile twój przyszły pracodawca nie zaznaczył w ogłoszeniu, że na spotkaniu obowiązuje strój codzienny. Oczywiście, jest bardzo prawdopodobne, że osoba prowadząca rekrutację przywita cię w jeansach i T-shircie, ale to jej przywilej, nie twój.

Twoim zadaniem jest zaprezentowanie się z jak najlepszej strony, a zrobisz to okazując szacunek rozmówcy. Zatem, odpowiednia będzie kreacja typu business casual, ale jeżeli masz problem z jej skompletowaniem, bardziej elegancki strój też nie będzie nietaktem. Pamiętaj, lepiej przesadzić w stronę elegancji niż w kierunku nadmiernego luzu. W przypadku dużych korporacji sprawa jest prosta - odpowiedni będzie wyłącznie strój biznesowy, bowiem w takich miejscach, zasady kompletowania ubioru są najczęściej sztywno określone.

Bez względu na specyfikę stanowiska, warto pamiętać o zasadach, które są uniwersalne dla tego typu sytuacji. Powinnaś mieć więc:

  • zakryty lub niewielki dekolt,
  • zakryte ramiona (dotyczy to także pory letniej),
  • częściowo zakryte nogi (spódnica nie może być krótsza niż do kolan),
  • stylizację w stonowanej, oficjalnej kolorystyce - czerń, biel, szarość, granat i beż należy traktować jako "pewniaki", ale odpowiednie będą też nieco jaśniejsze odcienie koloru niebieskiego oraz brązy i delikatna kratka,
  • strój z tkaniny naturalnej, np. wełny, bawełny, czy jedwabiu, 
  • krój przylegający, ale nie obcisły,
  • obcas o maksymalnej wysokości 7 cm.

Warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej zasadzie - twój strój na rozmowę o pracę powinien być wygodny. Nie skupisz się na pytaniach rekrutera, jeżeli będziesz myśleć o dyskomforcie, jaki stwarza źle dobrany ubiór.

Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną

Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien wskazywać na profesjonalizm. Dobrze dobrana sukienka idealnie wywiąże się z tego zadania - to nieodłączna część biznesowego outfitu, ale tylko pod warunkiem, że spełnia określone wymagania.

Zobacz także:

Po pierwsze - długość. Najlepszym wyborem będzie sukienka o długości midi, oczywiście w połączeniu z rajstopami. Odsłonięte nogi to spory nietakt w sytuacji służbowej.

Po drugie - dekolt. Nie powinien być odsłonięty, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką dużego biustu. I tu wcale nie chodzi wyłącznie o to, że możesz rozpraszać rekrutera - duży dekolt na rozmowie o pracę może sugerować, że jesteś osobą nietaktowną, a więc ostateczne działać na twoją niekorzyść.

Po trzecie - fason. Odkryte ramiona (również latem) i zbyt oversize'owy krój zdecydowanie odpadają. Wybierając się na rozmowę o pracę należy założyć sukienkę dopasowaną (ale nie obcisłą) z długim rękawem lub takim, o długości 3/4, bądź 7/8. Taka sukienka będzie dobrym wyborem na spotkanie rekrutacyjne na stanowiska biurowe, ale jeżeli ubiegasz się o posadę wyższego szczebla, nie zapomnij o założeniu marynarki. Dobrze sprawdzi się elegancki model tweedowy.

Na sukienkę mogą zdecydować się też osoby aplikujące na stanowisko kreatywne. W takiej sytuacji dozwolony jest nieco większy luz, ale wciąż niewykraczający poza granice elegancji. Dobrym wyborem będzie sukienka koszulowa, ale w stonowanym kolorze. I pamiętaj - na rozmowę o pracę lepiej nie zakładaj pierwszej lepszej poliestrowej sukienki z sieciówki. Zamiast niej kup sobie porządną sukienkę, wykonaną z dobrego materiału, która sprawdzi się nie tylko na rozmowie o pracę, ale również na rodzinną imprezę, czy wyjście do teatru. 

Kolekcję w duchu day-to-night look (w których będziesz świetnie prezentować się w pracy i po pracy) zaprezentowała ostatnio Anna Lund. Nasz wzrok przyciągnęły szczególnie kobiece sukienki o klasycznych fasonach. Wśród jesienno-zimowych propozycjach brandu znalazały się również idealnie skrojone koszule, które zdecydowanie chciałybyśmy mieć w swoich garderobach.

fot. mat. prasowe Anna Lund

(Nie tylko) na rozmowę o pracę założyłybyśmy również model Thais polskiej marki madelle. To sukienka o kroju szmizjerki wykonana z gładkiej wełny ozdobiona białym jedwabnym kołnierzem z falbanką. 

fot. mat. prasowe madelle.

Jaka spódnica na rozmowę kwalifikacyjną?

Prosta, elegancka, ale stylowa i modna spódnica to must-have w szafie każdej z nas. Jest idealna nie tylko na wyjście z przyjaciółmi, ale też na rozmowę kwalifikacyjną. Wielbiciele romantycznych stylizacji mogą postawić na plisowaną spódnicę. Robi ona ogromne wrażenie i świetnie wygląda zarówno z t-shirtami jak i elegancką bluzką.  

Innym dobrym wyborem będzie spódnica ołówkowa. Zwłaszcza, jeśli ubiegasz się o prace w biurze czy innym miejscu ze sztywnym dress codem. Wygląda bardzo profesjonalnie, szczególnie model midi i w połączeniu z klasyczną, białą koszulą. Nie polecamy za to długości maxi, ponieważ może wyglądać zbyt masywnie, szczególnie jeśli wybierzesz model z ciężkiego materiału.  

Garnitur damski na rozmowę kwalifikacyjną

W niektórych sytuacjach strój na rozmowę kwalifikacyjną musi dosłownie emanować biznesową elegancją. Dotyczy to ubioru osób, które ubiegają się o wszystkie wysokie stanowiska w korporacyjnej hierarchii. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie właśnie garnitur. Jaki?

Taki, o klasycznym kroju i w stonowanym kolorze, wskazuje na profesjonalizm i pewność siebie, dlatego jest doskonałym wyborem dla pań aplikujących na stanowisko dyrektorskie lub kierownicze. W nieco mniej klasycznym wydaniu i kolorystyce jest odpowiedni dla osób ubiegających się o stanowisko kreatywne

Perfekcyjnie skrojoną, wełnianą marynarkę z dopasowanymi do niej spodniami znalazłyśmy w portfolio polskiej marki Line. Duet tworzy prosty, ponadczasowy i niezwykle stylowy zestaw - założysz go niejeden raz i nie tylko na rozmowę o pracę.

fot. materiały prasowe Line 

Koszula / bluzka na rozmowę kwalifikacyjną

Koszula, czy elegancka bluzka to klasyczny, a jednocześnie najbardziej uniwersalny element stroju na rozmowę o pracę. Można ją zestawiać ze spodniami, spódnicami i z kostiumami. Nadaje się dla osób, które ubiegają się o niskie lub wysokie stanowiska. Sprawdzi się na rozmowie w firmie, w której nie obowiązuje ścisły dress code, ale także w takiej, w której przestrzegane są restrykcyjne zasady w kwestii stroju. Jeżeli zatem brakuje ci pomysłu na ubiór na rozmowę o pracę, biała koszula na pewno sprawdzi się bardzo dobrze.

Zwróć uwagę na krój. Koszula nie powinna się marszczyć, nie może też rozchodzić się na biuście. W zestawieniu z klasycznymi spodniami lub z ołówkową spódnicą będzie odpowiednim wyborem dla osób aplikujących na stanowisko biurowe - sekretarki lub księgowej. Jeżeli jednak ubiegasz się o pracę na wyższym szczeblu, nie zapominaj o marynarce. 

Koszul szukajcie oczywiście w kolekcjach marek, których są wręcz znakiem rozpoznawczym. Świetne modele znajdziecie m.in. w najnowszej kolekcji marki Wólczanka. W tym sezonie brand stawia nie tylko na klasyczną na biel, ale również na wyraziste i dynamiczne odcienie niebieskiego oraz granatu, które idealnie łączą się z beżem. To świetne zestawienie, które sprawdzi się nie tylko podczas rozmowy o pracę.

fot. mat. prasowe Wólczanka

Spodnie na rozmowę kwalifikacyjną

Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi podkreślać kompetencje i wskazywać na te cechy twojego charakteru, które są pożądane w oczach pracodawcy. W większości przypadków, spódnica będzie lepszym wyborem niż spodnie, bowiem w powszechnej opinii, tak ubrane kobiety wzbudzają większe zaufanie i cieszą się większym autorytetem. Nie znaczy to jednak, że eleganckie spodnie o klasycznym kroju trzeba z góry skreślić.
 

Modele w kant, zestawione z białą koszulą, dobrze sprawdzą się na rozmowie o pracę biurową. Jeżeli ubiegasz się o pracę w branży finansowej, np. w banku, koniecznie załóż pasującą marynarkę. Postaw na model sięgający za kostkę. Jeżeli zamierzasz założyć buty na obcasie, nogawki powinny dotykać przedniej części buta.

Marynarka na rozmowę o pracę 

Marynarka dodaje elegancji każdej służbowej stylizacji. To właśnie ten element, który wysuwa się na pierwszy plan. Idealnie pasuje do ołówkowej spódnicy, do spodni, a nawet do sukienki. Jest niezwykle pożądana w nieco chłodniejsze dni, bez względu na charakter stanowiska, o które się ubiegasz. Uwaga, jeżeli złożyłaś aplikację na posadę kierownika lub dyrektora, marynarka jest obowiązkowym elementem outfitu, nawet latem.

Jeansy na rozmowę o pracę - tak czy nie?

Jak się pewnie domyślasz - są dozwolone, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko w określonym stylu - klasyczne, czarne lub granatowe, bez przetarć, nadmiaru kieszeni zestawione z elegancką marynarką i koszulą. 

Jakie buty i torebkę wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Często nasze dodatki przyciągają uwagę bardziej niż sama stylizacja. Chociaż może wydawać się to nieistotne, odpowiednie buty i torebka również mają znaczenie, jeśli chodzi o strój na rozmowę o pracę. Podobnie jak w przypadku innych elementów, wszystko zależy od pracy, o jaką się ubiegasz. Dalej należy jednak pamiętać o schludności, szyku i stylu.  

Jeśli nie wiesz na jakie buty i torebkę się zdecydować, w takiej sytuacji zawsze warto postawić na klasykę i minimalizm. Zwłaszcza, jeśli twoja rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w biurze, kancelarii czy szkole. Pamiętaj, prostota nigdy nie wychodzi z mody. Możesz więc założyć np. czarne czółenka na delikatnym obcasie, albo postawić na modne, proste mokasyny - czarne lub beżowe.

Mnóstwo świetnych modeli znajdziecie w najnowszej kolekcji polskiej marki Nessi. Buty charakteryzuje nie tylko jakość (są ręcznie szyte z włoskich skór), ale również wygoda, którą zdecydowanie docenicie podczas ważnego, biznesowego spotkania. Wśród jesienn-zimowych propozycji brandu znalazły się m.in. ich flagowe mokasyny z wyprofilowaną grubą podeszwą, które dopełnią wiele waszych stylizacji.

fot. mat. prasowe Nessi

Jeśli chodzi o torebkę, na każdej rozmowie o pracę dobrze prezentować się będzie klasyczny skórzany model w mniejszym rozmiarze. Unikaj za to sporych rozmarów toreb w krzykliwych, neonowych kolorach. Genialne w swojej prostocie torebki tworzy polska marka Lobos. Model Mini Q Driftwood skradł nasze serca. Jesteśmy pewne, że z przyjemnością zabrałybyście go nie tylko na rozmowę o pracę.

Dodatki i makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

Ze strojem na rozmowę kwalifikacyjną muszą korespondować dobrane dodatki. Biżuteria? Tak, ale subtelna (eksponowanie statusu majątkowego w trakcie spotkania o pracę nie jest dobrym pomysłem). W tym zakresie warto postawić na absolutny minimalizm. Nie zapomnij o zegarku, który jednoznacznie wskazuje na punktualność i nie jest to tylko oklepany frazes.

Niezwykle istotny jest też odpowiednio wykonany makijaż. Pamiętaj, także w tym temacie wskazana jest subtelność. Makijaż powinien delikatnie podkreślać twoją urodę, nie dominować nad naturalnością. Warto zrezygnować z silnego matowania cery i z konturowania. Niedoskonałości skutecznie zatuszuje krem BB albo korektor. Policzki delikatnie muśnij różem - doda ci to zdrowego blasku. Oczy i usta podkreśl naturalnymi kolorami. Dobrze sprawdzą się odcienie brązu i różu.  

Rozmowa o pracę online - jak się ubrać?

Na rozmowę o pracę musimy założyć pełen strój, w tym także spodnie. To, że łączymy się z rekruterem z domu, nie zwalnia nas z obowiązku założenia odpowiedniej, adekwatnej do sytuacji stylizacji. Jeśli zdarzy się, że w czasie call'a będziemy musieli wstać od komputera, nasz rozmówca z pewnością zauważy, że niedostatecznie zadbaliśmy o wygląd. Oczywiście nie musisz zakładać szpilek, ale ważne, żeby na twoich stopach były buty, np. wygodne mokasyny. 

Podobnie jest z makijażem i fryzurą - o to powinnyśmy zadbać dokładnie tak, jak zrobiłybyśmy to na spotkanie face to face.

Zatem - (prawie) wszystkie powyższe porady, dotyczące idealnego stroju na rozmowę o pracę, obowiązują także podczas rozmowy kwalifikacyjnej online.