Specjalista radzi: Magdalena Makarewicz-Wujec, dietetyk w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie

W czosnku występują związki siarkowe, które mają bardzo silne działanie bakteriobójcze. Osiągają one wysokie stężenie w wydychanym powietrzu - stąd tak wysoka skuteczność czosnku w leczeniu infekcji układu oddechowego.
Również miód skutecznie hamuje rozwój wielu szczepów bakteryjnych. Za takie jego działanie odpowiedzialny jest nadtlenek wodoru, powstający w miodzie, gdy rozcieńczymy go wodą. Należy tylko pamiętać, by nie dodawać miodu do gorących napojów - powoduje to utratę jego zdrowotnych właściwości.
Innym środkiem leczniczym popularnym od wieków jest syrop malinowy. Już w XVI w. był on używany jako środek wzmacniający. W medycynie ludowej owoce malin były stosowane jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Syrop i sok z malin są często stosowane w leczeniu przeziębienia i grypy. Zawierają one stosunkowo dużo witaminy C (31 mg w 100 g produktu), która jest bardzo pomocna w leczeniu przeziębienia. Uważa się, że maliny mogą też pomagać w leczeniu niestrawności i biegunki.
Podczas przeziębienia warto włączyć do jadłospisu również inne produkty bogate w witaminę C: cytrusy, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, owoce kiwi oraz soki cytrusowe, a także sok z czarnej porzeczki.