Jak przyspieszyć poród: cierpliwość

Jak wywołać poród w sytuacji, kiedy wyznaczony przez lekarza termin minął, a twój maluszek ciągle nie wykazuje chęci przyjścia na świat? Doskonale rozumiemy, że okres ciąży, szczególnie jego ostatnie etapy są niezwykle dużym obciążeniem dla organizmu przyszłej mamy. Jednakże należy pamiętać, że jedynie około 5 procent kobiet rodzi dokładnie w terminie wyznaczonym przez lekarza. Pozostałe porody dochodzą do skutku w terminie dwóch tygodni przed lub po tym czasie.

Każdy maluszek rośnie w swoim własnym, indywidualnie określonym tempie, a podawany termin porodu służy celom czysto orientacyjnym. Zdarzają się malce, które są gotowe do przyjścia na świat już w 38. tygodniu od zapłodnienia, ale też takie, które potrzebują 4 tygodni więcej. Nie należy w tym szukać powodów do zmartwień.

Dzień umownej daty porodu to doskonały czas na odwiedziny u lekarza prowadzącego ciążę i wykonanie badań pomagających określić, czy życiu i zdrowiu dziecka nic nie zagraża. Jeśli wszystko będzie w porządku, to lekarz odeśle kobietę do domu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż od tego czasu mogą być konieczne codzienne wizyty u specjalisty, aby na bieżąco monitorować stan dziecka i przygotowanie organizmu przyszłej mamy do porodu. Jeśli po upływie dwóch tygodni od wyznaczonego porodu, ten nie nastąpi, lekarz będzie skłonny podjąć decyzję o konieczności wywołania przyjścia pociechy na świat.

Jak przyspieszyć poród: ograniczone zaufanie

Kobiety chcące przyspieszyć poród często przeszukują Internet w celu znalezienia złotych rad na temat podejmowania skutecznych prób wywoływania porodu w domu. Najczęściej można znaleźć informacje o tym, iż wzmożony ruch i aktywność fizyczna wspomoże poród. Zdecydowanie nie należy podążać tą drogą!

Dla wielu kobiet okres kilku miesięcy przed planowanym porodem jest czasem, kiedy te rezygnują z uprawiania dużej aktywności fizycznej, ponieważ znacząco utrudnia im to rosnący brzuszek oraz znaczny wzrost odczuwanego zmęczenia. Dźwiganie, wieszanie firanek, chodzenie po drabinie, mycie okien i bieganie mogą źle wpłynąć na zdrowie, a nawet życie przyszłej mamy oraz jej pociechy.

Nie należy również całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Dłuższy, spokojny spacer pozwoli nie tylko dotlenić organizm, ale też poprawi krążenie. Oprócz tego ruchy miednicy pomagają dziecku na odpowiednie ułożenie się przed porodem. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku również grawitacja. Obniżające się w łonie matki dziecko uciska na szyjkę macicy i przygotowuje ją do porodu. Ruch wspomaga wydzielanie endorfin, które skutecznie przyczyniają się do poprawienia nastroju.

Chodzenie zalecane jest przez cały okres ciąży. Pozwala zachować formę, która pozwoli na szybsze wyjście z okresu połogu. Chodzenie w trakcie trwania samego porodu, może znacząco usprawnić ten proces.

Zobacz także:

Jak przyspieszyć poród: seks i masaż sutków

Seks jest najlepszą odpowiedzią na pytanie: „Jak naturalnie przyspieszyć poród?” Lekarze nie bez powodu zalecają powstrzymywanie się od aktywności seksualnej przez ostatnie półtora miesiąca przed planowanym porodem. Potrafi on bowiem mocno przyspieszyć przyjście na świat naszego potomka. W spermie mężczyzny znajdują się prostaglandyny, które znajdując się w pobliżu szyjki macicy powodują jej dojrzewanie, zwiększenie rozwarcia i prowokują do skurczy.

Seks, oprócz bycia skutecznym sposobem na przyspieszenie porodu, również doskonale sprawdzi się w roli masażu, który złagodzi bóle i wywoła poród.

Zdecydowanie odradza się uprawiania seksu w przypadku ciąży zagrożonej. Współżycie w trzecim trymestrze przy ciąży zagrożonej, może skutkować poronieniem.

Macica ulega skurczom także na skutek masażu brodawek piersiowych. Dzieje się tak, ponieważ podczas stymulacji sutków i ich okolic do układu krwionośnego przedostaje się oksytocyna. Posiada ona działanie stymulujące skurcze macicy. Oksytocyna jest na tyle skutecznym hormonem przy wywoływaniu przenoszonych porodów, że stosuje się ją w szpitalach położniczych w postaci kroplówek.

Jak przyspieszyć poród: akupunktura i akupresura

Kolejną odpowiedzią na pytanie: „Co może przyspieszyć poród?” jest stosowanie akupunktury oraz akupresury. Te starożytne techniki masażu nie znalazły jednak naukowego potwierdzenia o swojej skuteczności. Pewne jest jednak, iż nie przynoszą one szkody ani matce, ani dziecku, oczywiście o ile są wykonywane w prawidłowy sposób i przez wykwalifikowaną osobę.

Jeśli przyszły tata chciałby spróbować swoich sił w akupresurze na ciele przyszłej mamy, warto, aby masował jej odcinek lędźwiowy kręgosłupa, barki oraz punkty akupresurowe na ciele:

  • zagłębienie między kciukiem i palcem wskazującym dłoni,
  • wgłębienie na szczytach ramion,
  • kostki,
  • podeszwy stóp,
  • paluch stopy po stronie zewnętrznej.

 

Do takiego masażu poleca się używać olejek szałwiowy, który pobudza i wzmacnia skurcze macicy.

Jak przyspieszyć poród: ciepła kąpiel

Przyspieszyć poród można również poprzez ciepłą kąpiel lub prysznic. Woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ grozi to niebezpiecznym podniesieniem ciśnienia krwi. Woda podczas porodu oraz przed nim uśmierza ból, uspokaja, rozluźnia i relaksuje. Niestety kąpiel może przynieść również skutek odwrotny do zamierzonego, a więc zwolnic lub całkowicie zahamować akcję porodową. Warto pamiętać, aby nie przebywać w wodzie cieplejszej niż 37 stopni Celsjusza i aby kąpiel nie była dłuższa niż 30 minut. Idealnym połączeniem dla wody będzie kilka kropel olejku szałwiowego.

Jak przyspieszyć poród: herbatka z liści malin

W przypadku ciąży po terminie w przyspieszeniu porodu może znacząco pomóc herbatka z liści malin. Należy wypijać herbatę jedynie z liści, nie owoców tego krzewu. Wykazuje ona działanie naskurczowe. Napar przyda się także po porodzie, ponieważ przyspieszy obkurczanie się macicy. Dobrze trzy razy dziennie pić napar przyrządzony z około 2 łyżek suszonych liści malin i zalanych 250 mililitrami gorącej wody. Picie tej herbatki zaleca się nie tylko od dnia planowanego porodu, ale też od 38. tygodnia ciąży.

Jak przyspieszyć poród: olejek z wiesiołka

Przed planowanym terminem porodu, a dokładnie około 34. tygodnia ciąży przyszła mama może używać oleju z wiesiołka. Zaleca się jego picie dwa razy dziennie w dawkach 500 mg. Olejek z wiesiołka posiada kwas gamma-linolenowy, który jest przetwarzany przez organizm do postaci prostaglandyny. Jej zadaniem jest rozwieranie szyjki macicy, czego bezpośrednim skutkiem jest przyspieszenie porodu.

Jak przyspieszyć poród: lewatywa i olej rycynowy

Skutecznie wywoływać poród można również poprzez aktywne oddziaływanie na przewód pokarmowy ciężarnej kobiety. Metody te jednak należy stosować jedynie po upływie terminu planowanej akcji porodowej oraz pod ścisłą kontrolą i na zalecenie lekarza oraz pod czujnym okiem położnej.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów wywołujących skurcze macicy jest zastosowanie lewatywy głębokiej. Do niedawna była ona przymusowo stosowana przed każdym porodem naturalnym, dzisiaj można jej się poddać dobrowolnie. Lewatywa zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań zakaźnych u noworodka oraz ułatwia mu wydostanie się na świat, ponieważ przyczynia się do usunięcia złogów kału z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kolejnym sposobem na przyspieszenie porodu jest zastosowanie olejku rycynowego. Powinien on być wykorzystywany pod kontrolą lekarza i jedynie na jego zalecenie. Chociaż stosuje się go od stuleci, to do dnia dzisiejszego nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego wpływa on korzystnie na wywołanie porodu. Aby spowodować rozpoczęcie akcji porodowej wypija się rano jedną łyżkę stołową olejku rycynowego i powtarza ten zabieg co dwie godziny. Z uwagi na nieprzyjemny smak, można mieszać olejek z dowolnym sokiem.