Co to jest cellulit? 

Cellulit to nagromadzony pod skórą tłuszcz, który naciska na nią od wewnątrz, co powoduje tworzenie się grudek, czyli widocznych gołych okiem wgłębień i guzków. Cellulit pojawia się w obszarach ciała, które z natury mają predyspozycje do gromadzenia podskórnej tkanki tłuszczowej – przede wszystkich ud i pośladków. Sytuację pogarsza fakt, że to właśnie na tych częściach siedzimy kilka lub kilkanaście godzin dziennie, co powoduje osłabione krążenie krwi. Tym samym produkty przemiany materii nie zostają w pełni usunięte z komórek. Cellulit nie wynika jednak wyłącznie z nagromadzenia się tłuszczu, ale także mocno indywidualnych predyspozycji, takich jak nasza gospodarka hormonalna czy struktura samej skóry. 

Dlaczego cellulit mają przede wszystkim kobiety?

Niestety tkanka łączna kobiet jest uformowana w sposób sprzyjający powstawaniu cellulitu. Panie mają nie tylko mniejszą liczbę włókien łączących skórę z tkanką tłuszczową oraz mięśniami. Dodatkowo są one ułożone poziomo. Z kolei u panów włókna krzyżują się podobnie jak ogniwa łańcucha, komórki tłuszczowe są do nich mocniej “przytwierdzone”. Dzięki temu nawet duża ilość nagromadzonego tłuszczu nie formuje się w fałdki i dołki, ale pozostaje na "właściwym" miejscu. Z kolei w przypadku kobiet nadprogramowy tłuszcz łatwo przesuwa się ku skórze i formuje w grudki, co obserwujemy jako cellulit.

Trzeba zaznaczyć, że z cellulitem  zmagają się nie tylko osoby z nadwagą. Decydujące znaczenie mają indywidualne cechy naszego organizmu w tym wspomniana wcześniej gospodarka hormonalna. Ważnym czynnikiem jest na przykład estrogen, który stymuluje powstawanie i wzrost komórek tłuszczowych. Jeśli jest go za dużo, łatwiej o nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony obniżony poziom estrogenu może powodować osłabienie krążenia oraz spadek produkcji kolagenu. Mniej kolagenu w skórze pociąga za sobą zmniejszenie jej elastyczności i jędrności. Problemy z estrogenem mają swój początek zwykle po 20. roku życiu. Wtedy jego produkcja zaczyna spadać, czego kulminację stanowi okres menopauzy. 

Zobacz też: Liposukcja laserowa – ten zabieg wyszczupla, ujędrnia i odmładza. Jaka jest cena?

Czy możemy pozbyć się cellulitu? 

Prawda o cellulicie jest taka, że walczymy nie o jego całkowite usunięcie, ale zredukowanie jego widoczności. Dlaczego? Nie możemy ani zlikwidować wszystkich komórek tłuszczowych, ani w pełni zmienić sposobu, w jaki gromadzą się na naszych pośladkach czy udach. Ze względu na sposób zbudowania włókien, który wcześniej opisałyśmy, pewna część tłuszczu zawsze będzie tworzyć cellulit. Celem pielęgnacji czy zabiegów antycellulitowych jest więc ujędrnianie skóry, wygładzenie fałdek oraz zapobieganie powstawaniu nowych grudek. Musimy pogodzić się z tym, że ze względu na naszą kobiecą naturę – tłuszcz naturalnie formuje się w grudki, które mogą być mniej lub bardziej widoczne. 

Najlepsze zabiegi na cellulit

Pytanie, na które chcemy odpowiedzieć brzmi więc: jak zredukować cellulit? Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku metod. Najbardziej widoczne efekty dają profesjonalne zabiegi w studiach kosmetycznych. Polecamy w szczególności endermologię stosowana naprzemiennie z falami radiowymi. Endermologia polega na masażu podciśnieniowym, podczas którego rozbijane są podskórne złogi tłuszczu. Z kolei zabieg falami radiowymi podgrzewa skórę oraz tkanki pod nią, co przynosi kilka pozytywnych efektów: uszkadza włókna budulcowe pobudzając produkcję nowego kolagenu i elastyny, usprawnia krążenie krwi, przyspiesza procesu metabolizmu komórek. W efekcie tkanka zostaje lepiej odżywiona., dotleniona, oczyszczona, a skóra odzyskuje dawną jędrność i elastyczność.  

Świetne rezultaty w redukcji cellulitu daje również laseroterapia, czyli zabieg z wykorzystaniem wiązki światła, która dosłownie wypala wybrane fragmenty tkanki. To kontrolowane uszkodzenie skóry wywołuje podobna odpowiedź organizmu, jak w przypadku wcześniej wspomnianej endermologii oraz zabiegu z falami radiowymi. 

Zabiegi na cellulit przynoszą najlepsze efekty, jeśli wykonujemy je w serii. W wypadku endermologii i fal radiowych konieczne może być wykonanie od kilku do nawet kilkunastu zabiegów. Szybsze efekty przynosi laser frakcyjny – w tym wypadku zazwyczaj wystarczy maksymalnie 6 zabiegów. 

Zabiegi na cellulit – jak utrzymać efekty? 

Wykonanie serii kilku zabiegów nie wystarczy, aby zmniejszyć cellulit na stałe. Nawet spektakularnie wygładzona skóra szybko powróci do dawnego stanu, jeśli zaniedbamy codzienną, domową pielęgnację. 

Po pierwsze niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia na cellulit nie są skomplikowane, ale wymagają dużej regularności. Polegają przede wszystkim na unoszeniu nóg, przysiadach czy unoszeniu pośladków z maty. Po drugie rekomendujemy nawet codzienne masaże skóry. W przypadku cellulitu świetne efekty przynosi na przykład tani i prosty do przygotowania peeling kawowy. Zrobisz go z fusów po kawie i odrobiny oleju roślinnego (najlepiej tłoczonego na zimno i nierafinowanego). 

Skutecznym, domowym sposobem na cellulit jest też szczotkowanie na sucho. Ta metoda pobudza krążenie krwi i limfy, ujędrnia, ale także relaksuje. Niezwykle istotne jest jednak odpowiedni kierunek wykonywania masażu – zawsze w stronę serca. Polecamy długie, płynne ruchy szczotką ustawioną pod kątem 45°. 

Ostatnim aspektem walki z cellulitem jest zdrowa dieta. Posiłki powinny być oparte na warzywach, produktach pełnoziarnistych  i ewentualnie białym mięsie. Największymi wrogami gładkich ud i pośladków są wysoko przetworzonych przekąski i gotowe dania. Mowa o wszelkiego rodzaju chipsach, parówkach i słodyczach.