Co zrobić, kiedy seks przestaje być przyjemny?

Brak satysfakcji z seksu to poważny problem, który dotyczy bardzo wielu kobiet - w dodatku właściwie w każdym wieku. Powody mogą być różne, ale najczęściej sprawy zaczynają się komplikować po urodzeniu dziecka. Poszerzenie pochwy, obniżenie narządu rodnego, czy niewłaściwe zszycie krocza po porodzie to nagminny problem, który często jest później bagatelizowany przez ginekologów. Pacjentki, które zgłaszają się z tym do lekarza często są odsyłane z kwitkiem. „Tak już musi być” – słyszą w gabinecie i rezygnują z dalszych prób uporania się w problemem.

Tymczasem to nie tylko kwestia odczuwania przyjemności w trakcie stosunku. Dochodzą jeszcze sprawy estetyczne: wiele kobiet zaczyna się wstydzić swojego ciała, niektóre z nas przestają akceptować siebie. Często mamy też poczucie, że nie jesteśmy już atrakcyjne dla swoich partnerów. W efekcie zaczynamy unikać zbliżeń i zaniedbywać życie seksualne, a to z kolei może doprowadzić do kryzysów w związku. Co z tym zrobić?

Niewłaściwe zszycie krocza może być też przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM). Według najnowszych badań, problem ten dotyczy już nawet co trzeciej kobiety i wcale nie wiąże się wyłącznie z wiekiem. Oczywiście, w wieku okołomenopauzalnym wiotczenie miejsc intymnych nasila się, ale problem tzw. „luźnej pochwy” i wysiłkowego nietrzymania moczu coraz częściej dotyka także młodsze kobiety. Powodem może być ciąża i poród, ale również wyczynowe uprawianie sportów (np. podnoszenie ciężarów). Podatność na WNM zwiększają także nawracające infekcje dróg moczowych, nadwaga, palenie tytoniu, leki moczopędne, sedatywno-psychotropowe i alfa-blokery. Na szczęście to nie koniec świata.

Jak poprawić swoje życie seksualne?

Współczesna ginekologia przykłada coraz większą wagę nie tylko do leczenia kobiecych przypadłości, ale również komfortu życia (zwłaszcza tego seksualnego). Zmiany, które zachodzą po urodzeniu dziecka czy w wyniku urazów nie są nieodwracalne. Dziś praktycznie w kilkanaście minut można polepszyć jakość życia intymnego – i wcale nie trzeba poddawać się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym. Zabieg BTL Ultra Femme 360™ skutecznie rozwiązuje dwa najczęstsze problemy, z jakimi zmagają się kobiety po urodzeniu dziecka. Przede wszystkim zwiększa satysfakcję z seksu, poprzez obkurczenie ścian pochwy, a nieinwazyjny lifting zewnętrznych narządów płciowych zwiększa nawilżenie miejsc intymnych obkurczając wejście do przedsionka pochwy. To dodatkowo zmniejsza ryzyko infekcji i otarć, a do tego poprawia estetykę. Oprócz tego, zabieg BTL Ultra Femme 360™ rozwiązuje też problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?

Krótka, ośmiominutowa i nieinwazyjna procedura Ultra Femme 360™ jest zalecana młodszym kobietom, które z powodu ciąży i porodu odczuwają luźność pochwy. U dojrzałych kobiet w wieku okołomenopauzalnym intymny zabieg  jest wykonywany w celu obkurczenia i ujędrnienia wiotczejących tkanek pochwy oraz zewnętrznych narządów płciowych. Jeden trwa około 20 minut - w tym czasie fale radiowe ujędrniają przedsionek waginy, wargi sromowe większe, krocze i wzgórek łonowy. 

Zabieg BTL Ultra Femme 360™ zajmuje niewiele czasu (od 8 do 20 minut) i jest nieinwazyjny, dzięki czemu nie jesteśmy wyłączone z normalnego funkcjonowania i bezpośrednio po zabiegu możemy bez problemu wrócić do pracy. To skuteczna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych, takich jak labioplastyka czy perineoplastyka oraz innych zabiegów ginekologii estetycznej (np. z wykorzystaniem lasera).

Na czym polega zabieg BTL Ultra Femme 360™?

Zabieg BTL Ultra Femme 360™ wykorzystuje trzy technologie:

  • Radiofrekwencję – czyli rodzaj energii, która podnosząc temperaturę leczonej tkanki do 40-45 stopni Celsjusza, wywołuje natychmiastowe kurczenie się zwiotczałych i poluzowanych włókien kolagenowych, z których zbudowane są ściany pochwy. To ważne, ponieważ prawidłowo skręcone i dobrej jakości włókna kolagenowe (sprężyste) zapewniają pochwie dużą rozciągliwość, ale i kurczliwość. Podczas ciąży i z wiekiem struktura ścian pochwy rozluźnia się. Radiofrekwencja już w trakcie zabiegu  natychmiastowo skręca poluzowane włókna podporowe.

Lekki stan zapalny, wywołany przez podgrzanie tkanek powyżej 40 stopni Celsjusza, pobudza organizm do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Im więcej białek podporowych, tym większa jest jędrność i elastyczność pochwy. W ciągu kilku miesięcy po zabiegu tkanki budujące narządy płciowe kobiety zagęszczają się, wzrasta ich jędrność i elastyczność, co daje  dalszy wzrost satysfakcji seksualnej.

  • Ultradźwięki - znacząco zwiększają one penetrację fal radiowych i umożliwiają dotarcie energii do głębszych warstw.
  • Ogrzewanie wolumetryczne 360° - dzięki niemu większa ilość energii dociera do tkanki docelowej.