Mięśnie dna miednicy - to one odpowiadają za orgazm

Mięśnie dna miednicy, niewielkie i ukryte głęboko w ciele, mają ogromne znaczenie dla komfortu naszego życia. Odpowiadają one za prawidłowe położenie narządów miednicy mniejszej oraz działanie układów: moczowego, pokarmowego i płciowego. Choć są niewielkie i ruszają się w niewielkim stopniu w porównaniu do mięśni nóg czy rąk, są  potrzebne w czynnościach fizjologicznych oraz seksualnych. Niestety, wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy tracą elastyczność, co często powoduje trudności z utrzymaniem moczu. Ale to nie tylko problem seniorek. Osłabione mięśnie utrudniają życie również młodym kobietom, na przykład tym, które aktywnie uprawiają sporty związane z podnoszeniem ciężarów – a także tym, które urodziły dziecko. W trakcie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się, a dodatkowym obciążeniem  jest dla nich poród naturalny, zwłaszcza gdy waga noworodka przekracza 4 kg. Nic dziwnego, że młode mamy często skarżą się na mało satysfakcjonujące życie seksualne. Rozluźnione mięśnie dna miednicy powodują, że przestajemy czerpać przyjemność ze stosunku, a osiągnięcie orgazmu staje się tylko mglistym wspomnieniem. Do tego często u świeżo upieczonych mam dochodzi problem wysiłkowego nietrzymania moczu, który ujawnia się podczas aktywności fizycznej, a nawet przy kichaniu, kaszlu czy intensywniejszym śmiechu.

Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy po porodzie?

Tak, jak każde inne mięśnie - te również wymagają regularnego treningu. Większość z nas słyszała o ćwiczeniach Kegla, jednak mało która z nas faktycznie stosuje je na co dzień. Najczęściej zaś przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, gdy problem trzeba leczyć, a nie zapobiegać mu. Wiele kobiet nie potrafi też samodzielnie wzmocnić dna miednicy ćwiczeniami. Z powodu osłabienia, mięśnie nie  są w stanie wywoływać odpowiednio intensywnych i długich oraz wyizolowanych skurczy. Próby treningów są więc często nieefektywne i potęgują frustrację. Co z profesjonalnymi zabiegami ginekologii estetycznej? Większość kobiet obawia się, że uszkodzenie lub rozciągnięcie mięśni dna miednicy jest nieodwracalne albo wymaga poważnego zabiegu operacyjnego. Ze względu na inwazyjność oraz intymność tego typu rozwiązań, nie decydują się na żadne działania. Na szczęście z pomocą przychodzi nam zaawansowana technologia, która z powodzeniem wykona za nas trening mięśni dna miednicy. W dodatku na siedząco, w ubraniu – i bez żadnego wysiłku z naszej strony! Wszystko dzięki urządzeniu o nazwie Emsella™, które zostało zaprojektowane w formie wygodnego krzesła. Emituje ono fale elektromagnetyczne i w ten sposób wzmacnia mięśnie dna miednicy, przywracając im utraconą elastyczność. 

Jak to wygląda w praktyce?

Emsella™ jest jak siłownia dla mięśni dna miednicy. To ergonomiczne krzesło, które emituje fale elektromagnetyczne o wysokiej intensywności (HIFEM). Wywołują one bardzo intensywne skurcze, które zmieniają strukturę mięśni. Powstają nowe białka i rosną włókna kurczliwe, a włókna mięśniowe szybciej się rozrastają. To wzmacnia mięśnie dna miednicy i pomaga pacjentkom odzyskać kontrolę w tym obszarze. W trakcie jednego 28-minutowego treningu technologia HIFEM wywołuje ok. 11 tysięcy skurczy, które są kierowane bezpośrednio do nerwów obwodowych w obszarze dna miednicy. To aż 11 razy więcej niż podczas samodzielnego treningu mięśni Kegla! Co więcej, dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni. W przeciwieństwie do zwykłych ćwiczeń, skurcze wywoływane za pomocą fal elektromagnetycznych są nie tylko odpowiednio długie i intensywne - ale również bardziej precyzyjne. Za pomocą technologii HIFEM, trenujemy dokładnie te mięśnie, które wymagają najwięcej uwagi, a po treningu zapewniamy im odpowiedni relaks. Oprócz tego, fale elektromagnetyczne przenikają swobodnie przez odzież i kość miednicy, dzięki czemu zabieg jest wykonywany w ubraniu i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. W trakcie treningu możemy odczuwać delikatne mrowienie, które jest raczej neutralne, a dla niektórych pacjentek wręcz przyjemne.

- Problem z nietrzymaniem moczu, rozluźnienie mięśni dna miednicy, brak satysfakcji z życia seksualnego – są to sytuacje, z którymi potrafimy sobie właśnie teraz radzić w tak prosty i nieinwazyjny sposób. Fotel BTL EMSELLA to bezpieczeństwo, skuteczność i komfort. Dzięki wykorzystaniu tak nowoczesnej technologii możemy nie tylko pozbyć się problemu, ale też działać profilaktycznie i zapobiec wystąpieniu go w przyszłości Polecam go wszystkim moim Pacjentkom, zarówno tym, po porodach, jak i tym, które dopiero planują ciążę - mówi dr n. med. Wiktor Jarosz, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Mediconcept we Wrocławiu.

Fotel BTL EMSELLA w Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu.

Fotel BTL EMSELLA w Centrum Medycznym Mediconcept we Wrocławiu.

Jakie są efekty zabiegu?

Technologia HIFEM intensywnie pobudza mięśnie dna miednicy, wzmacnia je i relaksuje. Dzięki serii zabiegów odzyskują sprawność i uczą się na nowo prawidłowego funkcjonowania, co byłoby czasochłonne i często trudne kondycyjnie dla pacjenta, gdyby zastosować tylko ćwiczenia Kegla lub inne techniki bez wykorzystania technologii. Wystarczy kilka sesji terapeutycznych, by wzmocnić mięśnie oraz przywrócić kontrolę nad ich pracą.  Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie sprawia, że kobieta jest w stanie samodzielnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. W końcu - trening mięśni za pomocą krzesła Emsella™ pomoże również przywrócić satysfakcję z seksu. Nawet jeśli spisałaś już swoje życie seksualne na straty.