Jak obciąć męskie włosy?

Jeśli na co dzień nosisz długie, czy półdługie włosy, kilka dodatkowych centymetrów zyskanych podczas kwarantanny raczej nie będzie rzutować na wygląd fryzury. Sprawa wygląda inaczej w przypadku krótkiego, męskiego cięcia. Odrastające włosy zwyczajnie przeszkadzają, ciężko je ułożyć, a czasem mogą tworzyć wręcz komiczny efekt. Całe szczęście, można doprowadzić męskie włosy do porządku przy pomocy maszynki, jak się okazuje - w bardzo prosty sposób. Dzięki naszemu tutorialowi z łatwością pomożesz partnerowi odświeżyć fryzurę, jesteśmy też prawie pewne, że podoła temu zadaniu sam. 

Jak obciąć włosy maszynką? Krok po kroku 

Zacznij oczywiście od przygotowania włosów - powinny być umyte i dokładnie wysuszone:

Kiedy włosy są mokre, ciężko wykonać płynne przejścia pomiędzy ich długością. Nie jesteś też w stanie na bieżąco kontrolować efektów pracy - kosmyki układają się wtedy zupełnie inaczej - mówi  David Alexander, barber z Atlanty i redaktor portalu byrdie.com

Pora na maszynkę, którą w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić i założyć największą nasadkę. Zawsze zaczynaj od największej nasadki - w razie potrzeby, włosy możesz bardziej przyciąć, na odwrót... raczej nie. Jak trzymać maszynkę? Jej nasadka powinna całkowicie przylegać do skóry głowy, równo na całej powierzchni. Jak prowadzić maszynkę? Zawsze od podstawy, w kierunku czubka głowy. Klasyczne strzyżenie męskie dąży do efektu "kwadratu", który uzyskuje się przez stopniowanie długości włosa - od najkrótszych na dole, do najdłuższych w górnej sekcji. Jeśli nie ścinasz włosów "na zero", wydziel górną sekcję i zostaw ją na koniec.

Kiedy wszystkie włosy są skrócone, teraz pora na zabawę długością. W tym celu zmień nasadkę na mniejszą i zacznij strzyżenie od dolnej linii włosów - za uchem, na szyi. Wykonuj delikatne ruchy do góry, zwalniając lekko nacisk maszynki na skórę (im wyżej, tym lżejszy). Aby zrobić idealne przejście pomiędzy długością włosów, zmieniaj nasadki maszynki na coraz mniejsze i powtarzaj czynność, skracając ruch do góry. Nie zapomnij o dokładnym przystrzyżeniu włosów przy uchu, na skroniach i przy karku:

Nawet najlepsze strzyżenie można zrujnować, zapominając o tych detalach.  Równa linia nad uchem i na szyi to podstawa - w tych miejscach włoski rosną w różnych kierunkach i pozostawione same sobie, będą wyglądać niechlujnie - wyjaśnia David Alexander.

Może jednak masz ochotę pobawić się we fryzjera i dołożyć kilka ruchów nożyczkami?:

Jak nie obcinać włosów maszynką: najczęstsze błędy

Najczęstszym błędem w samodzielnym strzyżeniu włosów jest zdecydowanie nieumiejętne posługiwanie się nakładkami do maszynki. Brak płynnego stopniowania długości włosów, zazwyczaj można poprawić w jeden sposób - goląc włosy na tzw. rekruta (czyli słynnego "jeża"). Kolejnym błędem jest zaczynanie strzyżenia od czubka głowy - ta sekcja powinna być zostawiona na sam koniec, chyba że celujemy w równo ścięte na krótko włosy na całej powierzchni głowy. Ostatni popełniamy jeśli brak nam rąk do pomocy - brak odpowiedniego "podglądu" efektów pracy, czyli liczenie na to, że fryzurę na tyle głowy uda nam się wykonać bez dodatkowego lustra.