Zgrabne nogi – z jakimi problemami z wyglądem nóg najczęściej borykają się kobiety?

Pomimo tego, że dla kobiety nogi są jednym z większych atutów, niestety są one również obciążone wieloma problemami. Około 60% z nich może obserwować u siebie różne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, jakimi są widoczne pajączki, poszerzone żyły siatkowate, żylaki (zwłaszcza po ciąży), obrzęki. Objawy nasilają się często pod wpływem ciepła, czyli właśnie w okresie wiosenno-letnim, ale również podczas długiego siedzenia lub stania. U osób, które nie zadbają w porę o swoje nogi, objawy niewydolności żylnej mogą się nasilać i ostatecznie być przyczyną poważnych powikłań jak owrzodzenia pochodzenia żylnego, zakrzepica żył powierzchownych lub głębokich, a ostatecznie zatorowość płucna.

Ciąża jest bardzo trudnym okresem dla naszych nóg. W tym czasie muszą one zmierzyć się między innymi z dźwiganiem większego ciężaru, większą objętością krwi krążącej, powiększoną macicą uciskającą na duże naczynia żylne w obrębie miednicy, obrzękami, zwłaszcza pod koniec ciąży. Wszystkie te czynniki, zwłaszcza po 3. trymestrze ciąży, czasem nawet wcześniej, mogą prowadzić do powstania żylaków, szczególnie u kobiet predysponowanych genetycznie do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej (matka, ojciec lub ktoś spokrewniony ma objawy niewydolności żylnej).

Kobietom również nie podoba się kształt nóg, narzekają na obrzęki. Powodów ich powstawania może być wiele, od chorób typowo internistycznych, po niewydolność żylną, czy obrzęki pochodzenia limfatycznego. Innym schorzeniem stwarzającym problem ze szczupłym wyglądem nóg jest obrzęk tłuszczowy (lipoedema), który często mylony jest z obrzękiem limfatycznym, a nim nie jest.

Jak wygładzić nogi - zabiegi medycyny estetycznej

Czas, w jakim możemy uzyskać efekt wygładzenia nóg po zabiegu, zależy od tego, z jakim schorzeniem musimy sobie poradzić, i w jakim stopniu zaawansowania są zmiany.

W przypadku pajączków konieczne są co najmniej 3 zabiegi skleroterapii (która dalej pozostaje najlepszym w tej kwestii zabiegiem), w odstępie co najmniej 3 tygodni. Efekt pierwszego przejaśnienia zmian osiągamy już po pierwszym zabiegu, kolejne są konieczne dla domknięcia naczyń, które nie zareagowały

- tłumaczy dr n. med. Agnieszka Krawczyk z Kliniki Ambroziak.

Przy leczeniu pajączków z towarzyszącymi żylakami lub żylaków konieczny jest najpierw zabieg zamknięcia niewydolnych żył przy wykorzystaniu lasera wewnątrznaczyniowego, kleju, skleroterapii piankowej lub w sytuacjach skrajnych - klasycznej chirurgii. Same zabiegi trwają niecałą godzinę, odbywają się ambulatoryjnie i po nich konieczne jest udanie się od razu na spacer.

W przypadku pacjentów z obrzękiem tłuszczowym konieczne jest przeprowadzenie zabiegu liposukcji, która usunie nadmiernie rozrośniętą tkankę tłuszczową.

Międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej jest obecnie laserowa terapia endożylna z wykorzystaniem lasera o długości fali 1470nm i światłowodu radialnego - ELVeS Radial™. Zabieg wykonuje się laserem LEONARDO® Dual i jest to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy zabieg, zapewniający wysoki komfort pacjenta w tracie i po zabiegu.

Czy można całkowicie pozbyć się pajączków na nogach?

Pajączki na bocznych powierzchniach ud i łydek często są genetycznie uwarunkowane i przekazane nam w spadku po mamie lub babci. Są one najczęściej spowodowane nadmierną kruchością naczyń oraz skłonnością do tworzenia się nowych naczyń pod wpływem estrogenów. Dlatego tez pajączki występują głównie u kobiet, mogą nasilić się po antykoncepcji hormonalnej lub w ciąży. Można się ich pozbyć całkowicie, wykonując zabiegi skleroterapii, która spowoduje zniknięcie istniejących już pajączków. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować powstawanie nowych, ponieważ jest to skłonność dziedziczna, ale kontrolowanie stanu nóg raz do roku u flebologa i ewentualny jednorazowy zabieg zamykający nowo powstałe pajączki pozwala nam pozbyć się problemu długotrwale.

Jakie dolegliwości nóg trzeba leczyć, bo mogą być groźne dla zdrowia?

Pajączki są głównie defektem estetycznym, choć uznawane są już za 1. stopień niewydolności żylnej, ponieważ mogą powodować uczucie ciężkości nóg, upośledzają ukrwienie skóry w obszarze ich występowania, co powoduje jej ścieńczenie. Groźne dla zdrowia jednak są żylaki, czyli poszerzone duże naczynia żylne, ponieważ wewnątrz nich krew znacznie spowalnia przepływ i na tym tle mogą tworzyć się skrzepliny wewnątrz naczyń - taki materiał może spowodować zator, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Bardzo zaawansowana niewydolność żylna może powodować również tworzenie się owrzodzeń. Z tego powodu żylaki powinno się leczyć.

Objawami zakrzepicy żył kończyn dolnych są zwiększone uczucie napięcia w nodze i rozpieranie, ból, zwiększone ucieplenie, obrzęk. Jeśli pojawiły się one zwłaszcza po dłuższym unieruchomieniu (długie siedzenie, lot samolotem), konieczna jest wizyta u flebologa w celu wykluczenia zmian zakrzepowych. Okres wiosenno-letni niestety również sprzyja pojawianiu się zmian zakrzepowych.

dr n. med. Agnieszka Krawczyk, chirurg naczyniowy, Klinika Ambroziak

Materiał powstał we współpracy z Shar-pol