Jak dobrać stanik? Posłuchaj ekspertki

75B królował w naszych szafach przez lata - taki uniwersalny, niewymagający... Rewolucją stały się usługi brafitterskie: sama przekonałam się o tym, wychodząc ze spotkania z biustonoszem z miseczką C, a nie, jak do tej pory...A. Dobrze dobrany biustonosz to inwestycja nie tylko w komfort, potrafi też całkowicie zmienić prezencję dekoltu. Stanikowe ABC przybliży dla nas międzynarodowa ekspertka brafittingu, Izabela Sakutova. Gotowe na wyciągnięcie piersi spod pach? 

Po czym poznać, że biustonosz jest źle dobrany?

Na pierwszy ogień mały rachunek sumienia. Nasza ekspertka wskazuje na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujemy pilnej wizyty u brafitterki. Na co zwrócić uwagę? 

Pas obwodu biustonosza 

- Dobrze dopasowany zapewnia około 80% podtrzymania, ale co to dokładnie oznacza w praktyce? Chodzi o stabilne, a zarazem wygodne okalanie ciała, które ma na celu podtrzymanie biustu. 

Po czym poznamy, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Gdy nie odczuwamy ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie i kiedy pas obwodu biustonosza nie podnosi się do góry, zachodząc na łopatki, nienależnie od tego, czy sięgamy po książkę z najwyższego regału, czy schylamy się, by zawiązać buty. 

Powinien znajdować się mniej więcej na równi z dołem fiszbinów umieszczonych z przodu. 

Miseczki 

- Ich zadaniem jest otoczenie, zebranie i ukształtowanie piersi bez tworzenia w nich pustych przestrzeni czy nad nimi wybrzuszeń, żargonowo nazywanych „bułkami” i bez „wylewania” się pod pachą. Jest to szczególnie zauważalne pod dopasowanymi ubraniami, kiedy górna krawędź miseczki „przecina” pierś na dwie części. Jeśli w miseczce znajdują się fiszbiny (wyprofilowane druty wbudowane u podstawy miseczki) powinny okalać piersi i nie wbijać się w nie pod pachą lub na środku klatki piersiowej. Nie mogą też sięgać aż na plecy, bo to oznacza, że miseczka jest za duża. W miseczce nie powinno też być pustej przestrzeni. 

Mostek biustonosza

- Mostek to centralna część biustonosza, łącząca ze sobą dwie miseczki i osadzająca je na klatce piersiowej. 

Ta część biustonosza, gdy rozmiar jest właściwy, w biustonoszach na fiszbinie przeważnie przylega płasko do klatki piersiowej pomiędzy piersiami. Jeśli tak nie jest, rozmiar miseczki jest prawdopodobnie za mały. 

- Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli twoja klatka piersiowa jest wklęsła. Wówczas mostek nie będzie gładko przylegał, właśnie ze względu na taką specyfikę budowy ciała. W takim wypadku wybieraj staniki z nisko zabudowanym mostkiem. 

Ramiączka

- Powinny być stabilnie wyregulowane, ale jednocześnie wygodne i niewpijające się w ramiona ani z nich spadające. 

We właściwie dobranym biustonoszu ramiączka zapewniają maksymalnie około 20% podtrzymania piersi, a resztę gwarantuje stabilnie dopasowany pas obwodu biustonosza - mówi Izabela Sakutova.

Po czym poznać, że warto wymienić już swój ulubiony biustonosz?

Wiemy jak trudno rozstać się z ulubionym, niezawodnym jak dotąd biustonoszem. Niestety, każdy z nich ma swoją „datę przydatności”, po której nie będzie już spełniał swojego zadania. Po czym poznać, że to „ten czas”? Izabela Sakutova wymienia kilka czynników:

- Wymień stanik, jeśli zauważysz jeden z poniższych sygnałów ostrzegawczych.

•    Pas obwodu biustonosza - kiedy po pewnym okresie noszenia pas się rozciąga, w wyniku czego zapinasz go na najciaśniejszą haftkę, i kiedy widzisz na nim białe, wystające gumki lub kiedy, zakładając stanik, słyszysz niepokojący trzask – najwyższy czas na zakup nowego. Jeśli pas obwodu stanika jest tak rozciągnięty, że stracił już wszelką elastyczność i zachowuje się jak sznurek – czas na wymianę, gdyż aby spełniał swoje zadanie i podtrzymywał biust musi mieć dobry poziom elastyczności, by opiąć komfortowo i stabilnie twoje ciało. Brak elastyczności w pasie obwodu biustonosza = brak podtrzymania!

•    Fiszbiny - kiedy fiszbin złamie się lub przebije – stanik jest bezpowrotnie zniszczony. Nawet jeśli spróbujesz zaszyć przebity kanalik, z którego wyszedł fiszbin, prawdopodobnie pomoże to na bardzo krótko.

•    Wyblakły kolor również świadczy o tym, że stanik jest „znoszony”.

•    Brak dopasowania − kiedy zauważysz, że „wyrosłaś” ze stanika, piersi wychodzą z miseczek ponad krawędzie biustonosza lub straciłaś kilka kilogramów i stanik stał się za duży − to właściwy czas na jego wymianę. Zawsze możesz zatrzymać go w szafie na mniej więcej rok, na wypadek powrotu do poprzedniej wagi, gdy wielkość piersi ulegnie zmianie. Miej jednak na uwadze, że nawet w nieużywanych często stanikach z upływem czasu włókna elastanowe tracą swoje właściwości i ulegają zniszczeniu, co uniemożliwia właściwe podtrzymanie. Nie przechowuj ich nieużywanych za długo. Lepiej oddaj je w październiku do reCYClingu w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam. Zostaną one poddane recyklingowi, a uzyskane z tego procesu środki zasilą fundacje walczące z rakiem piersi. Więcej na temat kampanii znajduje się na www.dotykamwygrywam.pl

Czy da się dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza samodzielnie?

Czasem nie możemy pozwolić sobie na wizytę u profesjonalnej brafitterki, co też nie oznacza, że musimy męczyć się w źle dobranym staniku! Ekspertka rozwiewa wątpliwości:

- Da się, jeśli będziesz się stosować do zasad dopasowania opisanych w punkcie pierwszym. Poniżej dorzucam dodatkowe pytania, które pomogą upewnić się, czy noszony rozmiar jest właściwy. Jeśli choć jedna z odpowiedzi na poniższe pytania będzie twierdząca, oznacza to niewłaściwe dopasowanie, konieczność wrócenia do informacji dotyczących dopasowania opisanych powyżej, a jak to nie pomoże to potrzebę konsultacji z brafitterką, która nie tylko zna z praktyki dobór biustonoszy, ale i właściwości dopasowania poszczególnych fasonów (przykładowo jedne staniki są mało, a inne dużo miseczkowe, a to wpływa na dobór rozmiaru).

•    Czy ramiączka wbijają się w ramiona, zostawiając zaczerwienienia?

•    Czy ramiączka zsuwają się z ramion w ciągu dnia?

•    Czy pas obwodu biustonosza jest na tyle luźny, że podjeżdża do góry po linii pleców, zachodząc na łopatki?

•    Czy pas obwodu biustonosza jest niewygodnie ciasny? 

•    Czy fiszbiny (półokrągłe druty wbudowane w dole w miseczki stanika) wbijają się w piersi pod pachą lub kończą się na plecach?

•    Czy fiszbiny i mostek biustonosza (fragment materiału łączący miseczki ze sobą na środku klatki piersiowej) odstają od klatki piersiowej w centralnej części stanika?

•    Czy pomiędzy fiszbinem a dołem piersi pojawia się pusta przestrzeń?

•    Czy miseczki podnoszą się wraz z uniesieniem rąk?

•    Czy biust wybrzusza się ponad górną krawędź miseczki lub/i pod pachą?

•    Czy miseczki odstają od piersi, a biust nie wypełnia ich całkowicie?

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Brafitting & Business Coach (@izabelasakutova) Maj 8, 2019 o 7:51 PDT

Izabela Sakutova to międzynarodowy ekspert brafittingu, autorka książki-cegiełki w kampanii Dotykam-Wygrywam, walczącej z rakiem piersi. Fundusze uzyskane ze sprzedaży „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam” w całości zasilą fundację Wsparcie na Starcie - stworzenie aplikacji skierowanej do nastolatek, budującej w nich zdrowe nawyki dotyczące dbania o piersi. Książkę można kupić pod tym linkiem.